İPhone Serisi Akıllı Telefonlarda OLED Ekran Kullanılacak!

İPhone Serisi Akıllı Telefonlarda OLED Ekran Kullanılacak!

Apple firması, hem iPhone 12 serisine yeni özellikler eklemek için çalışıyor. Hemde gelecek yılın iPhone modelini oluşturmak için belli başlı bazı çalışmalar yürütüyor. Gelen duyumlara göre, gelecek yılın iPhone 13 modelinde, yeni bir OLED ekran teknolojisi kullanılacak.

Apple firması, iPhone 12 serisini piyasaya sürmeye hazırlanırken, gelecek yılın akıllı telefonlarını da tasarlamaya başlamış gibi görünüyor. Apple, iPhone 13 serisi akıllı telefonları dokunmatik entegre OLED ekranlarla donatmayı planlıyor. ETNews web sitesine göre, tüm yeni iPhone modellerinin bu panelleri 2021'de alacağı iddiaları var. Şirketin OLED ekran üretecek birkaç firma ile şimdiden iletişime geçtiği ve ilerleyen zamanda anlaşma yapabileceği söylendi.

iPhone 13 Serisi Akıllı Telefonlar Dokunmatik Entegre OLED Ekran İle Gelecek!

iPhone 13 serisi akıllı telefonlar dokunmatik entegre OLED ekran ile gelecek

Apple firmasının kullanılan ekran, dokunmatik katmana monte edilen bir yapıya sahiptir. Ancak gelecek yıldan itibaren, bilgi doğrulanırsa, OLED paneller doğrudan ekranın kendisine entegre edilecektir.

Böylece, ilave bir katmana olan ihtiyaç ortadan kalkacaktır. Bu da akıllı telefonları daha ince yapacaktır. Ayrıca, cihazların maliyeti de azalacaktır.

Bu yıl Apple'ın iPhone 12 serisinden dört modeli aynı anda piyasaya süreceğini açıkladı. Bunlar; 5.4 inç  iPhone 12 ve 6.1 inç iPhone 12 Max ve iki Pro seçeneği, 6.1 inç iPhone 12 Pro ve 6.7 inç iPhone 12 Pro Max. olarak tanıtılacak ve satışa çıkacak.

OLED Ekranlarla Gelen Tüm iPhone 12 5G Modelleri

Hepimiz yaklaşan iPhone 12 serisi için heyecan duyuyoruz. İPhone 11 serisi piyasaya sürüldüğünden beri birçok yeni özellik geldi. Daha yüksek yenileme hızı ve 5G teknolojisi bu seri için vazgeçilmez bir özellik olarak karşımıza çıkacak. 2020 model akıllı telefonlarda görülen bu iki özellik iPhone 12 serisi akıllı telefonlara gelmesini bekliyoruz.

Tabi herkesin aklına gelen soru, bu yıl piyasaya sürülecek iPhone 12 modellerinde OLED ekran teknolojisini görecekmiyiz.

Bildiğiniz gibi, Apple'ın her zaman dahil olduğu tartışmalardan biri, akıllı telefonlarında LCD panellerin kullanılmasıdır. Hatırlamak gerekirse, 700 $ 'da piyasaya sürülen iPhone XR, süslü “Liquid Retina” Markasının altında bir LCD panel ile geldi. 

OLED Ekranlarla Gelen Tüm iPhone 12 5G Modelleri

OLED veya organik ışık yayan diyot daha güç tasarrufludur ve aynı zamanda kontrastı daha keskindir ve sıvı kristal ekranlardan daha koyu siyahlar üretir. Neyse ki, bu kez her şey farklı olacak, çünkü dört 5G iPhone 12 modelinin tümü OLED ekranlara sahip olacağı bilgisini aldık.

OLED ekran teknolojisi alacak bu yılki akıllı telefonlar; iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max yer alıyor. 

Ancak bir sonraki soru, Apple firması hangi üretici ile çalışması gerekiyor. Bildiğiniz gibi OLED panelin en büyük tedarikçisi Samsung firmasındır. Şirket cihazlarında OLED ekran teknolojisi kullanabilmesi için, Samsung firmasından tedarik ediyor olması lazım. Ancak gelen söylentilere göre Apple, bu yıl piyasaya süreceği akıllı telefonları için OLED teknolojisini, Çin merkezli ekran üreticisi BOE'den alabilir.

Apple firmasının, Çinli ekran yapımcısını seçmenin sebebi açık, en büyük rakiplerine olan bağımlılıklarını azaltmak istiyorlar. Ve bir başka neden de Samsung'un OLED ekranlarının BOE'den daha pahalı olması olarak gösteriyor.

Bakalım Apple firması OLED ekran konusunda, Çin menşeili bir firma ile mi anlaşacak yoksa en büyük rakiplerinden olan Samsung firmasından mı tedarik edecek? Gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Her Şeyi Unutmanıza Yardımcı Olacak 17 Rahatlatıcı Film Önceki

Her Şeyi Unutmanıza Yardımcı Olacak 17 Rahatlatıcı Film

MediaTek Firması 6G Teknolojisini Geliştirmeye Başladı Sonraki

MediaTek Firması 6G Teknolojisini Geliştirmeye Başladı

Yorumlar

  • Ayponu samsun ıyıce ele aldı işleöciden sonra ekran çğnki zayıfpilli cihaza uygun bür ekran


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.