Microsoft, Kendi Ana İşlemcisi İçin Çalışmalara Başladı

Microsoft, Kendi Ana İşlemcisi İçin Çalışmalara Başladı

Microsoft şirketinin, Surface bölümünün yaptığı çalışmalar ile şirketin ilk işlemci deneyimine kavuşacağı söyleniyor. Tabi bu durum tamamen söylentidir. Ancak şirket, iPhone ve iPad işlemcileriyle olağanüstü başarılara imza atan Apple'ı örnek alabileceği söyleniyor.

Bazı kaynaklara göre Microsoft, kendi ana işlemcisi olabilecek bir sistem üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu durumun baş mimarı olarak, Surface bölümü gösterilmektedir ve bu alanda gelişmeler yaşandığı bildirilmektedir.

Ancak bunların hepsi bir varsayımdır. Microsoft'un kendi işlemcisini geliştirme planlarına dair resmi bir bilgi yoktu. 

Ancak Microsoft'un işlemci geliştirme isteği, firma için büyük bir adım olabilir. iPhone ve iPad işlemcileriyle olağanüstü başarılara imza atan Apple örneği iyi bir kıyaslamadır.

Birçok kişinin neden bu tarz bir haber çıktığını merak edebilir. Şirketin en son açıklamaya göre; “Harika aletler ve teknoloji yapma konusunda tutkulu musunuz? Surface ekibi, yeni nesil cihazlarla Microsoft deneyimine ışık tutuyor. Stratejimiz, üretkenliği ve mobiliteyi yeni deneyimler yaratan cihazlarla birleştirmek, insanların ve kuruluşların yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarına ve yaratıcı olmalarına yardımcı olmaktır” dedi.

Duyuru göre, işlemci mimarisi bölümünün bir bütün olarak Surface ailesinde kullanılacak işlemci özelliklerini ve yeteneklerini tanımlamaktan sorumlu olduğunu belirtiliyor.

Duyuru, Microsoft'un kendi işlemcileri yerine Surface cihazları için özel işlemcilerin geliştirilmesini denetlemek için bir çalışan aradığı anlamına da gelebilir.

Microsoft, Kendi Ana İşlemcisi İçin Çalışmalara Başlayabilir

Microsoft, Windows 11'deki AMD İşlemcilerle İlgili Performans Sorununu Düzeltiyor

Microsoft, Beta kanalındaki Insider'lar için başka bir Windows 11, (KB5006746) test derlemesini yayımladı. Geliştiriciler birçok hatayı düzeltti. Bunlardan en önemlisi, bu ayın başlarında tanınan AMD işlemcilerle ilgilidir.

Güncelleme, geliştiricilerin bir L3 önbellek sorununu düzelttiğini belirtiyor. Windows 11'e yükselttikten sonra AMD Ryzen cihazlarının performansını etkiliyordu.

Windows 11'in dağıtımının başlamasından sonra AMD Ryzen'de sorunlar çıkmaya başladı. AMD çipli bilgisayarlardaki uygulamalardaki performansın %3-5 oranında düşmesi nedeniyle ve oyunlarda %15'e varan düşüşler olabileceği açıklandı.

Microsoft, Kendi Ana İşlemcisi İçin Çalışmalara Başlayabilir

Görünüşe göre geliştiriciler sorunu hızlı bir şekilde çözmeyi başardılar ve ayın sonunda bu düzeltme, Windows 11'in kararlı sürümünü çalıştıran cihazlar için geçerli olacak.

Geliştiriciler diğer birçok hatayı da düzeltti. Bazı durumlarda Başlat menüsünün düzgün çalışmamasına ve görev çubuğunun güncellenmiş tasarımının görüntülenmemesine neden olan bir sorun düzeltildi. 

Cihazda yeterli kullanılabilir bellek olmadığında WMI deposuna veri yazmayla ilgili sorun düzeltildi.


Yazarın Diğer Yazıları

Oppo K9s Akıllı Telefon 20 Ekim'de Resmiyet Kazanacak! Önceki

Oppo K9s Akıllı Telefon 20 Ekim'de Resmiyet Kazanacak!

Netflix, Squid Game dizisinden 900 milyon dolar gelir elde ediyor Sonraki

Netflix, Squid Game dizisinden 900 milyon dolar gelir elde ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.