Telegram: WhatsApp'dan “Sohbet Geçmişi Aktarma” Özelliği Getirdi


WhatsApp son dönemde gizlilik konusunda birçok yanlış adım attı. Bu boşuğu doldurmaya çalışan Telegram, mesajlaşma konusunda özellikle bu dönemde büyük yenilikler getirdi. Şirket kullanıcıları için WhatsApp ve benzer uygulamalardan sohbet geçmişini aktarma özelliğini kullanıma sundu.

WhatsApp ekibinin, son dönemde gizlilik politikası ve bilgi paylaşımı sorunlara nedeniyle birçok kişinin tepkisine neden olmuştu. İnsanlar son dönemde; WhatsApp anlık meşajlaşma uygulamasına benzer olabilecek yeni uygulamalara geçiş yapmaya başladı.

Bunlar arasında, Ülkemizde en dikkat çeken uygulamadan biri olan, Telegram ön plana çıktı. Telegram ekibi bu durumun farkında ve bu dönemde WhatsApp'ın kaybettiği kişileri kendi bünyesine katmak için yeni güncellemelerine hız verdi. Şirket birkaç gün önce, Android ve iOS için Telegram 7.4'ün resmi sürümü sundu. 

Telegram ekibi, iPhone İOS kullanıcıları için mesajları geçmişini otomatik olarak içe aktarma özelliğini açıkladı. Telegram daha sonra WhatsApp, Line ve KakaoTalk gibi aktif kullanılan uygulamalarda mevcut olan mesajları, fotoğrafları, videoları, belgeleri direk olarak Telegrama aktarabileceğiniz bir sistem geliştirdi.

Telegram: WhatsApp'dan “Sohbet Geçmişi Aktarma” Özelliği Getirdi

Telegram Sohbet Aktarma İşleminde İzlenecek Yol

İOS cihazlarda için: WhatsApp'tan bir sohbeti aktarmak için, bir kişi veya grup hakkında bilgi içeren bir sayfa açın, "Sohbeti dışa aktar" ı tıklayın ve "Paylaş" menüsünden Telegram'ı seçin. 

Android cihazlarda için: WhatsApp sohbetinin içinde, “üç nokta simgesi> Diğer> Sohbeti Dışa Aktar'ı tıklamanız, ardından Paylaş menüsünden Telegram'ı seçmeniz gerekir.

Telegram: WhatsApp'dan “Sohbet Geçmişi Aktarma” Özelliği Getirdi

Telegram 7.4 Güncellemesinin Diğer Özellikleri

Bir başka Telegram yeniliği, gizlilikle ilgilidir. Artık kullanıcılar gizli sohbetleri, oluşturulan grupları iz bırakmadan silebilir ve hem gönderenden hem de alıcıdan her iki taraftaki çağrı geçmişindeki girişleri temizleyebilir. Telegram sunucuları, silinen sohbetler ve çağrı geçmişine girişler hakkındaki bilgileri kaydetmez, bu nedenle bu veriler sonsuza kadar kaybolur.

Gruplarda şu anda aktif olan sesli sohbetler artık arama sekmesinin üst kısmında gösteriliyor. Artık bireysel katılımcılar için ses seviyesini ayarlama olanağına sahipler. Grup yöneticileri tarafından değiştirilen ayarlar aynı anda tüm dinleyicilere uygulanır.

Müzik çalarda (yalnızca Android), sanatçının adına tıklayarak, tüm kullanıcı sohbetlerinden şarkılarının listesine gidebilirsiniz. Hızlı ileri veya geri sarmak için "sonraki parça" ve "önceki parça" düğmelerine basılabilir.

Yeni kayıtlı arkadaşlarınıza özel bir çıkartma göndererek onları selamlayabilirsiniz. Ek olarak, görme engelli için yeni özellikler (Andoid için TalkBack ve iOS için VoiceOver) geliştirildi ve Android uygulama ara yüzüne yeni animasyonlar eklendi.

Uzmanlar göre; Telegram'ın popülaritesinin artmasının ana sebeplerinden biri, başka bir popüler mesajlaşma programı olan WhatsApp'ın yeni politikasından da etkilendiğini belirtiyor. 8 Ocak'ta WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerinin tüm Facebook uygulamalarının kullanımına sunulduğu öğrenildi.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Adobe Flash ÖLDÜ: Peki Şimdi Ne Olacak?

Sonraki

PC'de Fortnite nasıl oynanır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.