Microsoft Teams Video Konferans Pazarını Zorlamaya Başladı

Microsoft Teams Video Konferans Pazarını Zorlamaya Başladı

Video konferans pazarı gitgide kızışıyor. Pandemi dönemde, Zoom uygulaması büyük bir atak yaptı. Buna karşı olarak, Microsoft geliştirdiği video konferans uygulaması Microsoft Teams ile hızlı bir giriş yaparak yükselişini hızlandırdı.

Her teknoloji devinin kendi temel rekabet gücü vardır. Google, arama motoru olarak gayet başarılıdır. Facebook sosyal medya üzerine çalışmaktadır. Apple, yazılım ve donanımın bir birleşimidir ve Microsoft'un en büyük rekabet gücü, üretkenliktir. Microsoft'un bulut hizmetleri aslında kurumsal üretkenlikten ayrılamaz.

Ancak, teknoloji devleri bazı konularda geride kalmış olabilirler. Hem Microsoft hem de Google görüntülü görüşme konusunda kendini geliştirmeyerek büyük bir fırsatı kaçırdı. Aslında bu iki firma, görüntülü görüşme işine çok önceden başladı. Ama Zoom pandemi döneminde büyük bir atak yaparak bu firmaların önüne geçti.

Zoom diğer büyük teknoloji firmalarından ayıran en büyük etken, uygulamanın basit ve kullanımı kolay olmasıydı. Ne kadar basit olursa o kadar kullanıcı sayısı arttığı, gerçekten de Zoom uygulaması ile ispatlanmış oldu. Zoom, yeni coronavirüs salgınının getirdiği telekom ve video konferans pazar fırsatlarında en büyük kazanan oldu.

<a href='/microsoft/'>Microsoft</a> Teams, Zoom uygulamasına en büyük rakip olduğunu gösterdi.

Microsoft Teams Zoom'a Yaklaşıyor

Geçen yılın sonunda, Zoom uygulamasının, bir günlük toplantı katılımcı sayısı 10 milyona ulaştı. Ve bu yılın Nisan sonunda, 300 milyon kullanıcı sayısını ulaştığı açıklandı. İlk çeyrekte otuz kat arttı. Zoom hisse fiyatı bu yıl üç katına çıktı ve piyasa değeri 75 milyar doları aştı.

Ancak, verimliliği uzaktan koordine etmek, Microsoft'un yaptığı en iyi analizlerdendir. Nisan ayının sonundaki Build konferansında Microsoft CEO'su Nadella, Teams günlük aktif kullanıcı sayısı, salgın döneminde 31 milyon artışla 75 milyona ulaştığını duyurdu. Teams'in bir günlük toplantı katılan sayısı 200 milyon, yani Zoom'un üçte ikisi oldu.

Ancak, bu yılın başındaki salgın öncesi seviyeye kıyasla, Microsoft Teams'in büyüme oranı % 894'lük bir artış olan, Zoom'dan daha hızlı bir büyüme kazandı. Bu yılın ilk çeyreğinde, Microsoft'un verimlilik ve ekipler de dahil olmak üzere kurumsal süreç iş birimlerinden elde edilen gelir % 15 artışla 11.7 milyar $ 'a yükseldi.

Microsoft Teams video konferans uygulaması pazar payını arttırıyor.

Salgının azalması Microsoft'un işini etkilemedi, ancak Microsoft'un verimlilik hizmetlerinin uzaktan koordinasyonuna olan talebi artırdı. Microsoft'un tam kurumsal verimlilik entegrasyon hizmetleri seti, ekiplerin kurumsal kullanıcılar tarafından aktif şekilde kullanılmasının ana nedenidir.

Ancak, video konferans pazarının hızla büyümesiyle, Microsoft ve Google, 2B ve 2C sektörlerindeki iki büyük yazılım devi de bu piyasayı izliyor. Yapay zeka onların avantajı haline geldi. Geçen ay Google, Google Meet video konferans ürününe derin öğrenme teknolojisine dayanan akıllı bir gürültü azaltma işlevi ekledi.

Birkaç gün önce Microsoft şirketi, Microsoft Teams'i güncelledi ve kurumsal üretkenlik alanındaki birçok teknoloji ve işlevden kendi birikimini ekledi. 

Microsoft Teams Ne Ekledi?

Her şeyden önce, Microsoft Teams 1.000'e kadar eşzamanlı çevrimiçi toplantıyı destekler. Bu nedenle, büyük işletmeler için gerekli ihtiyacı karşılayacak güçtedir.

Gerektiğinde, Microsoft Teams aynı anda çevrimiçi olarak 20.000 kişiyi destekleyebilir. Bu işlev özellikle şirket veya okul toplantıları için uygundur. Ancak şaşırmamalıyız, çünkü bunun arkasında Microsoft'un güçlü bulut hizmeti var.

Buna karşılık, Zoom'un ücretsiz sürümü yalnızca 100 kişiyi çevrimiçi olarak destekleyebilir ve yalnızca 40 dakika sürebilir. Ücretli versiyona gelince, işletme 1.000 kişi ile sınırlıdır. Trafikteki artış nedeniyle bulut hizmet kapasitesi yetersizdi. Bu yüzden Zoom, Nisan ayının sonunda bulut hizmetini genişletmek zorunda kaldı. Amazon AWS, Microsoft Azure ve Oracle'ın bulut hizmetlerini kullandılar.

Microsoft Teams 1000 kullanıcıya kadar video konferans sağlıyor.

İkinci olarak, Microsoft Teams büyük bir atak yaparak, Ortak Sanal Arka Plan Birlikte Modunu başlattı. Bu özellik sayesinde, tüm katılımcılar aynı anda bir toplantı odasında gibi gözükecekler. Bu şekilde, toplantı diğer tarafın görüntüsünden rahatsız olmayacak. Ve insanlar video konferans sırasında kendilerini ortama daha fazla odaklayacaklar. Zoom, katılımcıların sanal arka planlar eklemesine izin verecek bir özellik geliştirdiler ama kalite Microsoft kadar iyi olmadığı söyleniyor.

Buna ek olarak, Microsoft Teams Dinamik Görünüm işlevini de tanıttı. Artık video konferansı ayarlarken arayüzü özelleştirebilirsiniz. Görmek istediğiniz önemli içeriği ve konuşmacıyı göze çarpan bir konuma koyabilirsiniz. Gelecek aydan itibaren, Teams'in video konferans arayüzü aynı anda 49 katılımcıyı gösterecek. Ayrıca, kullanıcılar kendi video konferans resimlerini kişiselleştirmek için filtreleri ve emojileri de kullanabilecekler.

Siz Değerli Okurlarımız, Hangi Görüntülü Konferans Uygulamasını Tercih ediyorsunuz. Yorumlarda Paylaşın!


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

LinkedIn Premium nedir ve kullanmaya değer mi? Önceki

LinkedIn Premium nedir ve kullanmaya değer mi?

İOS 14 Ve iPadOS 14'ün Beta Sürümü Yayınladı Sonraki

İOS 14 Ve iPadOS 14'ün Beta Sürümü Yayınladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.