Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5

Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5

Sony nihayet PlayStation 5'in neye benzediğini gösterdi. Yaklaşık bir saatlik PS5 oyun duyurularının ardından Sony, dün PS5 canlı etkinliği süresince donanım tasarımını yayınladıktan sonra açıkladı. PS5 konsolu, kutudan çıkacak yeni kola uyan beyaz ve siyah bir tasarıma sahip.

PS5, Xbox Series X gibi dikey olarak duruyor ve biri 4K Blu-ray sürücüsüne ve diğeri saf bir Dijital Sürüm'e sahip iki sürüm içeriyor. Optik sürücüsüz PS5 varyantı, sürücünün çıkarılması sayesinde normal modelden önemli ölçüde daha ince görünüyor.

Sürücünün çıkarılması, PS5'in Dijital Sürümünün de daha ucuz olduğu anlamına gelmeli, ancak Sony henüz fiyatlandırmadan bahsetmedi. Sony, tasarımı canlı akışı sırasında basitçe açıkladı, ancak şirket PS5'in her iki çeşidi için net bir çıkış tarihi veya kesin fiyatlandırma açıklamadı.

Tıpkı Xbox Series X gibi PS5, bir TV veya monitörün altına dikey veya yatay olarak yerleştirilebilir. Sony, her iki yönde de çalışan bir stand oluşturdu ve şirket, PS5'in Dijital Sürümü için biraz farklı bir stand kullanıyor. PS5 ünitesinin üst kısmında ayrıca ısı dağıtımı için havalandırma kanalları ve önde de USB-A ve USB-C bağlantı noktaları var

PlayStation 5

Sony ayrıca PS5 için DualSense şarj istasyonu, yeni bir HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve bir medya uzaktan kumandası da dahil olmak üzere bir dizi aksesuar oluşturdu. Sony henüz hiçbir aksesuarının fiyatını veya yeni PS5 konsollarıyla birlikte piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini açıklamadı.

Microsoft gibi Sony de son aylarda yeni nesil PS5 hakkında yavaşça daha fazla bilgi sağlıyordu. Konsol tatil sezonunda gelecek ve sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 CPU ve özel bir AMD RDNA 2 tabanlı GPU ile güçlendirildi. Sony, Mart ayında PS5 özelliklerini açıkladı ve özel AMD yongaları, hem CPU hem de GPU'da değişken frekanslar kullanarak 10.28 teraflop güç sağlayacak.

Sony ayrıca oyunlar için yükleme sürelerini artırmak için tescilli bir SSD çözümü kullanıyor. SSD, 825GB depolama ve 5.5GB / s performans sağlayacaktır. Sony, okuma hızlarından yararlanmak için tüm oyunların dahili SSD'ye yüklenmesini istiyor. Epic Games son zamanlarda PS5 üzerinde çalışan, 8K varlıklarının ve dinamik ışık efektlerinin yüklenmesini gösteren çarpıcı bir Unreal 5 teknoloji gösterisi sağladı. 

PS5 ayrıca 8K grafikleri, 120Hz yenileme hızında 4K grafikleri ve 3D sesi destekleyecektir.

PlayStation 5

Sony ayrıca PS5'in DualSense kolunu 7 Nisan'da açıklamıştı. Bu kol, uyarlanabilir tetikleyiciler, dokunsal geri bildirim ve oyun içeriğini paylaşmak için tasarlanmış yeni bir oluştur düğmesi içerir. Şirketin DualShock denetleyicileri gibi, D-pad ve düğmeleri de denetleyicinin üst yarısında kalacak, iki analog çubuğu ise altta kalacak. DualSense ayrıca merkeze monte bir dokunmatik yüzeye ve dokunmatik yüzeyin her iki yanında bulunan yeniden tasarlanmış bir ışık çubuğuna sahip olacak.

PS5, bugün var olan 4.000'den fazla PlayStation 4 oyununun “ezici çoğunluğunu” da destekleyecek. Sony, Mart ayında, “Geriye dönük uyumlu başlıkların PS5'te daha yüksek veya daha kararlı kare hızlarından ve potansiyel olarak daha yüksek çözünürlüklerden yararlanabilmeleri için artırılmış bir frekansta çalışmasını bekliyoruz” dedi. Ve Ubisoft, Assassin'in Creed Valhalla'sının bu yaz sezonunda PlayStation 5'e geleceğini söyledi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

MediaTek, 80 Milyon 5G İşlemci Üreteceğini Söylüyor Önceki

MediaTek, 80 Milyon 5G İşlemci Üreteceğini Söylüyor

Sony tüm PS5 donanım özelliklerini açıkladı Sonraki

Sony tüm PS5 donanım özelliklerini açıkladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.