MediaTek Büyük Bir Atak Yaparak Dimensity 9000 Duyurdu

MediaTek Büyük Bir Atak Yaparak Dimensity 9000 Duyurdu

MediaTek, Dimensity 9000 yonga seti ile Qualcomm markasına ciddi bir rakip olabilir. MediaTek bu işlemciyi üretirken, dünyanın ilk 4nm yongası olarak tasarladı. Ayrıca birçok açıdan, Qualcomm ve Exynos işlemcilerin üstünde yer alacak.

MediaTek, dünya devi Qualcoom işlemci firması ile yoğun bir rekabet halindedir. MediaTek bir adım öne geçmek için Diminsity 9000 adında yeni bir yonga seti duyurdu.

Dimensity 9000 yongası şirketin şuan için dünyanın en güçlü yonga seti olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle, 2022'de piyasaya çıkması planlanan bazı Android amiral gemisi telefonlarında kendine yer bulacak.

MediaTek firmasının piyasaya süreceği Dimensity yonga setinin, Snapdragon 888 ve hatta Exynos 2100 gibi işlemcilerden daha iyi olduğu söyleniyor.

Dimensity 9000, TSMC'nin 4nm üretim teknolojisi üzerine inşa edilmiş dünyanın ilk mobil işlemcisidir ve MediaTek'i yarışta Qualcomm'un önüne geçirebilecek ana etken olabilir.

MediaTek Büyük Bir Atak Yaparak Dimensity 9000 Duyurdu

MediaTek Büyük Bir Atak Yaparak Dimensity 9000 Duyurdu

MediaTek'in yeni işlemcisi aynı zamanda Arm v9 mimarisini ve Cortex-X2 çekirdeklerini kullanan ilk işlemcidir. CPU, 3,05 GHz hızında çalışan tek bir Cortex-X2 performans çekirdeği, 2,85 GHz hızında çalışan üç Cortex-A710 çekirdeği ve 1,8 GHz hızında çalışan dört Cortex-A510 verimlilik çekirdeği kullanır. 

Grafikler için, AI işleme için toplam altı çekirdeğe sahip MediaTek'in beşinci nesil APU'suna sahip 10 çekirdekli bir Arm Mali-G710 GPU var.

MediaTek'in yeni işlemcisi, aynı zamanda, 320 megapiksel çözünürlüklü bir fotoğrafı destekleyebilen bir görüntü sinyalleşme işlemcisine sahip dünyanın ilk işlemcisidir. Yeni 18-bit Imagiq Gen 7 ISP, saniyede 9 gigapiksel hızında veri aktarabilir. 

Dimensity 9000 işlemcideki video kodlayıcı, 30 fps çözünürlükte 8K çözünürlüğe kadar video kaydedebilir. ISP, Süper Gece video kaydıyla birlikte 4K videoları aynı anda üç kameraya kaydedebilir.

Diğer bir öne çıkan özellik ise MediaTek Dimensity 9000 yonga setindeki 5G bağlantısıdır. 3GPP'nin Release 16 spesifikasyonunu destekleyen entegre bir 5G-4G modeme sahiptir. 

Ancak yonga setindeki modem, şu anda 5G'ye en hızlı erişim modu olan mmWave standardını desteklemiyor. Yalnızca daha yavaş ama daha iyi olan 6GHz altı 5G frekansını, maksimum aşağı bağlantı hızı 7Gbps ile destekler. 

MediaTek Büyük Bir Atak Yaparak Dimensity 9000 Duyurdu

Yonga seti ayrıca MediaTek'in 5G UltraSave 2.0'ını da kullanıyor. Dimensity 9000, en yeni ve en hızlı Wi-Fi standardı olan Wi-Fi 6E'yi ve Bluetooth 5.3'ü de destekler.

Dimensity 9000 kağıt üzerinde umut verici görünüyor ve MediaTek'in en sonunda Android amiral gemisi telefonlar için en popüler seçim olan Qualcomm'u geride bırakma tutkusunu destekliyor. 

Şimdi asıl soru, OEM'lerin denenmiş ve test edilmiş Snapdragon 800 serisi yonga setleri yerine MediaTek'in Dimensity 9000'ini alıp almayacağıdır.

Qualcomm'un Snapdragon 888 yonga setinin halefini 30 Kasım'da başlayacak olan Snapdragon Teknoloji Zirvesi'nde duyurması bekleniyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple, Tamamen Camdan iPhone İçin Patent Başvuru Yaptı Önceki

Apple, Tamamen Camdan iPhone İçin Patent Başvuru Yaptı

Telegram “Sponsorlu Mesajlar” İle Gelir Elde Edecek! Sonraki

Telegram “Sponsorlu Mesajlar” İle Gelir Elde Edecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.