Windows 10'da Belirli Sistem Ayarlarını Hızlıca Bulma

Windows 10'da Belirli Sistem Ayarlarını Hızlıca Bulma

Windows 10'da belirli bir sistem ayarı arıyor, ancak nerede bulacağınızı bilmiyor musunuz? Tam olarak hangi ayarı değiştirmeniz gerektiğini hızlıca bulmanın birkaç yolu vardır.

Ayarlar ve Kontrol Paneli: Fark Nedir?

Windows 10'u yapılandırmak bazen kafa karıştırıcı gelebilir çünkü şu anda iki farklı yapılandırma programı içerir: Ayarlar ve Denetim Masası. Ayarlar uygulamasının bir sürümü ilk olarak Windows 8'de göründü ve Denetim Masası, Windows'un önceki sürümlerinden kalan eski bir uygulamadır.

Bazı ayarlar yalnızca Denetim Masası'nda bulunur, Ayarlar'da bulunmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Her birinin içindeki ayarları arayabilirsiniz (aşağıda göreceğimiz gibi), ancak size biraz zaman kazandırmak için, Başlat menüsünü kullanarak ikisi arasında da arama yapabilirsiniz.

Başlat Menüsünü Kullanarak Ara

Başlat menüsünü kullanarak sistem ayarlarını aramak için, Başlat menüsünü açın ve ne bulmak istediğinizi açıklayan bir veya iki kelime yazın. Örneğin, klavye ayarlarını bulmak için "klavye" veya monitörünüzle ilgili ayarları bulmak için "görüntü" yazabilirsiniz.

<a href='/windows-10/'>Windows 10</a> ayarları

Başlat menüsünün sol yarısında bir sonuç listesi görünecektir. Oradan, aradığınızla en yakından eşleşen sonucu tıklayın ve uygun yapılandırma uygulamasına yönlendirileceksiniz.

İhtiyacınız olanı görmüyorsanız ve daha fazla arama sonucu istiyorsanız, ayrıntılı bir liste görmek için "Ayarlar" başlığını tıklayın.

Windows 10 ayarları

Listedeki bir öğeyi tıkladıktan sonra, uygun ayarlar uygulaması açılır ve yapılandırma faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Ayarlar Uygulamasında arama yapın

Doğrudan Windows Ayarları uygulamasında da belirli bir ayarı arayabilirsiniz. İlk olarak, Başlat Menüsünü açıp soldaki "dişli" simgesine tıklayarak "Ayarlar" ı açın. Windows 10'da herhangi bir yerden hızlı bir şekilde bir Ayarlar penceresi açmak için Windows + I tuşlarına da basabilirsiniz.

Pencere açıldığında, üst kısımda "Bir Ayar Bul" yazan arama kutusunu bulun.

Windows 10 ayarları

Arama kutusunu tıklayın ve aradığınız şeyi yazın (örneğin, "fare" veya "ağ" veya "Bluetooth"). Sonuçlar, bir açılır menüdeki kutunun hemen altında görünecektir.

Daha fazla sonuç istiyorsanız, listenin altındaki "Tüm Sonuçları Göster" i tıklayın.

Windows 10 ayarları

Aradığınız sonucu bulduğunuzda, onu tıklayın ve uygun Ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz.

Kontrol Panelinde Ara

İhtiyacınız olanı Ayarlar'da bulamazsanız eski Kontrol Paneli uygulamasında da arama yapabilirsiniz. Önce Başlat menüsünü açın ve "Denetim Masası" yazın ve ardından "Enter" tuşuna basın.

Denetim Masası açıldığında, pencerenin sağ üst köşesindeki arama çubuğunu bulun.

Windows 10 ayarları

Arama kutusunu tıklayın ve ne bulmak istediğinizi açıklayan bir kelime yazın. Sonuçlar aşağıdaki pencerede görünecektir.

Windows 10 ayarları

Bir sonucu tıkladığınızda, aradığınız ayarları içeren yeni bir pencere açılır. Değişiklikleri yaptıktan sonra, "Uygula" veya "Tamam" düğmelerine tıklamayı unutmayın. Ayarlar kaydedilecek ve pencere kapanacaktır. İyi şanslar!


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone ve Android'de Instagram Uygulama Simgesi Nasıl Değiştirilir? Önceki

İPhone ve Android'de Instagram Uygulama Simgesi Nasıl Değiştirilir?

İPhone'da ekran kaydı nasıl yapılır? Sonraki

İPhone'da ekran kaydı nasıl yapılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.