50 iPad ipucu ve püf noktası: Apple tabletinizden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

50 iPad ipucu ve püf noktası: Apple tabletinizden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

iPad'iniz harika. İşte onu harika hale getirmenin tam 50 yolu. Şaşırmaya ve şaşırtmaya hazır olun.

2010'daki ilk nesilden beri iPad'lerimizi seviyoruz ve o zamandan beri inanılmaz derecede esnek, kullanışlı cihazlara dönüştüler.

Bu harika, ancak aynı zamanda iPad'inizin yapabileceği çok çeşitli şeyler, onu daha da iyi hale getirebilecek ipuçlarını, püf noktalarını ve ince ayarları bilmiyor olabileceğiniz anlamına da gelebilir.

Uygulamalarınızı düzenlemekten Siri'nin şarkı söylemesine kadar, işte en sevdiğimiz 50 iPad ipucu ve püf noktası.

1. Uygulamalarınızı düzenleyin

Uygulamalarınızı düzenleyin

Uygulamalarınız birden fazla Ana Ekrana mı yayılıyor? Bunları benzer işlevlere sahip uygulamalar için klasörler halinde düzenleyin ve istediğinizi daha hızlı bulabilirsiniz. Sık kullanılanlara hızlı erişim için klasörleri Dock'unuza bile sürükleyebilirsiniz, bu nedenle örneğin en çok kullanılan uygulamalarımız için bizimkilerde İş ve Haberler klasörlerimiz var.

Bir klasör oluşturmak için bir uygulama simgesine uzun basın, Ana Ekranı Düzenle'ye dokunun ve ardından başka bir uygulamanın üzerine sürükleyin. Bırakın ve klasörünüzü göreceksiniz.

2. Neyin çalıştığını görün

Neyin çalıştığını görün

Dock'tan yukarı kaydırdığınızda, daha kolay tanınmalarını sağlamak için büyük küçük resimlerle en son uygulamalarınızı göreceksiniz. Bir uygulamayı buradan yukarı kaydırarak kapatabilir veya üzerine dokunarak bir uygulamaya geçebilirsiniz.

3. Tam kontrol sağlayın

Tam kontrol sağlayın

Parlaklığı ve ses seviyesini ayarlama, Bluetooth'u açma ve kapatma, ekran yönünü kilitleme vb. gibi günlük görevler için kısayolları olan Kontrol Merkezi'ni göstermek için Ana Ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.

Akıllı ev cihazlarınız varsa bunları da buradan kontrol edebilirsiniz. Kontrol Merkezi özelleştirilebilir: Ayarlar > Kontrol Merkezi'ne giderek kontroller ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

4. Verilerinizi bubi tuzağına düşürün

İPad'iniz, dünya hakimiyeti için çok gizli planlarınız gibi yanlış ellere geçmesini istemediğiniz verileri mi saklıyor? Sorun değil. Ayarlar > Dokunma Kimliği ve Parola'ya gidin ve Verileri Sil'e gidin.

Bu, on başarısız parola girişimi olması durumunda iPad'inizi otomatik olarak silmenizi sağlar. Ayrıca iPad'iniz kilitliyken hangi özelliklere (varsa) erişilebileceğini de belirleyebilirsiniz.

5. Gizli trackpad'i kullanın

Mail gibi bir uygulamada ekran klavyesine iki parmağınızla dokunursanız, bu bir izleme dörtgeni haline gelir: parmaklarınız hareket ettikçe imleç de hareket eder. Belgeleri düzenlemek için gerçek bir nimet.

6. Bildirimlere hayır deyin

Görünüşe göre her uygulama bildirimleri etkinleştirmenizi istiyor ve bazıları sizi istenmeyen reklamlarla rahatsız ederek güveninizden yararlanıyor. Uygulama bildirimlerini özelleştirebileceğiniz ve belirli uygulamaları susturabileceğiniz Ayarlar > Bildirimler'e giderek onları sessize alın.

7. Bir VPN'e bağlanın

Sanal bir özel ağa erişiminiz varsa, iPad'iniz ona bağlanabilir. Ayarlar > Genel > VPN'e gidin ve ilgili ayrıntıları girin. Yalnızca bu uygulamaların içindeki verileri koruyabilen VPN uygulamalarının aksine, bu ayar sistem genelinde geçerlidir.

8. Wi-Fi'yi Modernleştirin

Wi-Fi'yi Modernleştirin

Ayarlar > Wi-Fi'de, ekranın alt kısmındaki Otomatik Erişim Noktasına Katıl seçeneğini etkinleştirerek iPad'inizi iPhone Kişisel Erişim Noktanıza otomatik olarak katılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca iPad'iniz yeni bir kablosuz ağ algıladığında açılan bildirimleri Ağlara Katılmadan Sor bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.

9. Enerji sömürücü uygulamaları keşfedin

Enerji sömürücü uygulamaları keşfedin

İPad'inizin pilinin durumunu ve en çok hangi uygulamaların tükendiğini keşfetmek için Ayarlar > Pil'i kullanın: Ekran görüntümüzde, son 24 saatte pil kullanımımızın %44'ünü tek bir oyun oluşturdu. Bu uygulama listesi, çok talepkar olabilecek uygulamaları veya arka planda çalışan ve bilmediğiniz uygulamaları belirlemenize yardımcı olabilir.

10. Metin kısayollarını kullanın

Aynı metin bloklarını tekrar tekrar kullanma eğilimindeyseniz, bunları Ayarlar > Genel > Klavyeler bölümünde Metin Değiştirme öğeleri olarak ayarlayın. Bu, kısayollar oluşturmanıza olanak tanır.

11. Emoji Kullanın

Emoji Kullanın

Emoji kullanmak için iPad'inizin ekran klavyesinin sol alt kısmındaki gülen yüz tuşuna dokunmanız yeterlidir; normale dönmek için ABC'ye dokunun. Suratlar yok mu? Ayarlar > Genel > Klavyeler > Yeni Klavye Ekle'ye gidin ve listeden Emoji'yi seçin.

12. Klavyeyi yüzdürme

Klavyeyi yüzdürme

Varsayılan iPad klavyesi, özellikle yatay modda çok yer kaplar. Küçültmeyi tercih ederseniz, klavyenin sol alt köşesindeki klavye simgesini basılı tutun ve ardından parmağınızı Float üzerinde kaydırın. Klavye artık çok daha küçük hale geliyor ve alt kenarını sürükleyerek yeniden konumlandırabilirsiniz. Normal boyutuna döndürmek için iki parmağınızla dışa doğru açın.

13. AirPlay üzerinden akış yapın

AirPlay uyumlu bir aygıtınız (Apple TV, AirPlay hoparlör) varsa, Denetim Merkezi'ndeki AirPlay simgesine dokunarak iPad'inizden film ve müzik akışı yapabilirsiniz. Cihazınız AirPlay özellikli değilse ancak ChromeCast gibi rakip bir sisteme sahipse, HD olarak akış sağlayan Tubio gibi bir uygulama arayın.

14. Ekran görüntüsü alın

Bu, iPhone'da da çalışır: Ana Sayfa ve Uyut/Uyandır düğmelerine (veya Ana Sayfa düğmeniz yoksa Güç ve Sesi Açma düğmelerine) aynı anda bastığınızda bir tık sesi duyarsınız. Ekran görüntüsü otomatik olarak Fotoğraflar kitaplığınıza eklenir, ancak bir an için ekranda bir küçük resim belirir: buna dokunun ve kaydetmeden veya paylaşmadan önce düzenleyebilirsiniz.

15. Aynı anda iki uygulamayı görün

Aynı anda iki uygulamayı görün

Slide Over, iPad Air / iPad mini 2'den itibaren iPad'lerle çalışır ve mevcut uygulamadan ayrılmadan başka bir uygulamayı hızlı bir şekilde kullanmanızı sağlar. iPad'iniz, daha hızlı geçiş için bu modda hangi uygulamaları kullandığınızı hatırlar. Kullanmak için ilk uygulamayı açın ve ardından Dock'u göstermek için alttan yukarı kaydırın.

İkinci uygulamanın simgesine dokunup basılı tutun ve yukarı doğru sürükleyin; şimdi kendi panelinde görünecek. Halihazırda Bölünmüş Görünüm'deyken bir uygulama açıyorsanız uygulamayı iki açık uygulama arasındaki ayırıcının üzerine kaydırın.

16. Çoklu görev için hareketleri kullanın

iPadOS'ta birçok hareket var. Bir uygulamada, o anda çalışan uygulamaları görmek için dört veya beş parmağınızı sıkıştırın; aynı parmakları kullanarak açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için yana kaydırın. Bunları yanlışlıkla tetiklemeye devam ettiğinizi fark ederseniz, Ayarlar > Genel > Çoklu Görev'den kapatabilirsiniz.

17. Bölünmüş Görünüm'de aynı anda iki uygulama kullanın

Bölünmüş Görünüm'de aynı anda iki uygulama kullanın

Bölünmüş Görünüm iPad Air 2, iPad mini 4 ve daha yeni iPad'lerde mevcuttur ve harikadır: İki uygulamada yan yana çalışabilirsiniz, bu nedenle örneğin araştırma yaparken ve yazarken Safari'nin yanında Sayfalarınız olabilir.

Tam olarak Slide Over gibi çalışır, ancak ikinci uygulamayı birincinin üzerine sürüklemek yerine, onu dock'tan ekranın en sağ kenarına sürükleyin. Bıraktığınızda, uygulamalarınızın yan yana çalıştığını görmelisiniz.

18. Google'ı kullanın

Apple elbette her şey için iCloud'u kullanmanızı ister, ancak çoğumuz Gmail ve Google Takvim'i tercih ederiz. Endişelenmeyin: Ayarlar > Takvim > Hesaplar, Google Takvim ekleme sürecinde sizi adım adım yönlendirirken, Ayarlar > Posta, Gmail için aynı şeyi yapar.

19. Başka bir şey yaparken video izleyin

Tam ekran modunda bir film izlerken veya bir FaceTime görüntülü araması yaparken, içinde ok bulunan küçük bir ekran simgesi görürsünüz; bu nedenle, örneğin Apple Music'te bir müzik videosu izliyorsanız, pencerenin sol üst köşesindeki kapat simgesine dokununca video küçülür, tekrar dokunun ve video normal boyutuna döner.

20. AirPrint'i kullanın

AirPrint yazıcınız varsa kablosuz olarak yazdırmak kolaydır: Yazıcınızın ve iPad'inizin aynı Wi-Fi ağında olduğunu varsayarsak, uygulamanızdaki Paylaş menüsüne dokunup Yazdır'ı seçmeniz yeterlidir. iPad'iniz yazıcıyı otomatik olarak bulmalıdır.

21. Uygulamaların karanlıkta ne yaptığını kontrol edin

Uygulamaların karanlıkta ne yaptığını kontrol edin

Bazı uygulamalar arka planda bir şeyler yapmaktan hoşlanır ve bu yararlı olabilir: örneğin sabah iPad'inizi açtığınızda gazetenizin okunmaya hazır olması veya widget'ınızda güncel hava durumu tahminlerinin olması kullanışlıdır.

Ancak arka plan yenileme, uygulamaların bant genişliğini ve pili boş yere kullanması anlamına da gelebilir; bu, hücresel bir bağlantınız varsa ideal değildir. Ve her zaman olduğu gibi, Facebook gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaynak talep etme eğilimindedir. Hangi uygulamaların arka plan yenilemeyi kullanabileceğini Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme bölümünden kontrol edebilirsiniz.

22. Paylaş menüsünü değiştirin

Paylaş menüsünü değiştirin

Uygulamalardaki Paylaş düğmesi, yazıcılara, e-postaya veya diğer uygulamalara veri göndermenize olanak tanıyan harika bir şeydir.

Ve özelleştirebilirsiniz: üzerine dokunursanız, sağa kaydırın ve Diğer'i seçin, hangi özelliklerin açılıp kapatılabileceğini göreceksiniz. Favorilerimizden biri, tarifleri otomatik olarak tarif uygulamasına indirmek için kullandığımız Paprika'ya Gönder.

23. Widget'larla eğlenin

Widget'larla eğlenin

iPad Ana Ekranınız, takvim öğelerini, hava durumu tahminlerini, haber başlıklarını ve hoşunuza giden her şeyi göstermek için widget'lar içerebilir.

İlk Ana Ekranınızın boş bir kısmını basılı tutun ve iPad'inizin görüntülemesini istediğiniz widget'ları ekleyebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz, tekrar basılı tutun ve her widget'ta eksi işaretli küçük daireler göreceksiniz. Eksi işaretine dokunmak, onu Ana Ekranınızdan kaldırır.

24. Depolama alanınızı yönetin

Depolama alanınızı yönetin

En devasa iPad'i bile fotoğraflar, uygulamalar ve videolar ile doldurmak uzun sürmez. iPad'iniz bu konuda yardımcı olabilir. Ayarlar > Genel > iPad Depolama'ya gidin ve neyin yer kapladığını göreceksiniz.

Artık kullanılmayan uygulamaları boşaltmak da dahil olmak üzere bir dizi değişiklik yapabilirsiniz. Bu, uygulamayı iPad'inizden kaldırır ancak simgesini ve verilerini korur; İhtiyacınız olduğunda, kaldığınız yerden devam etmek için üzerine dokunmanız yeterlidir. Ayrıca artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları tamamen silebilirsiniz.

25. Mail'e her türlü şeyi ekleyin

Mail mesajlarına bir şeyler eklemek için mesajın boş bir kısmında basılı tutun; bir araç çubuğu belirir. Fotoğraflar kitaplığınızdan fotoğraf veya video eklemek için Fotoğraf veya Video Ekle'yi seçin; iCloud Drive, Dropbox veya diğer yüklü depolama uygulamalarından dosya eklemek için Belge Ekle'ye dokunun. Ayrıca bir belgeyi kameradan Mail'e tarayabilir veya bir çizim ekleyebilirsiniz.

26. Durmadan semboller ekleyin

Yazarken, ABC klavyesinden geçiş yapmadan noktalama işaretleri ve semboller ekleyebilirsiniz. Üstte gösterilen sembolü yazmak için bir harf üzerinde aşağı kaydırın, örneğin bir @ işareti istiyorsanız A tuşunda aşağı kaydırabilirsiniz; ünlem işareti almak için virgül tuşunu aşağı kaydırın. Bir tuşa uzun süre basarak diğer diller için de aksan ekleyebilirsiniz, bu nedenle örneğin A'ya uzun basarsanız Ā, ã, å, æ, â vb. için seçenekleri görürsünüz.

27. Mail için VIP'ler Yapın

Mail, gereksiz bildirimleri ehlileştirmek için kullanışlı bir özellik sunar: Yalnızca Çok Önemli Kişilerden bir mesaj geldiğinde sizi bilgilendirmesini ve yalnızca bu VIP'lerden gelen mesajları gösteren bir gelen kutusu klasörüne sahip olmasını isteyebilirsiniz. Birini VIP yapmak için önce Kişiler'e eklemeniz gerekir. Ardından, Mail'de adlarına dokunduğunuzda VIP'ye Ekle seçeneğini görürsünüz.

28. Çocukları kontrol edin

iPad'lerin, çocukların istemediğiniz şeylere erişmemesini sağlamak için birçok yolu vardır. Ekran Süresi'nde her çocuğun Apple Kimliği için uygulama, iletişim ve süre sınırları ayarlayabilir ve içeriği engellemek için İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarını kullanabilirsiniz.

29. Bir uygulamayı kilitleyin

Çok küçük çocuklar veya meraklı yetişkinler için, onları mevcut uygulamayla sınırlayan ve uygulamanın bazı özelliklerini veya ekranın bölümlerini devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan Kılavuzlu Erişim'i etkinleştirebilirsiniz.

Ayarlar > Erişilebilirlik > Güdümlü Erişim'dedir. Etkinleştirildiğinde, paylaşmak istediğiniz uygulamayı açın ve ardından Ana Ekran düğmesine üç kez dokunun veya Ana Sayfa düğmesi olmayan iPad'lerde uyku/uyandırma düğmesine üç kez dokunun.

30. Diğer cihazlarınızdan Safari sekmelerini açın

Diğer cihazlarınızdan Safari sekmelerini açın

Mac, iPhone veya iPad'inizdeki Safari'de açık sekmeleri diğer cihazlarınızla paylaşabilirsiniz. Bunu bir Mac'ten yapmak için Sistem Tercihleri > iCloud'a gidin ve Safari'nin açık olduğundan emin olun; iOS'ta Ayarlar > Adınız > iCloud'a gidin ve tekrar Safari'nin açık olup olmadığını kontrol edin.

Şimdi Safari'de sekmeler simgesine tıklamak - üst üste bir kare gibi görünüyor - sadece mevcut cihazınızdaki sekmeleri değil, aynı zamanda diğer cihazlarınızdaki sekmeleri de getiriyor.

31. Haritalar ile treni yakalayın

Haritalar ile treni yakalayın

Haritalar gerçek zamanlı toplu taşıma bilgileri sunar ve bir adres aradığınızda metrolar, otobüsler, trenler ve feribotlar dahil toplu taşıma seçeneklerini seçebilirsiniz.

Yol Tarifi sekmesinde toplu taşımayı seçerseniz, seyahatinizi etkileyebilecek zaman çizelgesi değişiklikleri ve diğer sorunlarla ilgili uyarıları da görürsünüz. ABD'de ayrıca dik yokuşlar, merdivenler ve diğer sorunlar konusunda uyarıda bulunan bisikletçiler için yol tarifi alabilirsiniz.

32. Kalacak veya yemek yiyecek bir yer bulun

Kalacak veya yemek yiyecek bir yer bulun

Apple, Haritalar'ın yeteneklerini yıllardır geliştiriyor ve yerler hakkında birçok yararlı bilgi sunabiliyor: fotoğraflar, iletişim bilgileri ve otellerin TripAdvisor yorumları, perakendecilerin Apple Pay'i kabul edip etmedikleri ve diş hekimlerinin zalim olup olmadığı gibi bilgileri.

33. PDF'ler oluşturun ve tüm sayfaların ekran görüntüsünü alın

PDF'ler oluşturun ve tüm sayfaların ekran görüntüsünü alın

PDF olarak kaydetmek veya paylaşmak istediğiniz bir şey bulduysanız, tek yapmanız gereken Safari'de Paylaş menüsünü açmak: PDF Yap seçeneği içerir. Bir aboneliğin parçası olarak okuduğunuz şeyler gibi, mevcut olmayabilecek çevrimiçi makaleler için kullanışlıdır.

Ayrıca, yalnızca o anda görüntülediğiniz bölümün değil, tüm bir web sayfasının ekran görüntüsünü alabilirsiniz: bunu yapmak için normal şekilde ekran görüntüsü alın (ana sayfa ve güç düğmeleri veya uyku/uyandırma ve ses açma düğmeleri) ve ardından öğesine dokunun. Düzenleme modunda açmak için küçük resmin üzerine

En üstte, daha sonra kaydedebileceğiniz veya paylaşabileceğiniz tüm sayfayı kapmak için bir seçenek göreceksiniz.

34. Kamerayı kontrol edin

Kamera yanlış şeye mi odaklanıyor yoksa yanlış parçadan gelen ışığı mı ölçüyor? Sorun değil: sadece doğru nesneye veya alana dokunun, kamera yeniden odaklanacak ve yeniden ölçüm yapacaktır.

Ayrıca, yüksek dinamik aralıklı çekimler için Ayarlar > Kamera'da Akıllı HDR modunu açıp kapatabilirsiniz: bunlar, parlak günlerde kötü hava koşulları gibi dramatik çekimler için iyidir.

35. Deklanşör düğmesinin hareket etmesini durdurun

Varsayılan olarak iPad, dikeyden yataya çevirdiğinizde ekranı yeniden yönlendirir ve bu, iPad'i çok fazla eğdiğinizde kamera uygulamasının deklanşör düğmesinin hareket ettiği anlamına gelir.

Kontrol Merkezini yukarı kaydırarak ve yön kilidini açarak yerine kilitleyebilir veya bunun yerine ses düğmelerini deklanşör kontrolleri olarak kullanabilirsiniz.

36. FaceTime penceresini düzeltin

FaceTime'ın resim içinde resim penceresini varsayılan konumunda bırakmanız gerekmez. İstediğiniz yere koymak için parmağınızla dokunup sürüklemeniz yeterlidir.

37. Bir panorama çekin

Panoramalar yalnızca iPhone'lar için değildir. Kamera uygulamasında Pano seçeneğine dokunun ve devasa bir panoramik görüntü oluşturmak için iPad'inizi kullanabilirsiniz.

38. Fotoğraf makinenizden veya kartınızdan fotoğraf çekin

iPad'de bir SD kart yuvası yoktur, ancak görüntüleri doğrudan dijital kameranızın bellek kartından aktarmak için bir Lightning veya USB-C - SD Kart Okuyucu adaptörü kullanabilirsiniz. Flash sürücüler veya müzik aletleri gibi USB aygıtlarını bağlamanıza olanak tanıyan benzer adaptörler de alabilirsiniz.

39. Web adreslerini anında tamamlayın

Web adreslerini anında tamamlayın

Safari'de bir web adresi yazıyorsanız, .com, .co.uk vb. dahil olmak üzere çeşitli alan seçeneklerini görmek için tam durdurma tuşunu basılı tutun. Küçük bir dokunuş olduğunu biliyoruz, ancak daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz değerli milisaniye tasarrufu sağlıyor.

40. En üste atlayın

İster Safari, ister haber uygulaması veya Twitter uygulaması olsun, bir okuma uygulamasının başlık çubuğuna dokunmak sizi mevcut sayfanın en üstüne götürür. Bu, çevrimiçi mağazalar, mesajlaşma uygulamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü kaydırma uygulamasında çalışır.

41. Makaleleri daha sonra okumak üzere kaydedin

Safari, Tarayıcı Favorilerine ek olarak, daha sonra okumak istediğiniz makaleleri sabitleyebileceğiniz bir Okuma Listesi de sunar.

Safari için iCloud'u etkinleştirdiyseniz, bu, aygıtlarınız arasında senkronize edilir, bu nedenle, eve geldiğinizde iPad'inizde okumak için iş Mac'inizden bir makale kaydedebilirsiniz. Daha fazla esneklik ve platformlar arası destek istiyorsanız, bunun yerine Cep uygulamasını deneyin.

42. Site başına ayarları belirleyin

Site başına ayarları belirleyin

Bazı siteler, faydalı içeriği kötü tasarımın veya istilacı reklamların arkasına gizleme konusunda harika bir iş çıkarır. Bunu birkaç şekilde değiştirebilirsiniz. Safari adres çubuğundaki AA simgesine dokunmak, birçok gereksiz dağınıklığı ortadan kaldıran okuma moduna geçer ve gerçekten okuma modundayken simgeye tekrar dokunursanız yazı tipini, rengi ve boyutu ayarlayabilirsiniz.

Web Sitesi Ayarları'na dokunursanız, içerik engelleyicileri kullanmak veya mobil site yerine masaüstü sitesini istemek gibi site başına ayarları da belirtebilirsiniz.

43. Tarama geçmişinizi temizleyin

İzlerinizi Safari ile iki şekilde kapatabilirsiniz: özel olarak gezinmek için yeni bir özel tarama penceresi açarak veya Ayarlar > Safari'ye gidip tarayıcı geçmişinizi temizleyerek.

Bunların her ikisinin de yalnızca iPad'inizde kaydedilenleri etkilediğini vurgulamak önemlidir: ziyaret ettiğiniz siteler ve reklam izleyicileri, orada olduğunuzu ve neye baktığınızı yine de bilecektir. Bir casussanız, daha ciddi bir gizlilik korumasına ihtiyacınız olabilir.

Apple, iPadOS 14.5'te önemli bir yeni gizlilik özelliğini tanıttı. Ayarlar > Gizlilik > İzleme'ye gidin ve bir geçiş var, Uygulamaların İzleme İstemesine İzin Ver. Bunu kapatırsanız, uygulamaların sizi internette izlemesini engeller; açarsanız, sizden izin istediklerinde uygulamaları tek tek onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz.

44. Safari'de Bölünmüş Görünümü Kullanın

Safari'de bir bağlantıya uzun bastığınızda çeşitli seçenekler göreceksiniz: aç, arka planda aç, yeni pencerede aç vb. Aynı anda iki sayfayı görmek için bağlantıyı Bölünmüş Görünüm'de de açabilirsiniz.

Bunu yapmak için, bağlantıyı ekranın en sağına sürükleyin ve bırakın. Ekran şimdi sağdaki bağlantıyı açacak ve soldaki orijinal sayfayı koruyacaktır. Bir tarafı diğerinden daha büyük yapmak istiyorsanız ortadaki ayırıcıyı sürükleyebilirsiniz.

45. İki parmakla arama yapın

Ana Ekranda, arama kutusunu getirmek için iki parmağınızla aşağı kaydırın. Bu, "Julie'ye bir mesaj gönder" gibi yaygın olarak kullanılan seçeneklere ilişkin bazı Siri önerilerini içerecektir.

Arama alanına yazarsanız, iPad'iniz Siri'nin bilgi tabanını, müzik veya filmler için uygun Apple uygulamalarını arayacak ve size önerilen bazı web sitelerini de gösterecektir. Aşağı kaydırırsanız, Mesajlar veya Posta gibi belirli uygulamalarda da arama yapabilirsiniz.

46. ​​Siri'ye bir aksan verin

İstemiyorsanız, Siri'nin varsayılan sesine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak birden fazla seçenek arasından seçim yapabilirsiniz, bu nedenle örneğin Birleşik Krallık'ta ABD, Hint, İrlanda, Güney Afrika, Avustralya veya İngiliz aksanlı erkek ve kadın ses seçeneklerimiz vardır. Seçenekleri Ayarlar > Siri ve Arama'da bulacaksınız.

47. iPad'inizi daha sessiz hale getirin

Bazı uygulamalar, bir şey yaptığınızda ses çalmaya çok heveslidir, ancak istemiyorsanız buna katlanmak zorunda değilsiniz.

Tweet veya Facebook gönderisi göndermek gibi belirli sesleri kapatmak için Ayarlar > Sesler'e gidin ve uygulamaya özel değişiklikler yapmak için Ayarlar > Bildirimler'i kullanın. Kulaklıkla dinlerken yüksek seslerin seviyesini azaltmak için Ayarlar > Ses'i de kullanabilirsiniz.

48. iPad'inizi daha erişilebilir hale getirin

iPad'inizi daha erişilebilir hale getirin

Bazı özellikler bazı kullanıcılar için bir sorundur. Örneğin, animasyon bazı kişilerin kendilerini hasta hissetmesine neden olurken, diğer kullanıcılarda hareket güçlüğü veya görme sorunları olabilir.

Ayarlar > Erişilebilirlik'te, metni görüntüleme biçimindeki değişiklikler ve yardımcı cihazlar için desteği de dahil olmak üzere iPad'i daha kullanışlı hale getirmek için birçok seçenek vardır.

49. Uygulamalara dikte ederken noktalama işaretlerini kullanın

Apple'ın ses tanıma özelliği, dikte ettiğiniz metinlerin ve e-postaların daha kolay okunmasını sağlayan noktalama işaretlerini anlayabilir. Bu sadece "David'e mesaj gönder merhaba ünlem işareti ne var soru işareti" gibi hangi işareti istediğinizi söylemek meselesidir.

50. Siri'nin şarkı söylemesini sağlayın

Siri'yi açın ve ona "I see a little silhouetto of a man" deyin veya sıfır bölü sıfırın ne olduğunu sorun. Bunun gibi yığınla Siri Sürprizi var.


Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10 PC'nize nasıl tema yüklenir? Önceki

Windows 10 PC'nize nasıl tema yüklenir?

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak! Sonraki

Samsung: Volkswagen'e Otomobil Çipleri Üretmeye Başlayacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.