MediaTek Firması 6G Teknolojisini Geliştirmeye Başladı

MediaTek Firması 6G Teknolojisini Geliştirmeye Başladı

MediaTek firması bu yıl 5G altyapısı ile büyük bir atağa geçmişti. Şirket, 6G teknolojisini araştırmak için Finlandiya'da Nokia bünyesinde, Ar-Ge merkezi kurduğunu açıkladı. Gelecek erken gelecek gibi görünüyor.

5G teknolojisi son zamanlarda gündemi fazlası ile meşgul etmektedir. Akıllı telefon üreticileri 2020 yılı içinde piyasaya sürdüğü Amiral gemisi telefonlarında 5G teknolojisini kullanmaktadır.

Teknolojik gelişmelerin revaşta olduğu ABD ve Asya piyasasında 5G üzerine birden çok çalışma yürütülmektedir. Tüm dünya 5G'nin nereye gideceğini konuşurken gelen son habere göre, MediaTek firması büyük bir atılım yaparak 6G ile ilgili bir çalışmaya başladığı söyleniyor.

Aslında 2030'dan önce 6G'nin bir ticari sunumu olmayacak ama şirketler şimdiden Ar-Ge çalışmalarına başladığı gelen duyumlar arasındadır.

Samsung, Huawei ve birçok Amerikan şirketinin yoğun bir şekilde, 6G araştırma ve geliştirmeye çalışmalarına ön ayak olacağı söyleniyor. Şimdi, Tayvanlı üretici MediaTek'in de 6G teknolojisinin geliştirilmesine başladığına dair raporlar var.

MediaTek şirketi 2020 yılında büyük bir atak yaparak, 5G'de (4G'ye göre) önemli ölçüde daha güçlü bir mevcudiyet kazanmıştır ve bir dizi 5G akıllı telefon işlemcisi piyasaya sürerek bir numara olma yolunda emin adımlarla yürümektedir.

MediaTek firmasının, Dimensity 5G serisi kullanıcılardan tam not aldı.

MediaTek Firması 6G Teknolojisini Geliştirmeye Başladı

MediaTek firmasının, Dimensity 5G serisi oldukça iyi çalışıyor olması bu firmanın tanınmışlığını ve diğer rakipleri ile mücadelesini arttırmaktadır. Söylenildiği gibi 6G piyasaya sürülmesi 2030 yılını bulacak ve 5G'den sonra yeni nesil mobil iletişim teknolojisi olacak.

MediaTek firmasının 6G teknolojisini ilk geliştiren firma olacak olursa gelecek MediaTek için daha avantajlı olacaktır. Raporlara göre, MediaTek yaklaşık 6 yıldır 5G'de araştırma ve geliştirme yapıyor. 

MediaTek firması, Finlandiya'da (Nokia'nın anavatanı) bir araştırma ve geliştirme merkezine de sahiptirler. Bu araştırma ve geliştirme merkezi 5G ve diğer en yeni kablosuz teknolojilere ön ayak oluyor.

Ayrıca Avrupa'nın iletişim teknolojisini geliştirir ve deneme testleri yapmak için Avrupa telekomünikasyon müşterileri ile işbirliği yapar.

MediaTek'in Finlandiya'da 6G Ar-Ge ekibi var

MediaTek'in Finlandiya'da 6G Ar-Ge ekibi var

Nokia'nın anavatanı Finlandiya, küresel kablosuz iletişim teknolojisinin gelişimi için önemli bir itici güçtür. Yerel yönetimler ve bilimsel araştırma kurumları da 6G teknoloji araştırma ve geliştirme faaliyetlerini başlattı. 

Genel olarak 2030'da ticarileştirmeye başlamayı umuyorlar. MediaTek'in yerel kablosuz teknoloji araştırma ve geliştirme kurumları ve şirketleri ile takım işbirliği coğrafi avantajlardan faydalanıyor.

MediaTek'in Finlandiya'daki ekibinin gelecekteki terminal çip gelişiminde önemli bir faktör olması bekleniyor. Temel olarak, MediaTek'in odak noktası akıllı telefonlar için 6G yongalarının geliştirilmesi olacak.

MediaTek firması Nokia ile işbiriliği yapması kendisene zarar vermeyecektir. Çünkü Nokia'nın başarmak istediği konu farklıdır. Nokia firmasının desteğini alan MediaTek, 6G ekipman ve standartlarının nasıl geliştireceği merak konusudur.

Her iki şirket de çıkar çatışması olmadan büyük ölçüde işbirliği yapabiliyorlar. Bununla birlikte, araştırma ve geliştirmedeki hız ile 6G teknolojisinin beklenenden daha erken piyasaya geleceğini düşünüyoruz.


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone Serisi Akıllı Telefonlarda OLED Ekran Kullanılacak! Önceki

İPhone Serisi Akıllı Telefonlarda OLED Ekran Kullanılacak!

Dünyanın İlk Tam Ekran Parmak İzi Okuyucusu Tasarlandı Sonraki

Dünyanın İlk Tam Ekran Parmak İzi Okuyucusu Tasarlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.