Microsoft, Windows PC'lerin Geleceğini Şekillendirecek İşlemciyi Tanıttı!

Microsoft, Windows PC'lerin Geleceğini Şekillendirecek İşlemciyi Tanıttı!

Microsoft tarafından yakın zamanda açıklanan ve gelecekteki Windows işletim sistemine sahip PC'ler için tasarlanan Microsoft Pluton adlı güvenlik işlemcisi tanıtıldı.

Microsoft, firması farklı alanlara yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket yakın bir zamanda, yeni bir güvenlik çalışması ile ilgili duyuruda bulundu. Amerikalı Teknoloji devi, AMD, Intel ve Qualcomm gibi büyük üreticilerle ortaklaşa çalışma yaptığı ve yeni bir işlemci geliştirdiğini açıkladı. Microsoft'un tasarladığı bu işlemciye Microsoft Pluton adı verildi.

Şirket geliştiricilerin belirttiği gibi, Microsoft Pluton adlı yeni güvenlik işlemcisi, siber saldırı vektörlerinin tüm sınıflarını ortadan kaldırarak Windows PC'lerde daha güçlü donanım ve yazılım entegrasyonu sağlamak için tasarlanmıştır.

Microsoft Pluton işlemci, fiziksel saldırıları önleme becerisini geliştirmek için tasarlanmıştır ve kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarlarının çalınmasını önlemek, donanım ve yazılım denetimi ve sistem bütünlüğü denetimleri sağlamak ve bulut tabanlı ürün yazılımı güncelleme sürecini (Windows Update aracılığıyla) katkı sağlayacaktır.

Microsoft, Windows PC'lerin Geleceğini Şekillendirecek Yeni Bir İşlemciyi Açıkladı

Microsoft, Windows PC'lerin Geleceğini Şekillendirecek Yeni Bir İşlemciyi Açıkladı

Microsoft'un günvenlik amacıyla tasarlanan bu işlemcisi, bulut tabanlı bir koruma sağlayacağı ve Xbox ve PC gibi teknolojilere öncülük edeceği açıklandı. Şirket yetkilisinin, Microsoft Pluton sistemi ile ilgili yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Bu devrim niteliğindeki güvenlik işlemcisi tasarımı, saldırganların işletim sisteminin altına saklanmasını önemli ölçüde daha zor hale getirecek ve fiziksel saldırılara karşı koruma, kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarının çalınmasını önleme becerimizi geliştirmek ve yazılım hatalarından kurtarma yeteneği sağlayacaktır ”

“İlk Pluton tasarımının etkinliğiyle, bir dizi fiziksel saldırıyı azaltmak için donanımın nasıl kullanılacağı hakkında çok şey öğrendik. Windows PC'lerin geleceğine daha fazla yatırım yapmak amacıyla, işlemciden buluta bir güvenlik hizmeti sunuyoruz ”. "Pluton ile vizyonumuz; bu oluşturulan güven düzeyini cihazlara kadar genişletmek, akıllı uç ve akıllı bulut için daha güvenli bir temel sağlamaktır." Şeklinde açıklaması ile sistemin nasıl fayda sağlayacağını açıkladı.

Microsoft, Windows PC'lerin Geleceğini Şekillendirecek Yeni Bir İşlemciyi Açıkladı

Sistemin bütünlüğünü onaylayan anahtarları ve parametreleri güvenli bir şekilde depolamak için artık yaygın olarak kullanılan TPM'lerden farklı olarak; Microsoft Pluton'un tasarımı, CPU ile TPM arasındaki iletişim kanalına saldırı olasılığını ortadan kaldıracak. Pluton mimarisine sahip Windows bilgisayarlar başlangıçta TPM'yi taklit ederek, mevcut TPM ve API spesifikasyonlarıyla uyumluluğu garanti altına alacak.

Ayrıca Microsoft, bilgilerinizin Pluton ile güvende olacağına söz veriyor. Örnek olarak; Kötü niyetli bir saldırgan, kötü amaçlı yazılım yüklemeye kalkarsa veya bilgisayar üzerinde tam fiziksel kontrole sahip olsa bile, Microsoft Pluton sayesinde amacına ulaşamadan engellenecek.


Yazarın Diğer Yazıları

Bir Başkadır Dizisi Neden Bu Kadar Abartılıyor? Önceki

Bir Başkadır Dizisi Neden Bu Kadar Abartılıyor?

Realme 7 Serisinin ilk 5G Destekleyen Modeli Tanıtıldı Sonraki

Realme 7 Serisinin ilk 5G Destekleyen Modeli Tanıtıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.