watchOS 7 ipuçları ve püf noktaları


Apple Watch'unuzu her zamankinden daha iyi hale getirmenin yeni yolları. Yeni yazılımdan en iyi şekilde yararlanın.

İOS 14, Apple'ın mobil işletim sisteminin tüketiciye dönük tarafının çoğunda büyük bir revizyon sunarken, watchOS 7 çok daha sönük bir yükseltmedir.

Yine de buna değmeyeceği anlamına gelmez, ancak en büyük özelliklerinin çoğu telefon tabanlı muadilinden biraz daha az "gösterişli" olduğundan, yenilikleri bulmak için biraz daha derine inmeniz gerekebilir. Neyse ki watchOS 7 beta sürümünü kullandık ve aramakla uğraşmamanız için çok çalıştık.

Başlamadan önce, beta ile ilgili kısa bir not - watchOS 7'nin mevcut genel beta sürümü, özellikle bunun platformun ilk açık betası olduğu düşünüldüğünde, etkileyici bir şekilde kararlı hissettiriyor.

Bununla birlikte, sorunlar sonraki sürümlerde ortaya çıkabilir ve Apple'ın cihazınızı geri almak istiyorsanız onarmaya ihtiyaç duymasıyla birlikte, herhangi bir sorun olmayacağından emin olana kadar hemen indirmenizi tavsiye etmek zor.

Yeni saat yüzüne göz atın

Yeni saat yüzüne göz atın

Kaçınılmaz Apple Watch 6 bu yılın sonlarında piyasaya sürüldüğünde, şaşırtıcı yeni eklemeler dışında, bu yılın yeni saat yüzü Chronograph Pro'dur.

Bu klasik tasarım, daha büyük Apple Watch ekranları için Takimetre'nin yanı sıra daha büyük komplikasyonlar (sizin veya benim için widget'lar) ekler. Herkesin zevkine hitap etmeyecek olsa da, sizin için doğru olanı bulmanıza yardımcı olmak için yüzün kendisinin de diğerleri kadar özelleştirilebilir olduğunu belirtmekte fayda var.

Özel saat yüzlerinizi paylaşın

Özel saat yüzlerinizi paylaşın

Özelleştirme konusunda, kullanıcılar artık özel saat yüzlerini doğrudan bileklerinden paylaşabilirler. Bir arkadaşınızdan görünüşünüzle ilgili bir iltifat alırsanız, saat yüzü seçim ekranından açılabilir bir bağlantı paylaşabilirsiniz

Yüzü indiren kişi, görünümü tamamlamak için gerekli uygulamalardan veya komplikasyonlardan hiçbirine sahip değilse, onları indirmesi istenir. Pek çok kişinin umduğu gibi üçüncü taraf saat yüzü mağazası değil, ancak kurulumunuzu kolayca indirilebilir bir şekilde paylaşmanın eğlenceli bir yolu.

Aslında, bu bağlantılar çevrimiçi olarak bile yayınlanabilir, bu da meraklı sitelerin temelde bir tür izleme galerisi gibi davranabileceği anlamına gelir.

Yüz başına birden çok kişiselleştirme

Yüz başına birden çok kişiselleştirme

Apple Watch artık aynı uygulamadan birden fazla komplikasyonu destekleyebiliyor.

Mevcut beta sürümde seçenekler sınırlıdır, ancak bu, cihazınızdaki Kontroller uygulamasından "Pil" ve "Mobil Veri" alabileceğiniz anlamına gelir. Teorik olarak, birden fazla yapılacaklar listesi görünür, farklı hava durumu tahminleri ve daha fazlasına sahip olacaksınız.

Şu anda biraz sınırlı, ancak çok daha etkileyici bir saat yüzü çeşitliliğine yol açmalı.

Yeni Siri'nizle sohbet edin

Yeni Siri'nizle sohbet edin

İOS ve iPadOS'ta olduğu gibi, Siri'de de biraz iyileştirme çalışmaları yapıldı. Apple'ın asistanı artık sorgularınıza daha hızlı yanıt vermenin yanı sıra daha temiz bir görünüm sunacak.

Sahip olmak güzel, ancak Siri hayranı değilseniz, pek birşey değişmeyecektir.

Belki daha etkileyici olanı, artık kelimeleri veya cümleleri 10 dile kadar çevirecek olan Siri çevirisi. Bunların hepsi cihazda da yapılır, bu nedenle daha güvenli ve daha hızlıdır.

Hız artışının tadını çıkarın

Bazı ince animasyon ayarları nedeniyle watchOS 7, önceki sürümlerden çok daha hızlıdır. Ekranı uyandırmadan önce yan düğmeye bastıysanız, Dock'unuza ulaşmak için tekrar basmadan önce, saatin artık ikinci bir düğmeye basmayı gerektirmediğini görünce hoş bir sürprizle karşılaşacaksınız.

Bu, aynı noktaya iki kez basmak yerine Digital Taç'ınıza basıp doğrudan bir menüye girebileceğiniz anlamına gelir. Küçük bir değişiklik gibi geliyor, ancak işletim sisteminin akıcılığında büyük bir fark yaratıyor.

Yeni fitness seçenekleri

Yeni fitness seçenekleri

Aktivite uygulamasının adı "Fitness" olarak değiştirildi ve bir dizi yeni egzersiz seçeneği ekledi.

Birincisi, "Dans" artık bir antrenman türü olarak destekleniyor. Ayrıca "Fonksiyonel Güç Eğitimi", "Temel Eğitim" ve egzersiz sonrası "Bekleme Süresi" seçeneklerini de seçebilirsiniz.

Fitness uygulaması ayrıca iOS uygulamasının ön sayfasında daha fazla verinizi göstererek birden fazla sekme arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Biraz dinlenin

Biraz dinlenin

Apple sonunda Apple Watch'a Uyku İzleme'yi ekledi ve uyurken küçük hareketlere göre ne kadar iyi uyuduğunuzu göstermek için iPhone'unuzdaki Sağlık uygulamasına geri bildirimde bulunuyor.

Yine de diğer uyku izleyicileri kadar derin değildir ve REM uykusunu hafif veya derin uykudan ayırt edemez, ancak uykuya hazırlanmanıza yardımcı olan kullanışlı bir "Sakinleşme" özelliği sunmanın yanı sıra önceden belirlenmiş bir uyku vakti ayarlamak için bildirimleri engelleyin ve saatinizi gece için ayarlayın.

Ne yazık ki, Apple Watch'un pil ömrü, özellikle de Apple Watch 5'te her zaman açık olan ekran, en iyisi değil - özellikle gece boyunca kullanırken. Neyse ki, yatma vaktine yaklaşırken piliniz% 30'un altına düştüğünde artık şarj etmenizi isteyecek.

El yıkama modu

El yıkama modu

Günümüzde, COVID-19'un yayılmasını önlemek için ellerinizi yıkamak inanılmaz derecede önemlidir. watchOS 7, Apple Watch'un ellerinizi ne zaman yıkadığınızı algılamasına ve yirmi saniyelik bir zamanlayıcı başlatmasına izin verir.

Ayrıca, eve döndüğünüzde, konum ayarlarınızın izin vermesi koşuluyla, ellerinizi yıkamanızı öneren bir bildirim alacaksınız.

Bisikletinin üzerinde

Apple Haritalar, bu yıl her platformda yükseltildi ve watchOS da bundan nasibini aldı. Bu seferki en büyük özellik, bisiklet dostu rotaların yanı sıra geliştirilmiş bisiklet yol tariflerinin eklenmesi.

Bu, bisiklet şeritlerini, yoğun yolları, merdivenleri kullanmanız gereken yerleri ve daha fazlasını izleyebileceğiniz anlamına gelir.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Psikanalize dayalı on harika film

Sonraki

Çok Farklı Bir Noel Baba Filmi "Fatman"

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.