Windows PC'nizin Daha Hızlı Açılmasını Sağlama

Windows PC'nizin Daha Hızlı Açılmasını Sağlama

Windows'un açılması uzun mu sürüyor? Bilgisayarınızdaki başlatma sürecini biraz daha hızlı hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulduk.

Bilgisayarlar eski bej kasalardan bu yana uzun bir yol kat etti, ancak saniyede gigahertz ve gigabayt olarak ölçülen hızlarda bile, yine de ara sıra beklemeyi gerektiriyorlar. Bilgisayarınızın açılmasını beklerken Rubik Küplerini çözmekten yorulduysanız, işlemi hızlandırmanın birkaç yolunu burada bulabilirsiniz.

Windows'un Hızlı Başlangıç Modunu Etkinleştirin

Windows'un Hızlı Başlangıç Modunu Etkinleştirin

Windows 10, tam olarak adından anlaşıldığı işi yapan Hızlı Başlangıç ​​adlı bir özelliğe sahiptir ve bu, arayışınızda bariz bir ilk duraktır. Esasen, bu, hazırda bekletme ve kapatma arasında bir çeşit yarım moddur. Hazırda bekletme modu gibi açık uygulamalarınızı kaydetmez, ancak kaputun altındaki işletim sistemi hazırda bekletme moduna girerek temiz bir duruma daha hızlı başlamanıza yardımcı olur.

Yine de yeniden başlatma etkilenmez, bu nedenle Windows Update ile ilgili sorunlarla karşılaşırsanız veya BIOS'unuza girerseniz, bu görevleri gerçekleştirmek için kapatmak yerine bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Çoğu makinede bu varsayılan olarak etkinleştirilmiş olabilir, ancak kapattıysanız veya herhangi bir nedenle kendi oluşturduğunuz masaüstünde etkinleştirilmemişse, anahtarı oldukça kolay bir şekilde çevirebilirsiniz.

Ayarlar> Sistem> Güç ve Uyku'ya gidin ve pencerenin sağ tarafındaki Ek Güç Ayarları bağlantısını tıklayın. Oradan, Güç Düğmelerinin Ne Yapacağını Seç'i tıklayın; seçenekler listesinde Hızlı Başlangıcı Aç'ın yanında bir onay kutusu görmelisiniz.

Gri görünüyorsa, önce o pencerenin üst kısmındaki Şu Anda Kullanılamayan Ayarları Değiştir bağlantısını tıklamanız, ardından Hızlı Başlangıç ​​özelliğini açmanız gerekir. İşiniz bittiğinde Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

UEFI / BIOS Ayarlarınızı Yapın

UEFI / BIOS Ayarlarınızı Yapın

Bazı bilgisayarların BIOS'ta başka bir Hızlı Önyükleme ayarı vardır. Windows'un Hızlı Başlangıcından farklı olarak, Hızlı Önyükleme ayarı (veya ana kartınızda ne yazılıysa), bilgisayarınızın ilk başladığında çalıştırdığı bazı ilk testleri atlar. Hız aşırtma yapıyorsanız veya başka bir şekilde BIOS'a düzenli erişime ihtiyacınız varsa, bunu devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, ancak çoğu kullanıcı bu özelliğikten yararlanabilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın, BIOS kurulumuna girmek için Del'e basın ve menüde herhangi bir hızlı önyükleme ayarı arayın. Bazı uzmanlar ayrıca Önyükleme Sırası Önceliğinizi değiştirmenizi tavsiye eder (sabit diskinizin bir DVD sürücüsü veya ağ önyüklemesi yerine listenin en üstünde olduğundan emin olun), ancak bunun çok fazla etkisini ben şahsen göremedim.

Her anakart farklıdır, bu nedenle önyükleme sürecini hızlandırmak için etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz başka özellikler olup olmadığını görmek için UEFI / BIOS ayarlarınızı karıştırın - ana kartınız veya PC kılavuzunuz sizi doğru yöne yönlendirebilir.

Başlangıç ​​Programlarını Azaltın

Başlangıç ​​Programlarını Azaltın

Başlangıçta ne kadar çok programı başlatacak şekilde ayarlarsanız, bilgisayarınızı başlattığınızda, kullanılabilir duruma gelmesi o kadar uzun sürecektir. Başlangıç ​​programlarınızdan bazılarının her zaman çalışıyor olması gerekebilir, ancak çoğu büyük olasılıkla öyle değildir.

Başlangıçta neyin çalışacağını görmek için, Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Alt kısımdaki Daha Fazla Ayrıntı'yı tıklayın, ardından Başlangıç ​​sekmesine gidin. Windows'un önyükleme sürenizi ne kadar etkilediğine dair tahminiyle birlikte, bilgisayarınızla başlayan programların bir listesi sunulacak.

Ayrıca sağ üst köşede BIOS'unuzun kontrolü Windows'a devretmesinin ne kadar sürdüğünü söyleyen bir "Son BIOS Saati" göreceksiniz, bu nedenle bu sayı birkaç saniyeden fazlaysa, BIOS ayarlarına yukarıda açıklandığı gibi tekrar göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu listede başlangıçta ihtiyacınız olmayan bir program görürseniz, - özellikle yüksek bir başlangıç ​​etkisine sahipse - o programın ayarlarına gidin ve Windows ile başlatma seçeneğinin işaretini kaldırın. (Örneğin Dropbox, her zaman çalışmasını istediğiniz için başlangıç ​​etkisine değer - ancak Epic Games Launcher'ın muhtemelen bilgisayarınızla başlatılmasına gerek yoktur.)

Bu programın başlangıç ​​ayarlarında bir seçenek görmüyorsanız, önyükleme sırasında başlamasını önlemek için bu Görev Yöneticisi penceresinden onu devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca Ayarlar> Uygulamalar> Başlangıç'ı açabilir ve başlangıçta açmak istemediğiniz her şeyi kapatabilirsiniz.

Dosya Gezgini'ni açın ve Başlangıç ​​klasörünüze erişmek için adres çubuğuna%APPDATA%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yazın. Buraya eklenen tüm kısayollar önyükleme sırasında otomatik olarak başlayacaktır; bu nedenle, burada başlatmak istemediğiniz bir şey varsa, bunu klasörden silmeniz yeterlidir.

Son olarak, bu süreçte hiç ihtiyaç duymadığınız herhangi bir program görürseniz, devam edin ve tamamen kaldırın - ve siz o sırada kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırmanın bir zararı olmaz. Arka planda çalışan kötü oyuncular, önyükleme sürecinizi kesinlikle yavaşlatabilir.

Windows Güncellemelerinin Kapalı Kalma Süresinde Çalışmasına İzin Verin

Windows Güncellemelerinin Kapalı Kalma Süresinde Çalışmasına İzin Verin

Windows güncellendiğinde, kapattığınızda ve çoğu zaman yeniden başlattığınızda bu güncellemeleri yüklemek zaman ister. Sadece bazı oyunları oynamak istediğinizde, bir güncellemeden sonra bilgisayarınızın "Windows Hazırlanıyor" mesajından bıktıysanız, bilgisayarı kullanmadığınız zamanlarda Windows'un işini yapmasına izin vermelisiniz. Bu, makinenizin otomatik güncellemeleri çalıştırmasına izin vermek anlamına gelir.

Çalışmanızı kesintiye uğratmadan bunu yapmak için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme'ye gidin ve Aktif Saatleri Değiştir düğmesini tıklayın. Windows'a cihazı en çok hangi saatte (örneğin, 9'dan 5'e) kullanma eğiliminde olduğunuzu söyleyin ve sistem boştayken otomatik güncellemeleri ve yeniden başlatmaları çalıştırmayı deneyecektir. Windows 10'daki güncellemeleri kontrol etme kılavuzumuzda bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Katı Hal Sürücüsüne (SSD) Yükseltme

Katı Hal Sürücüsüne (SSD) Yükseltme

Modern bilgisayarlar, eskilerin dönen mekanik sabit disklerini çoktan terk etti ve çok daha hızlı olan katı hal sürücülerine yani SSD'lere geçti. Hala bu eski disklerden birini kullanıyorsanız, yükseltme zamanı geldi. Programlar eski sabit sürücünüze kıyasla neredeyse anında başlamakla kalmayacak, aynı zamanda bilgisayarınız da çok daha hızlı açılacaktır.

Makineden makineye değişiklik gösterebileceğinden, adım adım tam kurulum için özel dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınız için onarım talimatlarına bakın. Çoğu için, bir tornavidadan fazlasına ihtiyacınız olmamalıdır.

Sadece Uyku Modunu Kullanın

Sadece Uyku Modunu Kullanın

Mesele şu: Sabit sürücünüzden yeni bir açılış yapmak her zaman uykudan devam etmekten daha yavaş olacaktır. Bilgisayarınızı başlatmanın ne kadar sürdüğü konusunda hayal kırıklığı yaşıyorsanız, bunun yerine onu uyku moduna almayı düşünün.

Sonuçta, uyku tam bir kapanmadan biraz daha fazla güç kullansa da, elektrik maliyetleri açısından fark muhtemelen ihmal edilebilir. Bilgisayarınızda onu rastgele zamanlarda uyandıran arka plan programları varsa uyku biraz daha titiz olabilir, ancak bunu düzeltmek için bir rehberimiz de var. Kapatmanın yeri hala var - örneğin dizüstü bilgisayarımı birkaç günlüğüne çantama koyarsam, muhtemelen tamamen kapatırım - ama ne kadar sık uykuyu kullanırsanız, endişelenmeniz o kadar az olur sinir bozucu başlangıç zamanı.


Yazarın Diğer Yazıları

Facebook Ve Instagram'a Yeni Mesajlaşma Özellikleri Geliyor Önceki

Facebook Ve Instagram'a Yeni Mesajlaşma Özellikleri Geliyor

Apple Kendi Oyun Konsolunu Üretmek İçin Kolları Sıvadı Sonraki

Apple Kendi Oyun Konsolunu Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.