Windows 11 ne zaman çıkıyor ve hangi özelliklerle geliyor?

Windows 11 ne zaman çıkıyor ve hangi özelliklerle geliyor?

Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey. Devrim niteliğindeki Windows güncellemesi artık bizimle...

Windows 11 nihayet, Microsoft'un 24 Haziran'daki büyük etkinliğinde duyurulduktan sonra kesinlikle resmileşti.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, etkinlikte herkese bunun Windows için yeni bir dönemin ilk sürümü olduğunu söyledi.

Etkinlikten önce çok erken bir Windows 11 yapısı sızdırıldı, yenilenmiş bir görünüm ve yeni bir isim sergilendi, sonunda yeni kullanıcı arayüzünü ve yeni özellikleri resmi olarak görme fırsatı bulduk. Şimdi ise test derlemesi, şirkete geri bildirim vermeye hazır olarak Insider'lara yayınlandı.

Microsoft geçmişte, Windows 10'un önümüzdeki yıllarda işletim sisteminin tek sürümü olacağını söylemiş olsa da, artık 6 yıldır aramızda ama bu yeni güncelleme, yeni bir sayıya atlamayı haklı çıkarmaya yardımcı olacak önemli özellikler getiriyor.

Duyurudan bu yana, esas olarak bir TPM donanım bileşeni ve bir aracın karışımı nedeniyle, Windows 11'in PC'niz için ihtiyaç duyduğu gereksinimler konusunda kafa karışıklığı yaşandı, ancak görünüşe göre endişelenmenize gerek yok gibi görünüyor. PC'niz gereksinimlerini karşılar.

Yenilenmiş bir görünüm, widget'lar, oyun oynamaya adanmış yeni bir odaklanma sistemi ve daha fazlasıyla, Windows 11'de onu Windows 10'a göre önemli bir güncelleme yapan birçok şey var.

Bulduğumuz her şeyi ve Windows 11'in çıkış tarihini öğrenmek için okumaya devam edin.

Windows 11 çıkış tarihi

Microsoft, Windows 11'in "bu Noel sezonunda" çıkacağını söylüyor - bu nedenle büyük olasılıkla Kasım sonu ile Noel arasında.

Apple'ın macOS ile yaptığı çalışmalara benzer şekilde, yeni işletim sisteminin yıllık güncellemesi de yapılacak.

Microsoft, masaüstü PC'nizin veya dizüstü bilgisayarınızın Windows 11'i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmenize izin veren bir araç yayınlasa da, güncellemeyi çalıştırırken sorun yaşamayacak makineler için hatalı sonuçlar vermesinden dolayı aracın sorunlu olduğu açıklandı.

Ancak, PC için ne kadar uygun olduğuna dair size çok daha net ayrıntılar veren başka bir araç piyasaya sürüldü.

Görünüşe göre Microsoft, Ekim ayında Windows 11 için bir sürüm çıkacağını ima ediyor. Kaç kişinin "Ekim ayında 11'e yükseltmek" için sabırsızlandığını belirten mesajların yanı sıra sayısız ekran görüntüsü 20 Ekim tarihine sahip,

Windows 11 nasıl indirilir?

Windows 11 nasıl indirilir?

Microsoft, geliştirici veya beta kanalında Windows Insiders için 22000.51 adlı test derlemesini yayınladığına göre, nasıl indirileceğine dair kullanışlı bir kılavuzumuz var.

Bunu yapmadan önce, en iyi nokta, gereksinimleri karşıladığı sürece, bilgisayarınızın Microsoft'un Insider Programına kayıtlı olduğundan emin olmaktır.

Minimum Özellikler

Minimum Özellikler

Hangi cihazların Windows 11 için uygun olduğu konusunda pek çok tartışma oldu. TPM gereksinimi ne olursa olsun, diğerleri sadece yakın zamanda bilgisayarlarını veya dizüstü bilgisayarlarını yükseltmeye ihtiyaçları olup olmadığını merak ediyor.

Şimdilik, Microsoft güncellemenin gerekliliklerini yayınladı, ancak yayınlanmaya yaklaştıkça ve bunlar değişebilir.

İşlemci: Uyumlu bir 64 bit işlemci veya SoC üzerinde en az iki çekirdekle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı

RAM: 4GB

Depolama: 64GB

Sistem Bellenimi: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği

TPM: Güvenilir Platform Modülü 2.0

Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücülü DirectX 12 veya üstü

Ekran: 720p, renk kanalı başına 8 bit, en az 9 inç diyagonal

İnternet Bağlantısı ve Microsoft Hesabı: Windows 11 Home, işletim sisteminin ilk, ilk kullanım kurulumunu tamamlamak veya bir cihazı S modunda Windows 11 Home'dan değiştirirken etkin bir internet bağlantısı ve bir Microsoft Hesabı gerektirir.

Windows 11 ne kadar?

Windows 11, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olacaktır - Home sürümlerini indirmek, kurmak ve etkinleştirmek için çevrimiçi olmanız ve PC'nize veya tabletinize yüklerken veya yükseltirken bir Microsoft hesabınızın olması gerekir.

Şimdiye kadar Microsoft, Windows 11 için donanım gereksinimlerini yayınladı, ancak TPM (Güvenilir Platform Modülü) ve şirketin hangi cihazların yeni sürüme güncellenmeye uygun olduğu konusunda minimum eşiği zorlayıp aşmadığı konusunda kafa karışıklığı var.

Bilgisayar satıcıları, iyi bir nedenle de olsa, bu gereksinime ihtiyaç duymayan Windows 11'li yeni makineler sunabilir.

Windows 11 ne kadar?

Windows 11 özellikleri

Microsoft, güncellemelerin %40 daha küçük olacağını vaat ediyor ve Windows 11'i "şimdiye kadarki en güvenli sürüm" olarak lanse ediyor.

Görev çubuğu, fare çevre birimlerinin yanı sıra dokunma için optimize edilmiştir ve şimdi dock olarak yeniden adlandırılmıştır.

Ekranda birden çok pencereyi yalnızca yan yana değil, sütunlar, bölümler ve daha pek çok yerde düzenlemenizi sağlayan Snap Layouts adlı bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunuluyor.

Diğer bir özellik ise, daha önce kapatılmış pencerelere dock'tan geri dönebileceğiniz Snap Grupları'dır, böylece örneğin e-posta uygulamanıza, Edge tarayıcı pencerelerine veya başka herhangi bir şeye, onları tekrar önceki görünüme döndürmek zorunda kalmadan gidebilirsiniz.

Gelişmiş çoklu monitör desteği de vardır, bu nedenle harici bir monitörü yeniden bağladığınızda Windows 11, o monitörde bulunan pencerelerin önceki konumlarını hatırlar.

Windows 11 özellikleri

Teams ayrıca direkt olarak dock'a entegre edilmiştir, böylece toplantılara ve aile aramalarına kolayca katılabilirsiniz. Bu, Skype'ın Windows'tan kaybolduğuna dair ilk işaret gibi görünüyor, özellikle de bir çağrı geldiğinde demoda duyulan Skype sesleri ile.

Microsoft Store nihayet daha iyi seçilmiş içerik ve satın aldığınız programları televizyonunuza yansıtmak gibi daha iyi yönetmek için daha iyi seçeneklerle yeniden tasarım görüyor. Disney+, Adobe Creative Cloud, Pinterest ve daha fazlası gibi uygulamalar, Windows 11 için yeniden tasarlanmış bu mağazada kullanıma hazır.

WPA, EWP ve Win32 uygulamaları artık Microsoft Store'da kullanıma hazır. Bir geliştiricinin bir ticaret motoru varsa, Microsoft Store'dan elde edilen gelirin %100'ünü elinde tutabilir.

Android uygulamaları ayrıca Amazon App Store aracılığıyla Microsoft Store'dan keşfedilebilen Windows 11 için hazırdır, böylece TikTok'u ve daha fazlasını PC'nizde veya tabletinizde kullanıma hazır olarak indirebilirsiniz.

Yeni mağaza, diğer uygulamaların Windows 11'e, hatta Apple'ın iTunes ve Safari'yi takip edebilen iMessage'ına ulaşması için olanaklar sunuyor.

11 için yeni bir görünüm

11 için yeni bir görünüm

Kullanıcıların fark edeceği en büyük değişikliklerden biri, Başlat menüsünün ekranın ortasına taşınmış olmasıdır - ve artık "bulutla çalışır durumda", bu nedenle günün saatine ve çalıştığınız içeriğe göre dinamik olarak değişir. .

Işık Modu ve Karanlık Mod, yuvarlatılmış köşeleri ve işletim sistemi genelinde birleşik bir tasarımı ve aralarından seçim yapabileceğiniz renkli duvar kağıtlarıyla resmidir.

Ayrıca, Windows Vista'dan Aero'umsu gibi görünen ve size küçük boyutlarda bilgiler gösteren bazı pencereler de vardır.

11 için yeni bir görünüm

Windows Widget'ları, Windows 11'e geri döndü ve Microsoft'un Başlat menüsünde olduğu gibi, kullandığınız uygulamalara ve günün saatine bağlı olarak değişmesini sağlayan yapay zeka destekli dinamik özelliklerle bağlantı istasyonu üzerinden erişilebilir. Dokunmatik ekranda, widget'ların görünmesi için masaüstünde soldan kaydırabilirsiniz.

Hava durumu, Bing haritaları, haberler ve daha fazlası gibi seçebileceğiniz çok şey var.

Bunlar üçüncü taraflar için de mevcut olacak, böylece Apple'ın iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde seçilebilecek kadar çok widget görebilirsiniz.

11 için yeni bir görünüm

Windows 11'de oyun oynamak

Ağır ve kullanımı sinir bozucu Windows 10 Xbox uygulamasının yerini, oyunları satın almanıza, yönetmenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan yeni bir Game Pass uygulamasıyla değiştirerek, Windows 11'de oyun çok daha büyük bir odak noktası olacak. Doom Eternal'dan – yakında çıkacak – Halo Infinite'e kadar çeşitli oyunlar indirin.

HDR, uyumlu makinelerde de desteklenecek ve oyun oynamak ve medya görüntülemek için iyileştirilmiş aydınlatma ve kontrast sunacak. Ana oyun varlıklarının indirilip yüklenebildiği ve oyunlarınızı eskisinden daha hızlı oynamanızı sağlayan Doğrudan Depolama da burada.

Windows 11'de oyun oynamak

Dokunma geliştirmeleri

Tablet modu, Windows 8'den bu yana Windows'un zayıf noktalarından biri olmuştur ve Microsoft'un Windows 11 için gösterdiği yeni tablet özellikleri, özellikle Microsoft'tan gelecek Surface ürünleri ile işletim sisteminin servetinin anahtarı olabilir - yakında çıkacak tabletleri için, yepyeni numaralandırılmış işletim sistemi, yeni kullanıcılar için büyük bir satış noktası olabilir.

Etkinlikte Microsoft, daha büyük dokunma hedeflerini ve pencereleri hareket ettirmenin daha kolay yollarını ve örneğin pencerelerin nasıl yeniden düzenlendiği gibi daha iyi döndürme optimizasyonlarını duyurdu, böylece kullandığınız uygulamaların izini kaybetmezsiniz.

Surface modellerinin izleme dörtgeni ile kullanılan hareketler de dokunmatik ekrana geliyor ve buraya biraz aşinalık getiriyor. Çizim veya eskiz yaparken daha iyi geri bildirim almak için ekran kalemi kullandığınızda Haptics, Windows 11'e de geliyor.

Dokunmatik klavye de yeniden tasarlandı, sadece başparmağınız için daha küçük bir klavye ve kullanıma hazır emojiler. Microsoft, sesli komutların yanı sıra 'bunu sil' seçenekleri ve daha fazlasıyla dikte işleminin de iyileştirileceğini söylüyor.
Dokunma geliştirmeleri


Yazarın Diğer Yazıları

iOS 15 Beta nasıl kurulur? Önceki

iOS 15 Beta nasıl kurulur?

Xiaomi Mi 12 Akıllı Telefon 200 Megapiksel Kamera İle Gelecek! Sonraki

Xiaomi Mi 12 Akıllı Telefon 200 Megapiksel Kamera İle Gelecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.