TikTok, Global Piyasada 49 Milyondan Fazla Videoyu Sildi

TikTok, Global Piyasada 49 Milyondan Fazla Videoyu Sildi

TikTok, güvenlik açıkları nedeniyle en büyük pazarı olan Hindistan'ı kaybetmiş durumda. Yakında, büyük pazarlarından olan ABD pazarını kaybedeceği söyleniyor. TikTok bu durumun önüne geçmek için global piyasada 49 milyondan fazla videoyu silmek zorunda kaldı.

TikTok muhtemelen piyasadaki en tartışmalı uygulamalardan biridir. Bu uygulama yaptığı işte çok iyi olsa da, son zamanlarda bazı “kötü raporlar” aldı. 

TikTok uygulaması bunca olumsuz rapora rağmen geliri konusunda hiçbir sıkıntıya girmedi. Aslında finansal durumu gittikçe olumlu bir şekilde artmaya devam ediyor.

Çin'in kısa video uygulaması birçok ülkede güvenlik açıkları nedeniyle yasaklandı. TikTok'u yasaklayan en büyük pazar, Hindistan pazarı oldu. Sırada, ABD'nin olduğu söyleniyor. TikTok'ta bu durumu biran önce düzeltmek için bir şeffaflık raporu hazırladı. Raporda, hükümetlerin istemediği, güvenlik politikalarını ihlal eden videoları kaldırdığını açıkladı.

Küresel olarak, TikTok politikalarını ve topluluk kurallarını ihlal ettiği için 49 milyondan fazla videoyu platformundan kaldırmak zorunda kaldı.

TikTok, 49 milyondan fazla videoyu platformundan kaldırmak zorunda kaldı.

TikTok, Global Piyasada 49 Milyondan Fazla Videoyu Sildi

Şirkete göre, silinen videoların % 33'ünden fazlası Hindistan'dan. Özellikle, TikTok Hindistan'dan 16 milyondan fazla videoyu silmek zorunda kaldı. ABD'li kullanıcılardan 4,5 milyondan fazla video silindi. TikTok ayrıca Pakistan, İngiltere ve Rusya'daki kullanıcılardan sırasıyla 3,7 milyon, 2 milyon ve 1,2 milyondan fazla video sildi. 

TikTok'a göre, 2019'un ikinci yarısında neredeyse 500 milyon videoya sahipti. Bu, silinen 49 milyonun sadece yaklaşık % 1'ini oluşturduğu anlamına geliyor. 

Şirket videoların niteliğini açıklamadı, ancak yapay zeka (AI) sisteminin kullanıcılar videoları bildirmeden önce videoların % 98.2'sini kaldırdığını söyledi. TikTok, silinen bu videoların % 89,4'ünün herhangi bir sayfa görüntüleme almadığını da ekledi.

Tiktok, Hindistan pazarını kaybetti.

Hindistan ayrıca, hükümetin kullanıcı bilgileri talepleri ve içeriğin silinmesi bakımından da birinci sırada yer alıyor. Hintli yetkililer, TikTok'tan 2019'un ikinci yarısında 302 kullanıcı verisi ve 30 içerik silme sağlamasını istedi. Ancak, TikTok artık Hindistan'da aktif olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, Hindistan'daki TikTok yasağı öncesinde, kısa video uygulamasının Hindistan'da 200 milyondan fazla kullanıcısı vardı. Hindistan pazarı TikTok için önemli bir paya sahipti.

TikTok son zamanlarda yüksek gelir elde ediyor

Araştırma ajansı Sensor Tower, bu yıl Mayıs ayında Douyin ve TikTok'un aynı dönemde 9 milyon dolardan yaklaşık 10 kat artarak küresel App Store ve Google Play'de 95.7 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini belirten bir rapor yayınladı.

TikTok'un gelir dağılımına bakıldığında, gelirin yaklaşık % 89'u Çin pazarından geliyor. İlginç bir şekilde, ABD pazarı ikinci sırada yer alıyor ve gelirin yaklaşık % 6,2'sine oluşturuyor. Üçüncü sırada ise % 1,2 olan Türkiye pazarı yer alıyor. 

TikTok, 78.4 milyon dolar gelirle YouTube'tan sonra ikinci sırada yer aldı. YouTube için bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 77.3 arttı. Amerikalı kullanıcılar YouTube gelirinin % 55,7'sini sağladı, bunu % 11,8 ile Japon kullanıcıları izledi.

TikTok uygulaması ile YouTube uygulaması yoğun bir rekabete girişti.

İstatistiklere göre, Mayıs ayında en çok TikTok uygulamasını yükleyen ülke Hindistandı. 111,9 milyon indirmenin Hindistan'ı, toplam indirmelerin % 20'sinden fazlasını oluşturuyor. ABD'li üst düzey yetkililerden gelen bazı uyarılara rağmen, ABD indirme işlemlerinin % 9,3'ünü oluşturuyor.

Akıllı telefon sistemleri açısından, Mayıs ayında Android indirmelerinde TikTok birinci sırada yer alıyor. Ancak, iOS sistemi için, çevrimiçi toplantı yazılımı Zoom'un arkasında ikinci sırada yer alıyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Simpsonlar Geleceği Nasıl Tahmin Ediyor Önceki

Simpsonlar Geleceği Nasıl Tahmin Ediyor

Galaxy Fold 2, Unpacked Etkinliğinde Piyasaya Sürülmeyecek! Sonraki

Galaxy Fold 2, Unpacked Etkinliğinde Piyasaya Sürülmeyecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.