Windows 10, Bir Milyardan Fazla Kullanıcıyla 5 Yaşında!

Windows 10, Bir Milyardan Fazla Kullanıcıyla 5 Yaşında!

Windows 10 işletim sistemi 5. Yılını kutluyor. Şirket Windows 10 için güncelleme stratejisini değiştirerek yılda iki kere yaptığı güncelleme yerine, yılda bir güncelleme ile kullanıcılarını memnun etmek istiyor.

Bilgiyasar kullanıcıları için iki büyük işletim sistemi vardır. Bunlar Windows ve Mac işletim sistemleridir. Windows özel bir günü 29 Temmuz 2020'de kutladı. Windows şirketinin son işletim sistemi Windows 10'nun 5 yaşına girdiği açıklandı.

Bu işletim sistemi 2015'in ortalarında piyasaya sürüldü ve Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme olarak sunuldu. Microsoft, yeni işletim sisteminin aktif kullanıcı sayısını çok hızlı bir şekilde artırmayı umuyordu.

Şirketin amacı, 2-3 yılda 1 milyar kullanıcıya ulaşmaktı. Ancak, işe yaramadı. Bu rakamlara 5. yılında ulaştığı görünmektedir. Microsoft 10 sistemini alışamayan birçok kullanıcı Windows 7'ye dönmek istiyor.

Windows 10, Bir Milyardan Fazla Kullanıcıyla 5 Yaşında!

Windows 10, Bir Milyardan Fazla Kullanıcıyla 5 Yaşında Olması Kutlandı.

Microsoft ayrıca ses asistanı Cortana ile başarısız oldu. Zaten unutulmuş olan Windows Phone mobil işletim platformunda istenilen başarı elde edemedi. Apple'ın Siri ve Google Asistanı ile ciddi bir şekilde rekabet etmesi gerekiyordu. 

Aslında, Microsoft'un kullanıcılara dayatmaya yönelik gayretli girişimleri de dahil olmak üzere, örneğin Başlat menüsü arama çubuğuna Cortana ekleyerek sistem PC platformuna yerleştirmek istedi. Ancak Edge tarayıcı ile her şey o kadar da kötü olmadı. Chromium motoruna geçtikten sonra, yavaş da olsa popülerlik kazanmaya başladı.

Windows 10 güncellemesi son zamanlarda iyi gitmedi. 2015 tarihinde yayınlanan ilk sürümünde Ekim 2018 kadar güncelleme sorunsuz çalışıyordu. Ekim 2018 tarihinden sonra Windows devamlı bir hata vermeye başladı ve yılda iki güncelle ile kullanıcılarını memnun etmeye çalıştı.

Tabi bu kadar hata ve güncelleme kullanıcılarının memnuniyetsizliğine neden oldu. Bunun farkına varan Windows şirketinin yaptığı son açıklamaya göre, güncelleme yayınlama şıklığını yılda iki'den yılda bir olarak yapacaklarını söyledi.

Windows 11'e gelince, Microsoft her zaman Windows 10'u güncellemeye devam edecek. Böylece mevcut işletim sistemi on yılını açıkça görecek. Gelecek yıl Microsoft, özellikle iki ekranlı dizüstü bilgisayarlar ve mobil bilgisayarlar için tasarlanmış bir sürüm olan Windows 10X'i piyasaya süreceğini açıkladı. Bakılım bu cihazlar için Windows 10X başarılı olacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Windows 10, Yılda Bir Güncelleme İle Kullanıcılarını Memnun Edecek!

Windows 10, Yılda Bir Güncelleme İle Kullanıcılarını Memnun Edecek!

Kaynağa göre, Microsoft, Windows 10'u güncelleme stratejisini değiştirmeye hazırlanıyor. Geleneksel olarak ilkbahar ve sonbahara bölünmüş iki büyük güncelleme yerine, sadece bir tane olacak. Önceki yaklaşımdaki değişikliğin ana nedeni, Windows 10X'in geliştirilmesine ayrılacak kaynakların serbest bırakılmasıdır. Mobil PC'ler için özel olarak uyarlanan bu işletim sisteminin (iki ekranlı olanlar dahil), 2021 baharında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yılda iki güncellemeden bire geçmek stratejide büyük bir değişikliktir. Bir yandan, bu yaklaşım, yeni özelliklerin şu an olduğu kadar çabuk tanıtımına izin vermeyecektir. Öte yandan, geliştiriciler hata ayıklamak ve test etmek için daha fazla zamana sahip olacaklar. Bu, Windows 10'da daha az hata olacağı anlamına gelir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

ABD'nin TikTok Uygulamasını Ülkesinde Yasaklayacağı Söyleniyor Önceki

ABD'nin TikTok Uygulamasını Ülkesinde Yasaklayacağı Söyleniyor

iPhone'da web siteleri nasıl engellenir? Sonraki

iPhone'da web siteleri nasıl engellenir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.