VPN kullanarak çevrimiçi oyun deneyiminizi hızlandırabilirsiniz

VPN kullanarak çevrimiçi oyun deneyiminizi hızlandırabilirsiniz

Oyun deneyiminizi hızlandırmak için VPN kullanma konusunda hızlı bir kılavuz oluşturduk.

Çevrimiçi oyun oynamanın en sinir bozucu yanı sınırlı hızlarla karşılaşmaktır.

Teknik olarak yetenekli olabilirsiniz, harika itemlere sahip olabilirsiniz, beceri ağacınız hyperion seviyelerine çıkmış olabilir ancak tüm bunlara sahipken, bir bağlantı problemi yüzünden sizden çok daha zayıf bir rakibe yenilebilirsiniz.

Çevrimiçi oyunlarda yaşanan bağlantı sorunlarının hepsi şansa bağlı değildir. İnternet sağlayıcıları, çevrimiçi bir oyunun oynandığını algıladığında, hızınızı etkin bir şekilde kısabilir. Eğer probleminiz bundan kaynaklanıyorsa, saliselerin bile önemli olduğu rekabetçi oyunlarda büyük fark yaratabilir. Bu durumda bir VPN kullanmak, hızınızın tutarlı kalmasını sağlayabilir ve bağlantınızı güvence altına almanıza yardımcı olabilir.

VPN Nedir?

VPN Nedir?

Virtual Private Network (VPN), terimi "Sanal Özel Ağ" olarak Türkçeye çevrilir. Temel olarak IP adresiniz gizleyip, farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmanıza olanak sağlayan bir hizmettir.

Esasen, herhangi bir yerel sunucuya fiziksel olarak oradaymışsınız gibi katılmanıza izin verir. VPN kullanmak, verilerinizin VPN sağlayıcınıza ait bir sunucu aracılığıyla aktarılması ve uzak bir konumdan güvenli bir şekilde gönderilmesi, kimliğinizin ve çevrimiçi etkinliğinizin gizlenmesi anlamına gelir. Bunlar en önemlisi olarak görülür, ancak VPN kullanmak oyun deneyiminizi geliştirebilir.

VPN ve Bant Genişliği

Bant Genişliği

Bant genişliği kısıtlamasının ne zaman yaşanacağını tahmin etmek zordur. Bazı internet sağlayıcıları, bu kısıtlamayı, en yoğun zamanlarda veya sonucularının meşgul olması beklendiğinde günün belli zamanlarını etkileyecektir.

Birinin akış yaptığını, dosya paylaştığını veya çevrimiçi bir oyun oynadığını tespit ettiklerinde kısıtlamalar başlayacaktır. Aslında buradaki amaç sunucu yoğunluğunu azaltmak için güçlü bir bağlantıyı baskılamaktır.

Farklı oyunlar, oyun sırasında aktarılacak farklı miktarda veriler gerektirir. Destiny 2 veya Call of Duty çevrimiçi gibi yüksek miktarda veri gerektiren oyunlar oynarken veya güncellemeleri indirirken bu kısıtlamayı yaşayabilirsiniz.

Neyse ki, sıkı bir kayıt güvenlik politikası altında çalışan gibi bir VPN kurmak, internet sağlayıcınızın oyun alışkanlıklarınızı analiz etmesini zorlaştıracak ve yaşayacağınız kısıtlamalardan sizi kurtaracaktır.

Güvenlik

IP adresinizi gizlemek, sadece sizi çevrimiçi güvende tuttuğu için değil, birçok farklı nedenle faydalıdır.

VPN kullanmak, herhangi bir etkinliğinizin tanımlanmasını inanılmaz derecede zorlaştırır, çevrimiçi saldırı olasılığını azaltma gibi ek yararları bulunur.

Gecikme olmadan

Bir VPN kullanmak, sizi ihtiyaçlarınıza daha uygun bir sunucuya atayarak ping sürelerini ve gecikmeyi azaltabilir. Bu sorunların her ikisi de oyun sunucusuna yakınlığınızdan kaynaklanır, PC'niz çok uzaktaysa bu süreler artar, bir oyunun ortasındayken sunucuya sizden daha yakın rakip oyuncu bu farkı gözler önüne serebilir.

VPN'ler size oyun suncuusuna fiziksel olarak daha yakın olan ve dolayısıyla daha güçlü bir bağlantı sağlayabilen bir IP atayacaktır.

 


Yazarın Diğer Yazıları

Sony, Xbox Game Pass'e Rakip Olmaya Hazırlanıyor Önceki

Sony, Xbox Game Pass'e Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Misafirler için Wi-Fi Nasıl Ayarlanır? Sonraki

Misafirler için Wi-Fi Nasıl Ayarlanır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.