Tam Otonom Sürüş Beta Modundaki Tesla Aracı Yaptığı Kazada Ciddi Hasar Gördü

Tam Otonom Sürüş Beta Modundaki Tesla Aracı Yaptığı Kazada Ciddi Hasar Gördü

Tesla'nın tartışmalı yeni sürüş asistanı özelliğini içeren ilk büyük kaza olarak kayıtlara geçti.

İddiaya göre "Tam Otonom Sürüş" beta modundaki bir Tesla Model Y, 3 Kasım'da Los Angeles'in Brea kentinde, şirketin çok tartışılan sürücü asistanı özelliğini içeren ilk olay olma ihtimalini gösteren kaza yaptı.

Kaza, Tesla'nın Otopilot sistemine birden fazla soruşturma yürüten Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresine bildirildi. Olay raporu, Model Y'nin sahibi tarafından yapılmış gibi görünüyor.

Rapora göre:

Araç tam otonom sürüş modundaydı ve sola dönüş yaparken araba yanlış şeride girdi.  Yan şeritteki başka bir sürücü bana çarptı. Araba dönüş boyunca birkaç uyarı verdi, bu yüzden yanlış şeride girmesini önlemek için direksiyonu çevirmeye çalıştım ama araba kendi kendine kontrolü ele geçirdi ve yanlış şeride girmeyi zorlayarak güvensiz bir manevra yarattı. Herkesi riske soktu.

Tesla'nın "Tam Otonom Sürüş" modundaki sürücü asistanı yazılımının eğitimsiz araç sahipleriyle halka açık yollarda test edilme kararı, büyük tartışmalara yer vermişti. 

Tesla sahiplerinin başarılı bir şekilde tam otonom sürüş modunun beta versiyonunu kullandığını gösteren birçok video var. Bazıları, sürücü yardım asistanı sisteminin karmaşık sürüş senaryolarını güvenle ele aldığını gösterirken, ortaya atılan iddiada aracın yanlış şeride sürüklendiği ve ciddi hatalar yaptığını gösteriyor.

Tam Otonom Sürüş Modu (FSD), adına rağmen otonom bir sürüş sistemi değildir. Sürücülerin dikkatli olmaları, gözlerini yoldan ayırmamaları ve ellerini direksiyon simidinde tutmaları gerekiyor. 


Kaynak: https://www.theverge.com/2021/11/12/22778135/tesla-full-self-driving-beta-crash-fsd-california

Yazarın Diğer Yazıları

Spotify, Sesli Kitap Sektörüne Adım Atıyor Önceki

Spotify, Sesli Kitap Sektörüne Adım Atıyor

Red Dead Redemption Serisi Devam Edecek! Sonraki

Red Dead Redemption Serisi Devam Edecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.