Yeni MacBook Pro: Touch Bar Özelliği Olmadan Piyasada Yerini Alacak!

Yeni MacBook Pro: Touch Bar Özelliği Olmadan Piyasada Yerini Alacak!

Teknoloji devi Apple, 2021 yılının yaz aylarında Yeni MacBook Pro serisi dizüstü bilgisayarını piyasaya sürecek. Cihaz tasarım olarak büyük bir değişikliğe gideceği ve işlev tuşları olarak ön plana çıkan Touch Bar özelliği yeni seride yer almayacağı bildirildi.

Apple firması, bu yaz bir MacBook Pro serisini tanıtmaya hazırlandığı bildiriliyor. Şirket bu yeni cihazında tasarım olarak farklılıklara gidebileceği söyleniyor.

Yeni MacBook Pro için yapılacak tasarımsal değişiklik, Touch Bar adlı kısa yol tuşlarında olacağı söylendi. Apple yeni seri MacBook Pro cihazında Touch Bar kullanmama ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi.

Yaklaşan cihazın yeni bir tasarıma ve yükseltilmiş Apple Silicon işlemcilere sahip olması bekleniyor.

Dokunmatik Çubuk, dizüstü bilgisayarda ve kullanım biçiminde devrim yaratmak amacıyla MacBook Pro'da tanıtıldı. Ancak bu yeni konsept, Apple müşterileri arasında popülerlik kazanamadı. Bu nedenle şirket, Touch Bar'ı güçlü dizüstü bilgisayarlarından temelli kaldıracağı ön görülüyor.

Yeni MacBook Pro: Touch Bar Özelliği Olmadan Piyasada Yerini Alacak!

Yeni MacBook Pro: Touch Bar Özelliği Olmadan Piyasada Yerini Alacak!

DSCC (Görüntülü Tedarik Zinciri Danışmanları) analistleri şimdi yukarıda bahsedilen söylentileri onaylayacak bir sızıntı paylaştı. Bu haftanın başlarında DSCC, Touch Bar'ın şu anda en büyük OLED ekran kullanımından biri olduğunu iddia eden yeni bir rapor yayınladı.

Ancak DSCC kaynakları, dünyanın en büyük teknoloji firmasının yaklaşmakta olan MacBook Pro'daki "Touch Bar'ı iptal etmeyi" planladığını öne sürüyor. Bunun yanı sıra şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde iPad serisinde OLED ekranları kullanacak. Geçen yılki M1 MacBook Pro'nun Touch Bar özelliğine sahip olduğu hatırlanabilir.

Touch Bar, 2016'da tanıtıldı, ancak kullanıcılar için ilgi gören özellik olarak ön plana çıkmadı. Çoğu kullanıcı, bunun yerine basılabilen fiziksel tuşlar kullanmayı tercih etti. Özelliği tanıttıktan yaklaşık beş yıl sonra, Apple nihayet kullanıcıların şikâyetlerini dikkate alıyor.

Ayrıca, Bloomberg ve Ming-Chi Kuo, MacRumors'a göre yaklaşmakta olan MacBook Pro'nun büyük olasılıkla radikal bir revizyondan geçeceğini açıkladı. 

Yeni MacBook Pro'larda Beklenen Diğer Değişiklikler

Yeni MacBook Pro'larda Beklenen Diğer Değişiklikler

Apple, WCCFtech'e göre yeni nesil MacBook Pro'lara güç sağlamak için M1X yonga setini kullanacak. Bu bilgi Apple analisti ve iOS geliştiricisi Dylan'dan geliyor. Ne yazık ki, Apple'ın daha az güçlü bir M2 yonga setini MacBook Air ile kullanmayı düşünüyor.

M1X yonga seti, TSMC'nin N5P işlemi kullanılarak yapılacak. Bu, M1 için kullanılan 5 nm düğümün yükseltilmiş bir versiyonudur. Ayrıca işlemci, M1 için kullanılanla aynı çekirdek mimariye sahip olabilir. Bunlara A14'te bulunabilen Icestorm ve Firestorm dâhildir.

Dylan, M1X'in 2 verimli ve 8 büyük çekirdekle birlikte 10 çekirdekli bir CPU ile geleceğini öne sürüyor. GPU çekirdek sayısı dört katına veya en az iki katına çıkarılabilir. Bunun dışında, M1X tarafından desteklenen yeni bir Mac mini olacağını iddia ediyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Oppo, Vivo Ve Xiaomi 2021 Yılında İlk Çeyreğinde Rekor Kırdı Önceki

Oppo, Vivo Ve Xiaomi 2021 Yılında İlk Çeyreğinde Rekor Kırdı

iOS 15, kayıp airpodları bulmanın yeni bir yolu ile geliyor Sonraki

iOS 15, kayıp airpodları bulmanın yeni bir yolu ile geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.