Microsoft Bağlantı Sorunu ile ilgili Güncelleme Yayınladı

Microsoft Bağlantı Sorunu ile ilgili Güncelleme Yayınladı

Microsoft, Windows 10 işletim sistemleri için yayınladığı güncelleme ile bağlantı sorununu ortadan kaldırdığını söyledi. Yeni güncelleme manuel olarak sorunlu bilgisayarlara yüklenmesi gerekecek.

Microsoft, kullanıcılar için internet bağlantısı sorunlarına neden olan ve bazı Office 365 kurulumlarının buluta ulaşmasını engelleyen bir Windows 10 hatasını düzeltmek için, acil durum güncelleştirmesi yayımladı.

Şirket Perşembe günü, özellikle sanal özel ağda (VPN) bir proxy kullanan Windows 10 aygıtları tarafından desteklenen tüm sürümleri çalıştıran, bilgisayarları ve sunucuları etkileyen internet bağlantısı hatasını doğruladı. 

Yaşanan bu bağlantı sıkıntısı, şirketin uzaktan toplu olarak çalıştığı ve coronavirüs (COVID-19) salgını arasındaki zamana denk gelmesi olumsuz etki yarattı.

Coronovirüs salgını nedeniyle, VPN kullanımı bir patlamaya yol açmıştır. Son üç hafta boyunca Microsoft gelen raporlarda, internet cihaz arama motoru Shodan Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) kullanım süresi boyunca % 41'ini ve VPN kullanımı % 33 kadar olduğunu açıklandı.

Microsoft, geçen hafta Nisan ayının başlarında bir güncelleme olması gerektiğini tahmin ederek hatayı son derece ciddi olarak değerlendirdi. 

Ancak, Microsoft Update Kataloğu'ndan manuel bir şekilde yüklenecek bir güncelleştirme ile bu sorunun üstesinden gelineceğini açıkladı.

Windows 10 güncellemesi için gerekli sürümler, 1709 ve daha yüksek olan 1909 arasında olması gerekmektedir. Yayınlanan KB4554364 güncellemesi, manuel veya otomatik biçimde kurulmuş “proxy” bağlantı sorununu çözmeyi başardı.

Microsoft Bağlantı Sorunu ile ilgili Güncelleme Yayınladı

Yayınlanan güncelleme, Microsoft Update Kataloğu aracılığıyla tüm kullanıcılara otomatik olarak gönderilmedi. Microsoft, yalnızca bağlantı sorunu yaşayan kullanıcıların bu güncellemeyi manuel olarak yüklemelerini önerdi.

Microsoft Bağlantı Sorunu ile ilgili Güncelleme Yayınladı

Microsoft Windows aracılıyla yayınlanan mesajda, "Proxy kullanan cihazların, özellikle sanal özel ağ (VPN) kullanan cihazların sınırlı veya hiç internet bağlantısı durumu gösterebileceği bilinen bir sorunu gidermek için Microsoft Update Kataloğu'nda bant dışı isteğe bağlı bir güncelleştirme kullanıma sunulmuştur." Dedi. "Bu isteğe bağlı güncelleştirmeyi yalnızca bu sorundan etkileniyorsanız yüklemenizi öneririz." Diye açıklama yapıldı.

Vpn sorunundan kaynaklanan hatalar, şirket uygulamalarının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, uzak çalışanlar için verimliliği ciddi bir şekilde azaltma potansiyeline sahipti. 

Microsoft, bağlantı sorunu olan cihazların, WinHTTP veya WinInet kullanan uygulamaları kullanarak, internete erişmede sorun yaşayabileceği konusunda uyarmıştı. 

Etkilenen uygulamalar arasında, Microsoft Teams, Microsoft Office, Office365, Outlook, Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge'in bazı sürümleri bulunmaktadır.

Bağlantı sorunundan kaynaklanan, yeni güncellemeyi alabilmek için, bilgisayarınız 27 Şubat ve sonrası mevcut olan güncellemelerin yüklü olması gerekmektedir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Amazon Prime'da  İzlenebilecek 5 Harika  Dizi Önceki

Amazon Prime'da İzlenebilecek 5 Harika Dizi

Cep telefonu, televizyona nasıl bağlanır? Sonraki

Cep telefonu, televizyona nasıl bağlanır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.