Oppo: Samsung, Apple ve Google Rakip Olmak İçin Çıtayı Yükseltti

Oppo: Samsung, Apple ve Google Rakip Olmak İçin Çıtayı Yükseltti

Oppo kendi kendine yetebilmek adına, 2024 yılında kadar kendi çiplerini tasarlayacak. Şirket bu sayede, dışarı bağımlılığın azaltacak ve Samsung, Apple, Google gibi kendi çipini geliştiren firmalar ile de boy ölçüşecek hale gelecek.

Oppo, ilk mobil yonga setini 2024'te piyasaya süreceği söyleniyor. Çinli şirketin amacı, kendi çipini tasarlayan Samsung, Apple ve Google ile yarışıyor hale gelmek olacak.

Şirket, 2023 ilk işlemcisini tasarlayacağı ve 2024 yılında piyasaya sürülebileceği bildiriliyor. Bu çip Oppo cihazların ayrılmaz bir parçası haline gelecek ve şirketin dışarı bağımlılığını bitirecek.

Oppo'nun özel çipinin, Apple'ın en büyük çip tedarikçilerinden biri olan TSMC'nin 4nm üretim sürecini kullanması bekleniyor.

Şu anda Oppo, MariSilicon X olarak adlandırılan ve NPU olarak da bilinen bir Sinir İşleme Birimine sahiptir.

Bir NPU'nun ana görevi, telefonun iş yükünü çok daha kolay kaldırabilmesi için yüksek kaliteli görüntülerin işlenmesinde ana yonga setine yardımcı olmaktır. 

Oppo: Samsung, Apple ve Google Rakip Olmak İçin Çıtayı Yükseltti

Oppo: Samsung, Apple ve Google Rakip Olmak İçin Çıtayı Yükseltti

Ancak özel bir yonga seti, Oppo'nun telefonlarının rakiplerini geride bırakması için gerekli değişiklikleri yapmasına izin verecek. 

Samsung, Apple ve Google gibi akıllı telefon şirketleri, akıllı telefonlarında özel işlemciler kullanıyor. 

Samsung'un Exynos serisi var, Apple'ın A serisi var ve Google kısa süre önce Pixel telefonlar için Tensor çipini piyasaya sürdü.

Bir rapora göre, Oppo'nun geliştirilmekte olan özel çipi, bir amiral gemisi Qualcomm veya MediaTek işlemcisinin performansıyla eşleşmeyebilir. 

Oppo, muhtemelen özel çiplerini önce düşük kaliteli telefonlarda kullanacak ve ardından amiral gemisi telefonları özel çiplerle donatmak için kademeli olarak yükseltecek. 

Oppo şu anda telefonlarında hem MediaTek hem de Qualcomm yongaları kullanıyor. Oppo'nun 2022 amiral gemisi Find X5 Pro, Qualcomm'un en üst düzey işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen 1'i kullanıyor.

Oppo: Samsung, Apple ve Google Rakip Olmak İçin Çıtayı Yükseltti

Oppo, ön uç tasarımı, arka uç tasarımı, IP tasarımı, bellek mimarisi, ARM tabanlı CPU, tasarım şeması, algoritma ve tedarik zinciri bant çıkışının tasarım, dijital doğrulama ve dijital doğrulama konularında kendi ekipleri tarafından oluşturulduğunu söyledi.

Son birkaç yılda akıllı telefonu markaları, Qualcomm ve MediaTek gibi çip üreticisi şirketlere olan bağımlılığı en aza indirmek için özel çiplerin yaratılmasına ve Ar-Ge'sine büyük yatırımlar yaptı. 

Çoğu mobil işlemcinin dökümhaneleri aşağı yukarı aynıdır, ancak her işlemci tipine giren süreç ve teknoloji farklıdır. 

Samsung, Apple, Huawei ve Google, şu anda özel çip geliştirmeye çalışan önde gelen akıllı telefonu markalarıdır.


Yazarın Diğer Yazıları

600 TL Değerindeki İki Oyun Oynaması Ücretsiz Oldu Önceki

600 TL Değerindeki İki Oyun Oynaması Ücretsiz Oldu

Google, Play Store Üzerindeki Eski Uygulamaları Gizleyecek! Sonraki

Google, Play Store Üzerindeki Eski Uygulamaları Gizleyecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.