Windows 10: Bu 11 ipucu ile profesyonel olun

Windows 10: Bu 11 ipucu ile profesyonel olun

Bu, ekran görüntüsü alma, arka plan uygulamalarını kapatma ve pilinizi koruma dahil olmak üzere Windows 10'da ustalaşma kılavuzunuzdur.

İster Windows 10'u yıllardır kullanıyor olun, ister yakın zamanda yükseltmiş olun, dizüstü bilgisayarınızı her gün daha hızlı ve sorunsuz hale getirecek öğrenmeniz için birçok yeni ve eski ipucu, püf noktası ve gizli özellik vardır. Dizüstü bilgisayarınızda daha hızlı ve daha üretken olmayı öğrenmek, koronavirüs salgını nedeniyle çoğumuz hala evden çalıştığımız veya genel olarak dizüstü bilgisayarlarımızda daha fazla zaman geçirdiğimiz için özellikle çekici olabilir. Gizli Başlat menüsünü bulmak ve basit bir numara ile pil gücünden tasarruf etmek, makinenizden daha fazlasını elde etmenin harika yollarıdır.

Microsoft, genellikle Apple'ın yaptığı gibi gizli özelliklerini duyurmaz, bu da her gün kullandığınız makineden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilmenizi daha da zorlaştırabilir.

Windows 10'a ücretsiz olarak nasıl yükseltileceğini öğrenmek bile zor olabilir. Bu arada, Windows 7 desteği Ocak ayında sona erdiğinden, bunu bir an önce yapmak isteyeceksiniz. Dolayısıyla, hangi Microsoft, Dell, HP veya diğer Windows 10 donanımına sahip olursanız olun, bu akıllı ipuçları düzenli kalmanıza ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacaktır.

1. Etkin olan dışındaki tüm pencereleri simge durumuna küçültün

Masaüstü ekranınız açık pencerelerle çok kalabalıklaştıysa, şu anda çalışmakta olduğunuz ekran dışında hepsini hızla küçültebilirsiniz.

Açık kalmasını istediğiniz pencerenin başlık çubuğunu seçmek için tıklamanız yeterlidir. Ardından, fareyi aşağı doğru tutun ve pencereyi hızla ileri geri hareket ettirin - yani sallayın. Birkaç hızlı sallamadan sonra, diğer tüm açık pencereler simge durumuna küçülür ve yalnızca salladığınız pencereyi açık bırakır. Güzel, değil mi?

2. 'Gizli' Başlat menüsünü açın

Başlat menüsüne gitmek için ekranın sol alt tarafındaki veya klavyenizdeki Windows simgesine bastığınızı biliyorsunuz. Ancak Windows 10, Komut İstemi, Denetim Masası ve Görev Yöneticisi gibi önemli özelliklere erişimi çok daha kolay hale getiren daha az bilinen bir ikinci Başlat menüsü içerir. Windows tuşu + X'e basarak veya Windows simgesine / Başlat düğmesine sağ tıklayarak iki farklı yoldan erişebilirsiniz.

3. Takvim uygulamasını açmadan bir etkinlik oluşturun

Windows 10'un en son güncellemesi, takvimi açmanıza gerek kalmadan doğrudan Görev Çubuğunuzdan Microsoft takviminize hızlı bir şekilde etkinlik eklemenize olanak tanır. İşte bunu yapmanın yolu:

  1. Görev Çubuğunuzda, sağ köşede saat ve tarihin bulunduğu kutuyu tıklayın.
  2. Bir etkinlik planlamak istediğiniz tarihi tıklayın.
  3. Etkinlik adını, saatini ve yerini girin. (Birden fazla takviminiz varsa, eklemek istediğinizi seçmek için etkinlik adı alanının yanındaki aşağı oku tıklayın.)
  4. Kaydet seçeneğine tıklayın. Etkinlik, cihazlarınızdaki Takvim uygulamanızda görünmelidir.

4. Bir ekran görüntüsü alın

Biliyorum, bu basit bir şey - ancak sık sık yapmadığınızda dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde nasıl ekran görüntüsü alacağınızı unutmanın ne kadar kolay olduğunu farketmek şaşırtıcı.

Windows 10 ile ekran görüntüsü almanın en az sekiz farklı yolu vardır. Tüm ekranınızın bir resmini çekmek ve kaydetmek istiyorsanız, en kolay yol Windows tuşu + Print Screen tuşuna basmaktır ve bu resim kaydedilecektir. Resimler> Ekran görüntüleri klasörüne gidin.

Ekranınızın yalnızca bir bölümünü yakalamak için, Panonuza kaydedilen bir ekran görüntüsü oluşturmak için tıklayıp sürüklemenize olanak tanıyan Alıntı ve Taslak adlı bir aracı açmak için Windows tuşu + Shift + S tuşlarına basın.

5. Klavye kısayollarıyla Görev Çubuğunuzdaki öğeleri açın

Programları bir kısayol oluşturmak için ekranınızın altındaki Görev Çubuğunuza sabitlediyseniz, bunları açmak için simgelere tıklamanız gerekmez. Bunun yerine, programın Görev Çubuğu üzerindeki konumuna karşılık gelen sayı tuşu ile Windows tuşu + [Sayı tuşu] klavye kısayolunu kullanın. Örneğin, Windows tuşu + 2, Görev Çubuğundaki ikinci öğeyi açacaktır.

Bu, özellikle hararetli bir şekilde yazıyorsanız ve parmaklarınızı klavyeden kaldırmak istemiyorsanız kullanışlıdır. Windows tuşuna ulaşmak daha doğal gelebilir.

6. Uygulamaların ne kadar yer kapladığını belirleyin

Bilgisayarlar alan azaldıkça daha yavaş çalışmaya başlar. Bunları hızlandırmanın pratik bir yolu, olması gerekenden daha fazla yer kaplayan uygulamalardan kurtulmak olabilir, özellikle de düzenli olarak kullanmıyorsanız.

Bir uygulamanın ne kadar alan kullandığını görmek için Ayarlar> Sistem> Depolama bölümüne gidin. Aramak istediğiniz sürücüye (muhtemelen yerel depolama, "Bu PC") tıklayın ve makinenizde yüklü uygulamaların bir listesini ve ne kadar yer kapladıklarını görmek için Uygulamalar ve oyunlar'ı tıklayın. Muhtemelen tarayıcınızdan kurtulamayacaksınız, ancak yıllardır oynamadığınız bir oyunun silmek için iyi seçenek olduğunu fark edebilirsiniz.

7. Başlat menünüzdeki reklamlardan kurtulun

Windows 10'u varsayılan ayarlarla çalıştırdığınızda, bazen uygulamaları Başlat menünüzün sağ tarafında görebilirsiniz. Microsoft bunları "öneriler" olarak adlandırır, ancak bunlar aslında satın alabileceğiniz Windows Mağazası uygulamalarının reklamlarıdır.

Windows 10 Başlat menünüzdeki reklamlardan kurtulmak için Ayarlar> Kişiselleştirme> Başlat'a gidin. Başlangıçta ara sıra Önerileri göster adlı ayarı kapalı konuma getirin.

8. Arka plan uygulamalarını kapatın

Arka planda çalışan uygulamalar, kullanmadığınız zamanlarda bile bilgi alabilir, bildirim gönderebilir ve güncel kalabilir - bu yararlı olabilir, ancak bir cep telefonu üzerinden bağlanıyorsanız pilinizi ve verilerinizi de emebilir sıcak nokta.

Arka planda hangi uygulamaların çalıştığını kontrol etmek ve biraz pil gücü ve veri tasarrufu yapmak için Ayarlar> Gizlilik> Arka plan uygulamaları'na gidin. Tüm uygulamaların arka planda çalışmasını durdurmak için Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver seçeneğini Kapalı olarak değiştirin. Veya aynı sayfadaki listeden aşağı inerek arka planda hangi uygulamaların tek tek çalıştırılacağını seçebilirsiniz.

9. Arka planda kaydırmayı kullanın

Windows 10 ile, doğrudan çalıştığınız pencere olmasa bile, herhangi bir pencerede yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz. Bu, aynı anda bakmak isteyeceğiniz çok sayıda açık pencereniz olduğunda kullanışlı bir araçtır. Örneğin, aynı sayfada ileri geri tıklarken size zaman kazandırmak için yeni pencerelerde yeni alt menü seçeneklerini açmak istiyorsanız.

İki program açmayı deneyin - örneğin, bir internet tarayıcısı sayfası ve bir not defteri veya Word belgesi. Her ikisini de ekranda düzenleyin, böylece her bir metnin en azından bir kısmını görebilirsiniz. Tek bir penceredeyken, ikinci pencereye gitmek için farenizin üzerine gelin veya dokunmatik alanı kullanın ve kaydırın. O pencerede aktif olmasanız bile, sayfada yukarı ve aşağı hareket etmenize izin verilecektir.

Özellik varsayılan olarak açık olmalıdır, ancak değilse, Ayarlar> Cihazlar> Fare'ye gidin ve üzerine geldiğimde Etkin olmayan pencereleri kaydır'ı Açık olarak değiştirin. Ardından, farenizi arka plandaki bir pencerenin üzerine yerleştirebilir ve kaydırmak için kaydırma tekerleğini kullanabilirsiniz.

10. Dosya Gezgini'nde dosya uzantılarını gösterin

Microsoft, dosya uzantılarını varsayılan olarak gizler, bu da JPEG'ler ve JPG'ler gibi belirli dosya türlerini aramak isteyen kişilerin hayatını zorlaştırır. Dosya Gezgini'nde dosya uzantılarını görmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Ekranın altındaki Arama çubuğuna gidin ve Dosya Gezgini Seçeneklerini yazın ve tıklayın. (Buraya gelmenin başka yolları da var, ancak bu en hızlı görünüyor.)
  2. Açılan pencerede Görünüm sekmesine tıklayın.
  3. Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle yazan kutunun işaretini kaldırın. Uygula'yı ve Tamam'ı tıklayın. Artık Dosya Gezgini'ndeki tüm dosyalar için dosya uzantılarını görmelisiniz.

Boş sürücüleri, gizli dosya ve klasörleri ve daha fazlasını göstermeyi seçmek için Dosya Gezgini Seçenekleri menüsünü de kullanabilirsiniz.

11. Odaklanma yardımı ile dikkat dağıtıcı unsurları azaltın

Bildirimlerle kesintiye uğradığınızda, işi halletmeye çalışmak sinir bozucu. Nisan 2018 güncellemesinde eklenen bir Windows 10 aracı olan Odaklanma yardımı ile kaç tane alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Ayarlar> Sistem> Odaklanma yardımına giderek bunu ayarlayabilirsiniz. Üç seçenekten birini seçin: Kapalı (uygulamalarınızdan ve kişilerinizden tüm bildirimleri alın), Öncelik (yalnızca özelleştirdiğiniz bir öncelik listesinden seçilen bildirimleri görün ve geri kalanını eylem merkezinize gönderin) ve Yalnızca alarmlar (hariç tüm bildirimleri gizle) alarmlar için).

Ayrıca bu özelliği belirli saatlerde veya oyun oynarken otomatik olarak açmayı da seçebilirsiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

Yorucu bir günün ardından izlenecek 15 rahatlatıcı film Önceki

Yorucu bir günün ardından izlenecek 15 rahatlatıcı film

Süper kahraman filmlerinde mantığa ters 11 hata Sonraki

Süper kahraman filmlerinde mantığa ters 11 hata

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.