MediaTek, 80 Milyon 5G İşlemci Üreteceğini Söylüyor

MediaTek, 80 Milyon 5G İşlemci Üreteceğini Söylüyor

Tayvanlı yonga üreticisi MediaTek, 5G teknolojisine sahip işlemcilerin tanıtımını yakın zamanda yapmıştı. MediaTek, Dimensity 1000+ işlemci ile amiral gemisi telefonlara hitap edeceğini ve bu yıl 5G teknolojisine sahip işlemcilerden, 80 Milyon tane satacağını söylüyor.

Amerikalı yonga üreticisi, Qualcomm ve Tayvanlı rakibi MediaTek, 5G akıllı telefonlar için işlemci üreten nadir firmalardandır. MediaTek gitgide büyümeye devam ediyor. İki büyük rakip, 5G teknolojiye sahip işlemci piyasasında birbirlerini zorlayacakmış gibi gözüküyor.

MediaTek, Xiaomi gibi akıllı telefon üreticilerini 5G işlemci konusunda bağlayacağı söyleniyor. MediaTek, yeni işlemcileri bizlere tanıtmıştı ve kendisini geliştirdiğini 5G işlemcileri ile göstermişti.

5G teknolojisinin saflarına daha fazla ülke katıldıkça, 5G ticari ağlarının kapsamı genişliyor. Bununla, 5G akıllı telefonlara yönelik tüketici talebi artmaya devam ediyor, bu da akıllı telefon üreticilerinin daha fazla 5G telefonu piyasaya süreceği anlamına geliyor. 

MediaTek, akıllı telefonlar için 5G destekli işlemci üretmede rekor kıracağını söylüyor.

MediaTek, 80 Milyon 5G İşlemci Üreteceğini Söylüyor

5G akıllı telefonlara olan talebin artmasıyla birlikte, akıllı telefon üreticilerin 5G işlemciyi olan talebinin daha fazla artmasına neden oluyor. Tabiki de, MediaTek ve Qualcomm firmaları için, 5G akıllı telefon işlemcilerine yönelik pazar talebi de artıyor.

Son raporlara göre,  MediaTek'in 5G akıllı telefon işlemci gönderilerinin bu yıl 80 milyonu aşması bekleniyor. Bu muhtemelen MediaTek'in küresel 5G akıllı telefon işlemci pazarındaki payını en az % 40 olarak ortaya çıkıyor.

5G yongaları için MediaTek, Dimensity serisi işlemciye sahiptir. Şu an şirket Dimensity işlemciler içinde, 1000 serisi, 800 serisi ve 820 serisine bulunuyor.

Birkaç hafta önce, MediaTek ve Qualcomm'un giriş seviyesi 5G akıllı telefon işlemcilerini tanıtmıştı. Bu giriş seviyesi 5G çipleri bu yılın üçüncü çeyreğinde pazara girecek.

 

MediaTek, Dimensity 1000+, 5G Destekli Amiral Gemisi Akıllı Telefonlar İçin Üretilecek

MediaTek Dimensity İşlemci 5G İle Geliyor

MediaTek'e göre, Dimensity 1000+ dünyanın önde gelen 5G teknolojisini kullanıyor. Ayrıca SA ve NSA çift modlu 5G ağlarını destekleyen ve sektörde 5G + 5G çift kartlı ikili kullanımı olan tek işlemci konumundadır.

Bu çip ayrıca, 5G çift taşıyıcılı toplama teknolojisini de destekler. Bunlar, kullanıcılara daha hızlı ve daha kararlı bir ağ hızı deneyimi sağlar. Ayrıca, MediaTek Dimensity 1000+ endüstrinin en yüksek 144Hz yenileme hızını destekler. Ayrıca yonga düzeyinde görüntü kalitesi optimizasyonu için yeni bir özellik olan MiraVision ile birlikte geliyor.

MediaTek, MiraVision ile görüntü kalitesini arttırmaya katkıda bulunacağını söylüyor

Daha da önemlisi, Dimensity 1000+, entegre 5G taban bandına sahip, tek Cortex A77 amiral gemisi yongalarından birisidir. Xiaomi firması yavaş yavaş amiral gemisi telefonlarında bu işlemciyi kullanacağı söyleniyor.

Dimensity 1000 gibi, 800 serisi de dört çekirdekli bir mimariye sahip bağımsız bir AI işlemci APU 3.0'a sahiptir. İşlemci üç farklı çekirdek türünden oluşur; büyük çekirdekler, küçük çekirdekler ve mikro çekirdekler. 

Kurulum, 2.4TOPS'a kadar bir AI performansına izin verir (saniyede 2.4 trilyon hesaplama). Farkında olmayanlar için, kamera uygulamalarında bulunan AI yazılımlarını kullandığınızda bu özellik önemli bir noktada yer almaktadır.


Yazarın Diğer Yazıları

Sanat uğruna olağanüstü fedakarlıklar yapan 15 oyuncu Önceki

Sanat uğruna olağanüstü fedakarlıklar yapan 15 oyuncu

Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 Sonraki

Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.