Netflix, Rusya'da Hizmetlerini Askıya Alan Son Şirket Oldu

Netflix, Rusya'da Hizmetlerini Askıya Alan Son Şirket Oldu

Netflix, Rusya'nın gerçekleştirdiği Ukrayna işgali nedeniyle, tüm projelerini ve satın almalarını geçici olarak askıya aldığını açıklama bildirim yayınladı.

TikTok'tan sonra Netflix'de, Ukrayna'yı işgali gerekçesi ile Rusya'daki tüm hizmetlerini askıya aldığını açıkladı.

Bu haber, Netflix'in aynı nedenle Rusya'daki gelecekteki tüm projelerini ve satın almalarını geçici olarak askıya aldığını bildirmesinden birkaç gün sonra geldi. 

Bir Netflix sözcüsünün yaptığı açıklamada, "Mevcut koşullar göz önüne alındığında, Rusya'daki hizmetimizi askıya almaya karar verdik" dedi.

Gelen raporda, Netflix'in Rusya'da yaklaşık 1 milyon kullanıcısı olduğunu bildirildi. 

Netflix, Rusya'da Hizmetlerini Askıya Alan Son Şirket Oldu

Netflix, Rusya'da Hizmetlerini Askıya Alan Son Şirket Oldu

Kısa süre önce Netflix, büyük yayıncıların NTV ve devlet destekli Channel One dahil olmak üzere Rusya'nın 20 propaganda kanalına ev sahipliği yapacakken, Netflix'in rus yasalarına uymadığı için verilmediği bildirildi.

Netflix, Rusya'ya karşı hizmeti durduran tek şirket değildir. TikTok, ülkenin yeni bir "sahte haber" yasası açıklamasının ardından Rusya'daki tüm video yüklemelerini ve canlı yayınlarını da askıya aldı. 

Ülkenin cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde, ordu hakkında yanlış bilgi yayan ve Rusya'ya karşı kamuoyu önünde yaptırım çağrısı yapanların 15 yıl hapis cezasına çarptırılacağını veya para cezasına çarptırılacağını iddia eden bir yasayı imzaladı.

TikTok, "Rusya'nın yeni 'sahte haber' yasası ışığında, bu yasanın güvenlik etkilerini incelerken video hizmetimize canlı akışı ve yeni içeriği askıya almaktan başka seçeneğimiz yoktu." Şeklinde bir açıklaması bulunuyor.

Netflix, Rusya'da Hizmetlerini Askıya Alan Son Şirket Oldu

Disney, Warner Brothersk, Paramount Pictures ve Sony gibi film endüstrisindeki diğer büyük şirketler de son zamanlarda bazı filmlerini Rusya'da durdurduğunu açıkladı. Apple, Google gibi büyük teknoloji markaları ile Samsung ülkedeki satışları askıya aldı.

Bunun dışında Apple, Ukraynalıları korumak için, Apple Maps ve hatta RT News'in birkaç özelliğini ve Rusya dışındaki App Store'dan Sputnik News'i de devre dışı bıraktı.


Yazarın Diğer Yazıları

LAPSUS$ Hacker Grubu Nvidia'nın Ardından Samsung'u Hacklediğini Duyurdu Önceki

LAPSUS$ Hacker Grubu Nvidia'nın Ardından Samsung'u Hacklediğini Duyurdu

Poco M4 Pro'nun Satış Fiyatı ve Özellikleri Yayınlandı Sonraki

Poco M4 Pro'nun Satış Fiyatı ve Özellikleri Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.