Xiaomi; 5G Android Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Xiaomi; 5G Android Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Ünlü analiz firması, Strategy Analytics hazırladığı son rapora göre, Xiaomi kullanıcılarına sunduğu fiyat/performans ürünleri ile Android pazarına liderlik ediyor. Şirketin, özellikle 5G alanında ciddi bir atak yaptığı bildirildi.

Akıllı telefon sektöründe önemli bir yol kateden Xiaomi firması, birçok kullanıcı tarafından talep edilmeye devam ediyor.

Müşteriler daha güçlü telefon bulabilmek ve fiyat avantajlarından faydalanmak için Xiaomi markasını tercih ediyor. Bu durumda birçok ülkede Xiaomi'nin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Strategy Analytics, beşinci nesil (5G) akıllı telefonlar için hazırladığı, küresel akıllı telefon pazarına ilişkin istatistikleri yayınladı. Yayınlanan bu analiz en son model Android işletim sistemini kullanan cihazlar için geçerlidir.

Analistlere göre, bu yılın ikinci çeyreğinde dünya çapında 5G ağları için 94,6 milyon Android akıllı telefon satıldı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %104 daha fazla olduğu açıklandı.

Çinli Xiaomi şirketi %25,7 pay ile ilk sırada yer aldı. Böylece, bu üretici pazar segmentinin dörtte birinden fazlasını kontrol edecek konuma ulaştı. Xiaomi'yi iki Çinli şirket daha takip ediyor. Bunlar; Vivo ve Oppo pazarın sırasıyla %18,5 ve %17,9'unu kontrol ediyorlar.

Dördüncü sırada ise sektörün %16,5'i ile Güney Koreli dev Samsung yer alıyor. Ardından, pazarın %5,9'una sahip Realme var. Realme ilk beşte en yüksek büyüme oranlarını gösterdi. Şirket yıllık bazda %1,7 büyüme oranı ile pazarda önemli bir rakip olduğunu gösterdi.

Xiaomi; 5G Android Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Xiaomi; 5G Android Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Strateji Analitiği Direktörü Ken Hyers, “Son dokuz çeyrekte Xiaomi kümülatif olarak 70 milyon 5G akıllı telefon sevk etti” diyor. 

Strategy Analytics Müdür Yardımcısı Ville-Peteri Ukonaho, “Huawei, Android OS telefon üreticileri arasında kümülatif 5G akıllı telefon lideri olmaya devam ediyor” diyor. 

Huawei, son dokuz çeyrekte dünya çapında 95 milyon 5G akıllı telefon gönderdi, ancak son zamanlarda ABD'nin uyguladığı 5G teknoloji yasağının ağırlığı altında kalan şirket, sevkiyat hacimlerinin düştüğünü açıkladı. 

Huawei'de yaşanan bu çöküş, aralarında Lenovo-Motorola, Realme, Oppo ve Honor'un da bulunduğu diğer Çinli satıcılar için kapıyı açtı.

Xiaomi; 5G Android Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Strateji Analitiği Kıdemli Analisti Yiwen Wu, “Lenovo-Motorola, 5G akıllı telefon büyüme lideridir” diyor. Lenovo-Motorola'nın küresel sevkiyatları, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 1,8 milyon 5G akıllı telefon sevkiyatı ile yıllık bazda %3480 arttı. 

Realme, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 5,6 milyonluk hacimde yıllık %1773 artışla yıllık büyümede ikinci sırada yer alırken, başka bir Çinli satıcı olan OnePlus, Üçüncü çeyrekte sevkiyat hacimlerinin yıllık %877 arttırmaya başararak 3. sırada yer aldı. 

Bu arada, Honor, sadece iki çeyrekte kümülatif olarak 6,5 milyon 5G akıllı telefon sevk etti. Ayrıca, Honor'un 2021'in ilk çeyreğinin ortalarında 5G akıllı telefonlar göndermeye başladığını düşünürsek bu etkileyici bir rakam olduğu açıklandı.


Yazarın Diğer Yazıları

Spotify'dan Apple Music'e nasıl geçilir? Önceki

Spotify'dan Apple Music'e nasıl geçilir?

MediaTek, Dimensity 920 ve Dimensity 810 5G İşlemcileri Tanıttı Sonraki

MediaTek, Dimensity 920 ve Dimensity 810 5G İşlemcileri Tanıttı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.