Android Cihazlar İçin, Microsoft Defender Antivirüs Geliyor


Microsoft firması, Android telefonlar için Microsoft Defender antivirüs uygulamasının ön izleme sürümünü bugün kullanıcıları için yayınladı. Artık cihazlarınız daha güvenli olacak!

Birkaç ay önce Microsoft, Android işletim sistemini çalıştıran mobil cihazlar için tescilli bir Microsoft Defender antivirüs yayınlamaya söz verdi. Şimdi şirket uygulamanın ücretsiz bir ön izleme sürümünü tüm Android kullanıcıları için yayınladı. 

Microsoft Defender antivirüs Android'de geliyor

Google'ın mobil işletim sistemi, kötü amaçlı yazılım, kimlik avı uygulamaları, truva atları ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda tehdit içerir.

Google her ay yüzlerce hatta binlerce uygulamayı kaldırır. Ancak, bu tehlikeli uygulamaların çoğu kullanıcıların cihazlarında bulunur.

Android için Microsoft Defender ATP bu sorunu çözmelidir. Bu uygulama, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanızı ve kimlik avı girişimlerini tespit etmenizi sağlar. 

Microsoft Defender ATP kötü amaçlı yazılım tespit ettiğinde, daha fazla hasarı önlemek için e-posta istemcileri ve çevrimiçi bankacılık uygulamaları gibi kritik uygulamalara erişimi kısıtlar. Bir tehdit varsa, Microsoft Defender ATP sizi bu konuda uyaracaktır.

Microsoft Defender ATP halen Microsoft 365 müşterileri için bir önizleme aşamasındadır. Diğer tüm kullanıcılar için antivirüs önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

<a href='/microsoft/'>Microsoft</a> <a href='/defender/'>Defender</a> antivirüs, <a href='/android/'>Android</a> kullanıcıları için geliyor.

Microsoft Defender Anahtar Özellikleri:

Web koruma;

Kimlik avı, mobil cihazlardaki en büyük tehdit nedenlerinden biridir. Kimlik avı siteleri, mesajlaşma uygulamaları, oyunlar ve diğer uygulamalar gibi e-postaların dışında gerçekleşen saldırıların çoğu bu kaynaktan gelir. 

Diğer potansiyel tehditler, farkında olmadan kullanıcı ve güvenlik ekiplerine güvenli olmayan alanlarla bağlantı kurabilecek uygulamalardan kaynaklanır. Android için Microsoft Defender ATP'deki web koruma özellikleri bu zorlukların giderilmesine yardımcı olur.

Kötü amaçlı yazılım taraması;

Android kullanan kuruluşlar, uygulamaların güvenilir kaynaklara yüklenmesini ve Google Play Protect gibi araçların cihazlara yüklenme olasılığı bulunan zararlı uygulamaların tehdit yüzeyini önemli ölçüde azaltmak için Android platformundaki yerleşik korumalardan yararlanabilir. 

Microsoft Defender ATP, cihazları aygıt güvenliğine yönelik tehditlerden uzak tutma konusunda daha fazla güvence sağlamak için ek görünürlük ve denetimler sağlayarak bunu güçlendirir. Android için Microsoft Defender ATP, derin öğrenme tarafından desteklenen bulut koruması kullanır. 

Buluşsal yöntemlere ek olarak, imza tabanlı kötü amaçlı yazılım algılaması da sunar. Bu koruma, hem kötü amaçlı uygulamalara hem de cihazdaki dosyalara uzanır.

Taramalar anında kötü amaçlı yazılımları ve potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları (PUA) tespit eder. Güvenli bir uygulama indirilirse, son kullanıcı uygulamanın temiz olduğunu bildiren hafif bir bildirim görür.

Microsoft Defender ön izleme sürümü yayınlandı.

Hassas verilere erişimi engelleme;

Microsoft Endpoint Manager ile entegre edilerek hassas kurumsal bilgilere kötü amaçlı erişime karşı ek koruma katmanları sunulmaktadır. Hem Microsoft Intune hem de Configuration Manager içerir. 

Örneğin, güvenliği ihlal edilmiş bir cihazın Outlook e-postalarına erişmesi engellenir. Android için Microsoft Defender ATP, bir aygıtta kötü amaçlı uygulamaların yüklü olduğunu tespit ettiğinde, aygıtı “yüksek riskli” olarak sınıflandırır ve Microsoft Defender Güvenlik Merkezi'nde işaretler. 

Microsoft Intune, yüksek riskli cihazdan kurumsal varlıklara erişimi engelleyen Koşullu Erişim kurallarını etkinleştirmek için cihazın risk düzeyini önceden tanımlanmış uyumluluk politikalarıyla birlikte kullanır.

Birleşik SecOps deneyimi;

Android cihazlarda kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlara ilişkin tüm uyarılar burada ortaya çıkar. Uyarının bir parçası olarak, analistler tehdidin adını, önem derecesini, olay için uyarı işlemi ağacını ve dosya ayrıntıları ve ilişkili SHA bilgileri dahil olmak üzere diğer ek bağlantıları görürler. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Lord of The Rings oyuncuları 16 yıl sonra nasıl görünüyorlar?

Sonraki

Samsung Galaxy Telefonlar Yeşil Ekran Sorunu Yaşıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.