Oppo, Snapdragon 870 İşlemciyi Kendi Cihazlarında Kullanacak!


Qualcomm, Aralık ayında amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 875 işlemciyi tanıtacak. Şirket aynı zamanda, Oppo için özel olarak geliştirdiği Snapdragon 870 işlemci için çalışmalara başladığını bildirdi. Bu seri Snapdragon 875'in basitleştirilmiş versiyonu olacak.

Qualcomm firması son dönemde yeni işlemciler ile gündeme gelmektedir. İşlemci denilince ilk sıralarda yer alan Qualcomm firması şimdide yeni bir işlemcinin lansmanına hazırlanıyor. Şirket, Aralık ayında yeni amiral gemisi Snapdragon 875 yongasını tanıtacak. 

Qualcomm firması amiral gemisi yonga setlerinin tanıtımını, her yıl Aralık ayında düzenlediği bir lansman'da gerçekleştiriyor. Bu yılda Qualcomm firmasının yapacağı lansman tarihi 1 Aralık olduğu bildirildi.

Yeni piyasaya sürülecek Qualcomm Snapdragon 875 yongası 5 nanometrelik işlemciye sahip olacak ve 2021 amiral gemisi akıllı telefonların temelini oluşturacak. İlk olarak bu işlemciyi, Xiaomi Mi 11 ve Samsung Galaxy S21 alacağı bildirildi.

Qualcomm firması beklenmedik bir şekilde, Snapdragon 875'in biraz basitleştirilmiş bir versiyonu olacak bir işlemci geliştirdiğini açıkladı. Qualcomm Snapdragon 875 yonga setinin basitleştirilmiş versiyonu olacak işlemcinin, Snapdragon 870 adlı yonga seti olacağı bildirildi. Snapdragon 870 adlı işlemcinin çekirdeği 3,2 GHz'lik tepe frekansta çalışacak; bu da yeni ürünün Snapdragon 865+ 'den daha güçlü olması gerektiği anlamına geliyor.

Oppo, <a href='/snapdragon-870/'>Snapdragon 870</a> İşlemciyi Kendi Cihazlarında Kullanacak!

Oppo, Snapdragon 870 İşlemciyi Kendi Cihazlarında Kullanacak!

Ancak Snapdragon 870, özel bir işlemci olacağı bildirildi. Yani Qualcomm firmasının üreteceği Snapdragon 870 işlemci, Oppo akıllı telefonlar için tasarlanan ve üretilen bir işlemci olacak. Bu yonga setinin sadece, Oppo'nun akıllı telefonlarında kullanılacağı ve başka akıllı telefon üreticilerinde mevcut olmayacağı söylendi.

Oppo'ya özel olarak üretilen işlemcinin, şirketin hangi akıllı telefonlarında kullanılacağı açıklanmadı. Ancak son dönemde amiral gemisi akıllı telefonların maliyeti yüksek olmasında dolayı, insanlar akıllı cihaz tercih ederken orta segment akıllı telefon almaya başladılar.

Bu durumun farkında olan bazı üreticiler, amiral gemisi seviyesine yaklaşabilecek akıllı telefonlar üreterek, bu alanda da kullanıcılarına hizmet vermek istiyorlar. Oppo firmasıda bunun farkında ve orta segment'in üstü olabilecek yeni bir versiyona sahip cihazları kullanıma sunmak istiyor.

Bu arada TENAA veri tabanında Oppo'nun üreteceği söylenen; 162,2 × 75,1 × 9,1 mm boyutlarında bir kasaya sahip, 4900 mAh batarya, 6 GB RAM/8 GB RAM ve 64 GB/128GB/256 GB depolama boyutlarına sahip kasa ile donatılmış PERM00 model numaralı bir akıllı telefon hakkında bilgi bulunmaktadır.

Akıllı telefonun 16 megapiksel ön kamerası ve dörtlü arka kamerası mevcut olduğu bildirildi. Arka dörtlü kamera kurulumu: 48 megapiksel + 8 megapiksel + 2 megapiksel + 2 megapiksel olacağı görünmektedir.

<a href='/snapdragon-875/'>Snapdragon 875</a> İşlemci 1 Aralık Tarihinde Geliyor

Snapdragon 875 İşlemci 1 Aralık Tarihinde Geliyor

Qualcomm firması, Snapdragon 875 işlemcisini 1 Aralık'ta tanıtılabilir. İçeriden bilgi alan Roland Quandt, Qualcomm'un Aralık ayının ilk günü için planlanan bir etkinlik için medyaya bir davetiye gönderdiğini söyledi.

Önceki nesil Snapdragon 865'in Aralık ayı başlarında tanıtıldığı göz önüne alındığında; Qualcomm'un bu yıl Aralık etkinliğini yeni amiral gemisi işlemci'yi duyurmak için kullanması muhtemeldir.

Henüz bununla ilgili belirli bir detay yok, ancak 5 nm teknolojisi kullanılarak üretilmesi gerekiyor. Yapılandırma açısından Snapdragon 875; bir Cortex-X1 çekirdeği, üç Cortex-A78 çekirdeği ve dört Cortex-A55 çekirdeği içereceği bildirildi.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Yıllar geçtikçe karizması daha da artan oyuncular

Sonraki

George Clooney'in Son Filmi The Midnight Sky'den İlk Fragman

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.