Samsung ve Xiaomi, UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisini Sundu


Büyük üreticiler, akıllı cihazlarını daha rahat kontrol etmenizi sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışıyor. İki büyük teknoloji firması Samsung ve Xiaomi bu kapsamda, UWB (Ultra Geniş Bant) teknolojisinin tüm özelliklerini müşterilerine sundu.

Ağustos ayında Samsung, Android'in UWB teknolojisine sahip ilk akıllı telefonu olan Galaxy Note 20 Ultra'yı piyasaya sürdü. Samsung geçen günlerde resmi web sitesinde bir basın açıklaması yayınladı. Şirket, UWB (Ultra Geniş Bant) teknolojisinin uzun süre geliştirilmesine ve kullanılmasına kararlı olduğunu belirtti. Galaxy Z Fold 2 bile bu teknolojiyi kullanıyor.

UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisi Nedir?

Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi, kablosuz bir taşıyıcı iletişim teknolojisidir. Bu teknoloji cihazlar arasında gerçekleşen veri aktarımı sırasında yüksek bant genişliği sağlarken aynı zamanda  mesafe ve navigasyon üzerinde bulunduğunuz konumu daha doğru olarak hesaplamanızı sağlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

UWB teknolojisi, düşük sistem karmaşıklığı, düşük sinyal gücü spektral yoğunluğu, kanal solmasına karşı duyarsızlık, düşük kesinti yeteneği ve yüksek konumlandırma doğruluğu gibi avantajlara sahiptir. Özellikle iç mekanlar gibi çok yoğun yerlerde, yüksek hızlı kablosuz erişim için uygundur.

UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisi Nedir?

Samsung ve Xiaomi, UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisini Sundu

UWB ile çeşitli cihazlar, diğer akıllı cihazlar arasında sorunsuz akıllı bağlantı ihtiyaçlarını karşılayabilir. Uzaktan ödeme olsun veya bir TV uzaktan kumandası arıyor olsun, UWB inanılmaz bir navigasyon doğruluğu sağlayabilir. Bu, istediğinizi bulmak için akıllı telefonunuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Samsung, şirketin 2018 yılında özel bir çalışma grubu kurduğunu söyledi. UWB'yi çeşitli Samsung ürünlerine entegre etmesi gerektiğini ve FiRa Alliance'ı NXP ve HID Global ile ortaklaşa kurduğunu söyledi.

Xiaomi UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisi Sahip!

Xiaomi'nin resmi tanıtımına göre, tıpkı iç mekan GPS'i gibi akıllı cihazların uzamsal konumunu doğru bir şekilde algılayabilen yeni nesil bir bağlantı teknolojisi geliştirdiğini ve bunun adınında Ultra Geniş Bant (UWB) olduğunu söyledi. Ultra yüksek hassasiyetli konumlandırma özelliği, akıllı telefonun akıllı cihazı yönetmesini sağlar.

Xiaomi bu teknolojisi santimetre düzeyinde konumlandırma ve yön bilgisi konusunda üstün şekilde doğruluk payı sağlarken, hata payı sadece +/- 3° olduğu bildirildi. Xiaomi tarafından geliştirilen bu teknolojiyi ilk kullanıcak cihaz ise, Mi 10 serisinin 5G modeli olduğu bildirildi. Ayrıca şirket, "tek parmakla kontrol" ve "tek parmakla teslim" olmak üzere iki yenilikçi işlevi tanıttı.

Xiaomi UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisi Sahip!

Tek parmakla kontrol kullanımı ile akıllı telefonunuzu herhangi bir akıllı cihaza yönelttiğinizde, kontrol arayüzü otomatik olarak açılır. Bu sayede TV'yi açabilir, masa lambası rengini değiştirebilir, şarkıları seçebilir ve şarkı sözlerini görüntüleyebilirsiniz. Yani kullanıcılar tek parmakla evinde mevcut olan teknolojik ürünlere hakim olabilir.

Xiaomi'nin iddia ettiği gibi, bu Xiaomi UWB teknolojisinin buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Yakında, “işaret etme” yoluyla bile tüm teknolojiyi kontrol etmenizi sağlayan teknoloji aktif olabilir.

Diyelim ki, arabanın kapısına yakın olduğunuzda, cebinizdeki akıllı telefon kapının kilidini otomatik olarak açacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone 11'de Ödeme Yöntemi Nasıl Kaldırılır? Önceki

İPhone 11'de Ödeme Yöntemi Nasıl Kaldırılır?

Dexter, 7 Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor Sonraki

Dexter, 7 Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.