TikTok Avrupa'da 100 Milyondan Fazla Kullanıcı Sayısına Ulaştı

TikTok Avrupa'da 100 Milyondan Fazla Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Çinli sosyal medya uygulaması TikTok, ABD dahil birçok ülkeden veto yemesine rağmen farklı pazarlarda büyümeye devam ediyor. Özellikle Avrupa pazarında yaşadığı büyüme, şirketi bu pazarda 100 Milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaştırdı.

TikTok'un pazarlama çözümleri departmanının yaptığı açıklamaya göre, şirketin Avrupa'da 100 milyondan fazla kullanıcısı var. Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok, 2017'den beri Avrupa'da faaliyet gösteriyor. Gelen raporlara bakıldığında kullanıcıların dörtte biri İngiltere'den olduğu bildiriliyor.

Verilere göre yaklaşık 17 milyon İngiliz her gün bu uygulamaya bir saatten fazla zaman harcıyor. Bu, TikTok'un sadece üç yıl içinde büyük bir kullanıcı tabanı oluşturduğunu ve Facebook için büyük bir rekabet yarattığını gösteriyor. 

Halen Birleşik Krallık'ta, TikTok uygulamasının aylık aktif kullanıcılarının %40'ı 18 ile 24 yaş arasındaki genç gruplardır. Ortalama olarak, İngilizler bu uygulamayı günde 66 dakika kullanıyor ve 24 saat içinde yaklaşık 13 kez açıyor.

TikTok Avrupa'da 100 Milyondan Fazla Kullanıcı Sayısına Ulaştı

TikTok Avrupa'da 100 Milyondan Fazla Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Coronavirüs nedeniyle insanların hayatlarını evlerinde devam ettiği sıralarda daha fazla insan sosyal medya uygulamalarında vakit geçirdi, TikTok bu sayede inanılmaz bir büyüme elde etti. Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin raporu, uygulamanın İngiltere'de yaklaşık 10 milyon düzenli kullanıcısı olduğunu gösteriyor. 

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'u yasaklamakla tehdit etmesine rağmen, şirket dünyanın diğer bölgelerinde hala hızla büyüyor. Rakipleri TikTok seviyesine ulaşmakta zorlanıyor.

TikTok, Avrupa'da en çok İngiliz kullanıcısına sahiptir. TikTok'un 1,2 milyon Norveçli kullanıcısı, uygulamayı günde ortalama 17 kez açıyor. Her gün ortalama 74 dakika videolara göz atıyorlar.

TikTok Muazzam Bir Şekilde Büyüyor

TikTok'un Fransa'da 11 milyon kullanıcısı bulunmaktadır ve ortalama olarak Fransızlar günde yaklaşık bir saat video izliyorlar. Bu uygulamanın Almanya'da da 10.7 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. İspanya'da 8,8 milyon kullanıcı vardır. Ayrıca, İtalya'da bu uygulamanın 9,8 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Tüm bu ülkelerde, TikTok kullanıcılarının %30'u veya daha fazlası 18 ile 24 yaş arasındadır.

TikTok kullanıcılarının büyük çoğunluğu Avrupa'da Kadınlar oluşturur; Birleşik Krallık'ta bu oran %65 civarında olduğu söyleniyor. İspanya'da TikTok kullanıcılarının yaklaşık 3 / 4'ü kadındır. TikTok'un İskandinav kullanıcıları daha eşit cinsiyetlidir. Norveç ve İsveç'i örnek olarak göstermek gerekirse, bu ülkelerdeki kullanıcıların %44'ü erkektir.

TikTok Avrupa'da 100 Milyondan Fazla Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Etkileyici bir pazarlama ajansı olan Takumi'nin CEO'su Mary Keane-Dawson, “Sosyal medya tüketimi arttı ve TikTok bunda önemli bir rol oynadı. Genç neslin sosyal medyayı televizyona tercih ettiğini biliyoruz. Bu çağda insanlar eğlenceli ve olumlu dijital içerik istiyor.” Diyerek TikTok uygulamasına sahip çıktı.

Pazar araştırma şirketi eMarketer'e göre; Bu ayın başlarında TikTok, Avrupa'daki aylık aktif kullanıcılarının 100 milyonu aştığını duyurdu. Bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki aylık aktif kullanıcı sayısıyla aynı oranda arttı.

TikTok'un ikinci çeyrek sonuçları; Temmuz ayı itibarıyla TikTok'un 690 milyon küresel kullanıcıya sahip olduğunu gösterdi. Bu, Facebook'un dünya çapındaki aylık 2,7 milyar aktif kullanıcısından hala çok uzak gözüküyor. Sosyal medya uygulaması TikTok, bu hızla giderse ve yasaklardan başını kurtarırsa, yakında bir gelecekte Facebook uygulamasının üstüne çıkabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Redmi Note 10 Snapdragon 750G İyi Gelecek! Önceki

Redmi Note 10 Snapdragon 750G İyi Gelecek!

Televizyon alırken yapılmaması gerekenler Sonraki

Televizyon alırken yapılmaması gerekenler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.