Twitter, Google Cloud İle Yeni Bir Anlaşma Yaptı

Twitter, Google Cloud İle Yeni Bir Anlaşma Yaptı

Sosyal medya devi Twitter; Veri işleme, analiz ve depolama alanında faaliyet gösteren Google Cloud ile yeni bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Google Cloud ile Twitter arasında 2018 yılında gerçekleşen ilk iş birliği anlaşmasından sonra, iki taraf bir başka işbirliği anlaşması için bir araya geldiklerini açıkladı. Yapılan yeni anlaşmaya göre, Twitter veri işleme ve analiz görevlerini Google Cloud'a taşıyacak.

Twitter, Partly Cloud projesini ilk ayağını 2018'de tanıttı. Google Cloud Platform'a (GCP) soğuk veri depolaması ve Hadoop kümelerini getirdi. İki firma arasında gerçekleşen başarılı işbirliği nedeniyle, Twitter daha da ileri gitmeye karar verdi. 

Twitter artık çevrimdışı veri analizi, veri işleme ve makine öğrenimi görevlerini Google Data Cloud'a taşıyor. İkinci defa yapılan anlaşma ile Twitter platformundaki kullanıcı verilerini daha hızlı analiz edecek ve hizmeti iyileştirecektir.

Twitter, kullanıcıların eylemlerinin arkasında çok sayıda veri noktası olduğuna dikkat çekti. Şirket gerçekleşen Tweetleri, beğenileri ve retweetleri içeren verileri daha sağlıklı depolamak ve veri analizi yapmak istiyor. Twitter veri platformunun her gün birkaç trilyon olayı incelemesi ve sıralaması, yüzlerce petabayt veriyi işlemesi ve 10'dan fazla veriyi kümelemesi gerekiyor.

Twitter, Google Cloud İle Yeni Bir Anlaşma Yaptı

Neden Birçok Şirket Google Cloud'u Seçiyor?

İşbirliğinin yeni aşamasında Twitter, veri depolama platformu BigQuery, akış verisi analiz hizmeti Dataflow, NoSQL veritabanı hizmeti Cloud Bigtable ve bu kullanıcı verilerini analiz etmek için makine öğrenimi araçları dahil olmak üzere Google Data Cloud hizmetlerini kullanacak. 

Geçmişte Twitter mühendisleri ve veri bilimcileri, veri çıkarma, dönüştürme, yükleme (ETL) ve modelleme için programlar yazmak zorunda kaldılar. Artık BigQuery'de SQL ile daha rahat sorgu yapabilecekler. 

Yalnızca Twitter'ın veri işlemesini, analizini ve karar vermesini hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda makine öğrenimi teknolojisi ürün yeniliğini de hızlandırır. Sosyal medya devi Twitter, çalışmalarını Google altyapısına aktaran tek şirket olarak ön plana çıkmıyor.

Geçen hafta Google, otomobil üreticisi Ford ile de anlaşma imzaladı. Otomobil devi, Google hizmetlerini ve Android bilgi işlem arka uçlarını Ford otomobillerine entegre etmek için birincil bulut sağlayıcısı olarak Google Cloud'u kullanacak. 

Ford ayrıca Google Cloud AI ve makine çalışması ve veri analizi teknolojisini kullanacak, iş süreçleri ve tüketici uygulamaları geliştirecek.


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Mi 11 Pro ve Mi 11 Pro + Piyasada Boy Gösterecek! Önceki

Xiaomi Mi 11 Pro ve Mi 11 Pro + Piyasada Boy Gösterecek!

Lidar İPhone 12 Pro'da: Şu an harika ama daha da iyi olacak Sonraki

Lidar İPhone 12 Pro'da: Şu an harika ama daha da iyi olacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.