Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Samsung firması akıllı cihazlarda yaşanan çip sıkıntısını fırsata çevirmek için yatırımlarını arttırıyor. Samsung, Volkswagen araçlar için Exynos marka çip üretmeye başlayacak.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics, otomotiv çip pazarındaki payını genişletmek için çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyor.

Bazı kaynaklara göre Samsung Electronics, Audi'den sonra dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen'e otomotiv yarı iletkenleri (Exynos Auto) tedarik edecek. Bu durum, Samsung firmasını işlemci üretimi alanında bir numara yapacak adım olarak değerlendiriyor.

Samsung Electronics'in Sistem LSI Bölümü, bu yılın başından beri Volkswagen'in bitmiş otomobil modellerine en son sistem yarı iletken ürünü olan “Exynos Auto” tedarik ediyor. 

Exynos Auto, Samsung Electronics'in kendi araç üzerinde çip sistemi (İşlemci) bileşenidir ve araç bilgi-eğlence sistemi için büyük bir öneme sahiptir.

Samsung Electronics, geleceğin büyüme motorlarından biri olarak otomotiv yarı iletkenlerine odaklanıyor. 

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Samsung Exynos Auto, otomotiv endüstrisi için ürünler yapan ilk marka konumundadır. Samsung Electronics tarafından Audi'ye sağlanan Exynos Auto serisi, araç durumu kontrolü, navigasyon ve multimedya oynatma gibi çeşitli işlevleri yerine getiriyor. 

Şu anda, Audi'nin en yeni otomobillerinin tümü Samsung Electronics'in Exynos Auto yarı iletkeni ile geliyor. Volkswagen, Audi markasının ana şirketidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil üreticisi pozisyonu için Japon Toyota ile rekabet ediyor. 

Yarı iletken endüstrisinde analistler, Samsung Electronics'in Audi'nin ardından Volkswagen'e otomotiv için işlemci tedarik etmesinin muhtemel olduğunu tahmin ediyor. Samsung Electronics, Exynos Auto'yu bir sıçrama tahtası olarak kullanarak otomotiv yarı iletken ürün serisini genişletmeyi hedefliyor. 

Otomotiv yarı iletkenleri için bireysel ürünlerin karlılığı hala düşük olsa da, elektrikli araçlar (EV'ler) ve otonom araçlar yaygınlaştıkça yeni nesil bir bileşen olarak dikkat çekiyor.

Samsung Electronics, araçlar için bellek yarı iletkenleri sağlıyor ve ürün yelpazesini görüntü sensörlerine, bilgi-eğlence için işlemci ve ışık yayan diyot (LED) yarı iletkenlerine kadar genişletiyor.

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Samsung Firması Çip Alanında Tek Oyuncu Olmayacak!

Çip sıkıntısı birçok teknoloji firması için kötüleşerek devam ediyor. Global'de yaşanan sıkıntısı nedeniyle çip teslim süresi 4 hatfadan bu süre 18 haftaya ulaştı. Her şey fabrikaların karantina nedeniyle kapıları kapatmasıyla başladı. 

Ayrıca, birçok büyük ekranlı ürüne olan talep önemli ölçüde arttı. Birçok teknolojik araç üreten firma, yeni nesil çip kullanmaya başlayarak bu alanı gelişmesine fırsat verdi. Bu talep milyonlarca çip siparisine yol açmış oldu.

Bu alanda bir miktar potansiyele sahip birçok şirket, yoğun bir şekilde otomobil çip üretimine yatırım yapmak için alanlarını geliştirmeye başladı. Ancak bu durum dahi çip sıkıntısını yakın zamanda çözmeyecek gibi gözüküyor.

İntel, çip sıkıntısı sorununun en azından birkaç yıl daha devam edeceğini düşünüyor. Ve bu tahminler doğruysa, küresel otomotiv endüstrisinin 110 milyar dolar kaybedeceği hesaplaması da oldukça gerçekçi geliyor.


Yazarın Diğer Yazıları

50 iPad ipucu ve püf noktası: Apple tabletinizden en iyi şekilde nasıl yararlanılır? Önceki

50 iPad ipucu ve püf noktası: Apple tabletinizden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Samsung Galaxy S20 Cihazlarda Yeşil Ekran Sorunu Devam Ediyor Sonraki

Samsung Galaxy S20 Cihazlarda Yeşil Ekran Sorunu Devam Ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.