Windows'ta Video Klipler Nasıl Yakalanır?

Windows'ta Video Klipler Nasıl Yakalanır?

Windows, PC ve Xbox oyun oturumları sırasında ekranınızı kaydetmenize yardımcı olmak için Game Bar adlı yerleşik bir araca sahiptir. Ancak bu araç, oyun dışı uygulamaları ve etkinlikleri kaydetmek için de kullanılabilir.

Windows'ta ekran görüntüsü almak oldukça hızlı ve basittir, ancak ekran etkinliğinizin videosunu çekmek daha zordur. Microsoft, Game Bar adlı yerleşik bir video yakalama aracı kullanarak bunu kolaylaştırdı.

Bu özellik, doğrudan PC'nizde oynadığınız oyunları veya bir Xbox konsolundan aktardığınız oyunları kaydetmek için tasarlanmıştır, ancak web tarayıcınızdan, Windows uygulamalarınızdan ve diğer programlardan ekran etkinliğinin videosunu kolayca yakalayabilir. Kaydettiğiniz herhangi bir aktivite otomatik olarak bir MP4 video dosyası olarak kaydedilir.

Game Bar'ı kullanmak için doğru grafik kartı türü de dahil olmak üzere belirli sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Game Bar'ı kullanmayı denerseniz ve bilgisayarınız yetersiz kalırsa, bilgisayarınızın klipleri kaydetmek için gereken donanım gereksinimlerini karşılamadığını söyleyen bir hata alabilirsiniz. Ancak korkmayın, çünkü bu sınırlamayı aşmanın bir yolu var.

Ekran Kaydını Etkinleştir

Ekran Kaydını Etkinleştir

Oyun Çubuğunu kullanmadan önce özelliğin etkinleştirildiğinden emin olun. Windows 10'da Ayarlar > Oyun > Xbox Oyun Çubuğu'na gidin ve Xbox Oyun Çubuğunu Etkinleştir düğmesini açın. Doğru sürücüye sahip bir Xbox denetleyiciniz veya Xbox 360 denetleyiciniz varsa, Game Bar'ı gamepad üzerindeki Xbox düğmesi aracılığıyla tetikleyebilirsiniz.

Bu özelliği etkinleştirmek için, bu düğmeyi denetleyici olarak kullanarak Xbox Oyun Çubuğunu Aç onay kutusunu tıklayın. Bu ekrandan, Oyun Çubuğunu açma, ekran görüntüsü alma ve video kaydetme ile ilgili klavye kısayollarından herhangi birini de değiştirebilirsiniz.

Ekran Kaydını Etkinleştir

Windows 11'de Ayarlar > Oyun > Xbox Oyun Çubuğu'na gidin. Bir Xbox denetleyicisi veya Xbox 360 denetleyicisi kullanmak için, bu düğmeyi denetleyici olarak kullanarak Xbox Oyun Çubuğunu Aç anahtarını açın. Windows 11'de, Windows ayarları ekranında klavye kısayollarından hiçbirini değiştiremezsiniz; bunu Xbox Game Bar uygulamasının kendisindeki ayarlar aracılığıyla yapmanız gerekecek.

Ekranınızı Kaydedin

Ekranınızı Kaydedin

Kaydetmek istediğiniz uygulamayı açın. Çoğu uygulama ve pencereden kayıt başlatabilirsiniz, ancak Windows masaüstünden, Dosya Gezgini'nden veya Hava Durumu gibi belirli Windows uygulamalarından bir kayıt başlatamazsınız. Oyun Çubuğunu açmak için Win + G tuşlarına basın.

Ekran görüntülerini yakalama, video ve sesinizi kontrol etme ve Xbox sosyal hesabınızı görüntüleme seçenekleriyle birlikte birkaç Oyun Çubuğu widget'ı açılır. Bölme ayrıca video yakalama kaynağı olarak mevcut uygulamanızın, dosyanızın veya pencerenizin adını görüntüler.

Basit bir ekran görüntüsü almak için kamera simgesine tıklayın veya ekran etkinliğinizi yakalamak için Kaydı Başlat düğmesine basın. Bir dahaki sefere Oyun Çubuğu bölmesinden geçmek yerine, kaydınızı hemen başlatmak için Win + Alt + R tuşlarına da basabilirsiniz.

Ekran etkinliğini ilk kez kaydetmeyi seçtiğinizde Game Bar'ın izninize ihtiyacı var. Oynanışı kaydetmek için Bu uygulama için oyun özelliklerini etkinleştir'in yanındaki onay kutusunu tıklayın. Artık yakalamak istediğiniz ekran eylemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Oyun Çubuğu widget'ları kaybolur, yerini ekranın sağ üst köşesinde, kaydı kontrol edebileceğiniz küçük bir kayan çubuk alır.

Ekranınızı Kaydedin

Kaydı durdurmak için kayan çubuktaki Kayıt düğmesini tıklayın. Oyun klibinin kaydedildiğini bildiren bir bildirim görüntülenir. Bildirime tıklayın ve videonuzu gösteren bir pencere açılır.

Ekranınızı Kaydedin

Videoyu izlemek için Oynat düğmesini tıklayın. Videonuza, varsayılan olarak C:\Users\[kullanıcı adı]\Videos\Captures olan Dosya Gezgini'ndeki konumundan da erişebilirsiniz. Video yakalamalarının varsayılan olarak kaydedildiği yeri beğenmiyorsanız, konumu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Oyun > Yakalamalar'a gidin ve Klasörü aç düğmesini tıklayın, ardından farklı bir klasör seçin.

Arka Plan Kaydı Etkinleştir

Arka Plan Kaydı Etkinleştir

Hiç bilgisayarınızda bir şey yaptıktan sonra aniden o anı yakalamış olmayı dilediniz mi? Windows Oyun Çubuğu ile, olaydan sonraki son birkaç saniye veya dakikadaki ekran etkinliğini kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için önce bilgisayarın aktivitelerinizi arka planda kaydetmesine izin vermeniz gerekir.

Windows 10'da Ayarlar > Oyun > Yakalamalar'a gidin ve ben oyun oynarken arka planda Kaydet düğmesini açın. Buradayken, aralığı 15 saniye ile 10 dakika arasında herhangi bir yere değiştirmek için Sonuncuyu kaydet açılır menüsünü tıklayın.

Arka Plan Kaydı Etkinleştir

Windows 11'de Ayarlar > Oyun > Yakalamalar'a gidin ve Olanları kaydet düğmesini açın. Burada maksimum kayıt uzunluğunu 30 dakika, 1 saat, 2 saat veya 4 saat olarak ayarlayabilirsiniz.

Arka Plan Kaydı Etkinleştir

Artık bir daha asla bir anı kaçırmanıza gerek yok. Oyun Çubuğunu açın ve Son 30 saniyeyi kaydet düğmesini tıklayın; ayarladığınız saniye veya dakika sayısına göre bir video oluşturulur.

Oyun Çubuğunu Özelleştir

Oyun Çubuğunu Özelleştir

Video yakalamalarınızı görüntüleyebilir, hangi widget'ların görüneceğini kontrol edebilir ve bir dizi ayarı doğrudan Oyun Çubuğu üzerinden özelleştirebilirsiniz. Oyun Çubuğunu açmak için Win + G tuşlarına basın. Yakala widget'ında, yakaladığınız tüm videoların bir listesini görmek için Tüm Yakalamaları Göster bağlantısını tıklayın. Daha sonra oynatmak istediğiniz videoyu tıklayabilirsiniz.

Oyun Çubuğunu Özelleştir

Windows, Oyun Çubuğu etkinleştirildiğinde hangi widget'ların açılacağını ayarlamanıza olanak tanır. Oyun Çubuğu ekranında, görmek istemediğiniz herhangi bir widget için pencereyi kapatın. En üstteki widget araç çubuğunda, Xbox logosunun sağındaki Widget menüsü simgesine tıklayın, ardından kullanmak istediğiniz widget'ları seçin. Ayrıca, üstteki widget araç çubuğundaki uygun simgeye tıklayarak belirli widget'ları açıp kapatabilirsiniz.

Oyun Çubuğunu Özelleştir

En üstteki widget'ın sağ ucundaki Ayarlar dişli çarkına tıklayın. Burada, Oyun Çubuğu için hesapları, kısayolları, temayı, kayıt seçeneklerini, bildirimleri ve diğer kontrolleri görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Bu, Windows 11 kullanıcılarının Oyun Çubuğu kısayollarını değiştirebileceği tek konumdur.

Oyun Çubuğu Geçici Çözümü

Oyun Çubuğu Geçici Çözümü

Oyun Çubuğu ile ilgili sorunlarla karşılaşırsanız veya araç ekran etkinliğinizi yakalamanıza izin vermiyorsa, en iyi seçeneğiniz Microsoft'un Windows web sayfasındaki Xbox Oyun Çubuğu Sorunlarını Giderme bölümüne bakmaktır. Ancak, cihazınızın klip kaydı için donanım gereksinimini karşılamadığına dair bir hata alırsanız, bir geçici çözüm vardır.

PC donanımınızı veya video kartınızı değiştiremeyeceğinizi varsayarsak, bir sonraki en iyi seçeneğiniz Game DVR Config adlı üçüncü taraf bir yardımcı programın yardımını almaktır. Yardımcı programın GitHub sayfasına gidin ve GameDVR_Config.exe dosyasını indirin. Açın ve yapılandırma ekranında Force software MFT (16 FPS + VBR) kutusunu işaretleyin.

Windows 10'da Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ni seçin. Windows 11'de Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ni seçin. Gerekirse, Daha fazla ayrıntı bağlantısını tıklayın. İşlemler sekmesi altında, Gamebar Presence Writer'ı seçin ve ardından Görevi Bitir'e tıklayın. Artık ekran etkinliğinizi yakalamanıza izin verip vermediğini görmek için Game Bar'ı tekrar deneyin.


Yazarın Diğer Yazıları

Amazon Prime, Mart ayında 585 TL değerindeki 7 oyunu ücretsiz veriyor Önceki

Amazon Prime, Mart ayında 585 TL değerindeki 7 oyunu ücretsiz veriyor

Valve CEO'su Gaben Newell, Game Pass'i Steam'e Getirmek İstiyor Sonraki

Valve CEO'su Gaben Newell, Game Pass'i Steam'e Getirmek İstiyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.