Lidar İPhone 12 Pro'da: Şu an harika ama daha da iyi olacak

Lidar İPhone 12 Pro'da: Şu an harika ama daha da iyi olacak

İPhone 12 Pro ve 2020 iPad Pro, daha iyi fotoğraflar için derinlik taraması ekleyen yeni bir sensöre sahip, ancak gelecek AR gözlükleri ve daha fazlasını işaret ediyor. Test ediyoruz.

Apple, iPhone 12 ailesine, özellikle iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'e yepyeni bir teknoloji olan lidar ile yükselişe geçiyor. Yeni iPhone 12 Pro modellerinden birine veya en yeni iPad Pro'ya yakından bakın ve kamera lenslerinin yanında flaşla yaklaşık aynı boyutta küçük siyah bir nokta göreceksiniz. Bu lidar sensörüdür ve birçok ilginç şekilde fark yaratabilecek yeni bir derinlik algılama türüdür.

Apple'a göre, lidar artık çokça duymaya başlayacağınız bir terimdir, bu yüzden bildiklerimizi, Apple'ın onu ne için kullanacağını ve teknolojinin bundan sonra nereye gidebileceğini inceleyelim. Ve şu anda lidar ile neler yapılacağını merak ediyorsanız cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Lidar ne anlama geliyor?

Lidar, ışık algılama ve menzil anlamına gelir ve bir süredir bizimle. Nesneleri pinglemek ve lazerin kaynağına geri dönmek için lazer kullanır, ışık darbesinin seyahatini veya uçuşunu zamanlayarak mesafeyi ölçer.

Lidar derinliği algılamak için nasıl çalışır?

Lidar bir tür uçuş zamanı kamerasıdır. Diğer bazı akıllı telefonlar derinliği tek bir ışık darbesiyle ölçerken, bu tür bir lidar teknolojisine sahip bir akıllı telefon, kızılötesi nokta spreyi ile ışık darbeleri dalgaları gönderir ve her birini sensörüyle ölçerek mesafeleri haritalayan bir nokta alanı oluşturabilir. ve bir alanın boyutlarını ve içindeki nesneleri "birbirine bağlayabilir". Işık atımları insan gözüyle görünmez, ancak onları bir gece görüş kamerasıyla görebilirsiniz.

iPhone'daki Face ID gibi mi?

Öyle, ancak daha uzun menzilli. Fikir aynı: Apple'ın Face ID özelliğine sahip TrueDepth kamerası da bir dizi kızılötesi lazeri çekiyor, ancak yalnızca birkaç metreye kadar çalışabiliyor. İPad Pro ve iPhone 12 Pro'daki arka lidar sensörleri 5 metreye kadar bir aralıkta çalışır.

Lidar zaten birçok başka teknolojide kullanılıyor

Lidar, her yerde filizlenen bir teknolojidir. Kendi kendine giden arabalar veya destekli sürüş için kullanılır. Robotik ve dronlar için kullanılır. HoloLens 2 gibi artırılmış gerçeklik başlıkları da benzer bir teknolojiye sahiptir ve 3B sanal nesneleri katmanlara ayırmadan önce oda alanlarını haritalandırır. Ama aynı zamanda oldukça uzun bir geçmişe sahip.

Microsoft'un eski derinlik algılayan Xbox aksesuarı Kinect, kızılötesi derinlik taramasına sahip bir kameraydı. Aslında, Kinect teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olan şirket PrimeSense, 2013 yılında Apple tarafından satın alındı. Şimdi, Apple'ın yüz taramalı TrueDepth ve arka lidar kamera sensörlerine sahibiz.

İPhone 12 Pro kamera lidar ile daha iyi çalışıyor

Akıllı telefonlardaki uçuş süresi kameraları, odak doğruluğunu ve hızını artırmak için kullanılma eğilimindedir ve iPhone 12 Pro da aynı şeyi yapar. Apple, düşük ışık koşullarında altı kata kadar daha hızlı, düşük ışıkta daha iyi odaklanma vaat ediyor. Lidar derinlik algılama ayrıca gece portre modu efektlerini iyileştirmek için de kullanılır.

Daha iyi odaklanma bir artıdır ve ayrıca iPhone 12 Pro'nun görüntülere daha fazla 3D fotoğraf verisi ekleme şansı da vardır. Bu öğe henüz ortaya konulmamış olsa da, Apple'ın öne bakan, derinlik algılayan TrueDepth kamerası uygulamalarla benzer şekilde kullanıldı ve üçüncü taraf geliştiriciler bu konuya dalabilir ve bazı çılgın fikirler geliştirebilirler. Zaten oluyor.

Ayrıca artırılmış gerçekliği büyük ölçüde geliştirir

Lidar, iPhone 12 Pro'nun AR uygulamalarını çok daha hızlı başlatmasına ve daha fazla ayrıntı eklemek için hızlı bir oda haritası oluşturmasına olanak tanır. Apple'ın iOS 14'teki birçok AR güncellemesi, sanal nesneleri gerçek nesnelerin arkasına gizlemek (tıkanma olarak adlandırılır) ve sanal nesneleri masa veya sandalye gibi daha karmaşık oda haritalarına yerleştirmek için lidar'dan yararlanıyor.

Ayrıca artırılmış gerçekliği büyük ölçüde geliştirir

Ancak bunun ötesinde daha uzun bir kuyrukla ekstra potansiyel var. Birçok şirket, sanal nesnelerle gerçek olanları harmanlayacak kulaklıklar hayal ediyor: Facebook, Qualcomm, Snapchat, Microsoft, Magic Leap ve büyük olasılıkla Apple ve diğerleri tarafından üzerinde çalışılan AR gözlükleri, dünyanın gelişmiş 3B haritalarına güvenecek. üzerine sanal nesneler katman.

Bu 3B haritalar, neredeyse o Google Haritalar arabalarının dünya taramalı versiyonu gibi, özel tarayıcılar ve ekipmanlarla oluşturuluyor. Ancak, insanların kendi cihazlarının eninde sonunda bu bilgileri toplu olarak kullanmasına veya ekstra anında veri eklemesine yardımcı olma olasılığı vardır. Yine, Magic Leap ve HoloLens gibi artırılmış gerçeklik (AR) kulaklıklar, bir şeyleri içine yerleştirmeden önce ortamınızı önceden tarar ve Apple'ın lidar donanımlı AR teknolojisi de aynı şekilde çalışır. Bu anlamda iPhone 12 Pro ve iPad Pro, kulaklık parçası olmayan AR kulaklıkları gibidir ... ve sonunda Apple'ın kendi gözlüklerini yapmasının önünü açabilir.

Ayrıca artırılmış gerçekliği büyük ölçüde geliştirir

3D tarama harika bir uygulama olabilir

Lidar, fotogrametri adı verilen bir teknik olan 3B nesneleri ve odaları ayırmak ve fotoğraf görüntülerini üstte katmanlamak için kullanılabilir. Bu, ev geliştirme, hatta sosyal medya ve gazetecilik gibi pratik kullanımlar için bir sonraki yakalama teknolojisi dalgası olabilir. 3B verileri yakalama ve bu bilgileri başkalarıyla paylaşma yeteneği, lidar donanımlı bu telefonları ve tabletleri 3B içerik yakalama araçları haline getirebilir. Lidar, nesneler ve alanlar için ölçümler elde etmek için kamera öğesi olmadan da kullanılabilir.

IPhone 12 Pro'da birkaç erken lidar özellikli 3B tarama uygulamasını başarıyla test ettik (3B Tarayıcı Uygulaması, Lidar Tarayıcı ve Record3D), ve nesneleri taramak veya odaları şaşırtıcı bir hızla haritalamak için kullanılabilirler. 16 metrelik etkili lidar tarama aralığı, evimdeki çoğu odaya ulaşmak için yeterli, ancak daha büyük dış mekanlarda daha fazla hareket etmek gerekiyor. Yine, Apple'ın öne bakan TrueDepth kamerası daha yakın mesafeden benzer şeyler yapıyor.

Apple, bir telefonda bu teknolojiyi keşfeden ilk marka değil

Google aynı fikri, yalnızca iki telefonda bulunan erken bir AR platformu olan Project Tango'nun oluşturulduğu sırada da düşünmüştü. Gelişmiş kamera dizisi ayrıca kızılötesi sensörlere sahipti ve odaları haritalayabilir, AR için ve iç mekânları ölçmek için 3D taramalar ve derinlik haritaları oluşturabilir. Google'ın Tango donanımlı telefonları kısa ömürlü oldu ve yerini, aynı donanıma ihtiyaç duymadan kameralarda tahmini derinlik algılama yapan bilgisayarlı görüş algoritmaları aldı. Ancak Apple'ın iPhone 12 Pro'su, arabalara, AR kulaklıklara ve çok daha fazlasına uzanan bu lidar olasılıkları ile çok daha gelişmiş bir halef gibi görünüyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Twitter, Google Cloud İle Yeni Bir Anlaşma Yaptı Önceki

Twitter, Google Cloud İle Yeni Bir Anlaşma Yaptı

Zamanınızı verimli kullanma tavsiyeleri Sonraki

Zamanınızı verimli kullanma tavsiyeleri

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.