Zoom iOS kullanıcı bilgilerini Facebook göndermeyi bıraktı

Zoom iOS kullanıcı bilgilerini Facebook göndermeyi bıraktı

Son zamanlarda yıldızı iyice parlayan görüntülü konferans uygulaması Zoom güncellendi. Yeni güncelleme ile Facebook gönderilen bilgi kodu kaldırıldı.

Dünya'da popülerleği gittikçe artan, video konferans uygulaması Zoom'un iOS sürümü, kullanıcı verilerini Facebook'a gönderen kodu kaldıracak şekilde güncellendi. 

Yapılan yeni güncellemenin sebebi olarak, Zoom'un iOS uygulamasının kullanıcı verilerini, Facebook ile paylaştığı ortaya çıktı. Aynı zamanda Facebook hesabı olmayan Zoom kullanıcıların bile bilgilerini, Facebook ile paylaştığı ortaya çıktı. Zoom bu işlemleri yaparken, Facebook yazılım geliştirme bölümü (SDK) kullanıyor ve Facebook'un Grafik uygulama programlama arabirimine olan (API) bağlanıyor.

Video konferans şirketi olan Zoom'un, gizlilik politikasında bu tür veri aktarımından bahsetmemesi dikkat çekiyor. 

Cuma günü Zoom, cihaz verilerini Facebook'un Grafik API'sına aktaran "Facebook ile Giriş" özelliğini uygulamak için kullandığı Facebook yazılım geliştirme kitini (SDK) kaldırdıktan sonra iOS uygulamasının güncellenmiş bir sürümünü yayınladı. 

Aktarılan veriler arasında işletim sistemi türü ve sürümü, IP adresi, iOS Reklamveren Kimliği, aygıtın saat dilimi ve dili, aygıt modeli ve operatörü, ekran boyutu, işlemci çekirdeği ve disk alanı gibi bilgiler yer alıyor.

Ancak Zoom'un açıklamalarını göre, video konferans sırasında gerçekleşen toplantı verilerini ve notlarını kesinlikle paylaşmadığını söylüyor.

"Müşterilerimizin gizlilik bizim için çok önemli bu yüzden iOS sisteminden Facebook'un yazılım geliştirme kiti olan, SDK'yı kaldırmaya karar verdik ve böylece kullanıcılar hala tarayıcı üzerinden Facebook ile giriş mümkün olacak bu özelliği kullanıcıların güvenliği için önemli bir olaydır.“ Diye açıklama yaptı.

Zoom iOS kullanıcı bilgilerini Facebook göndermeyi bıraktı

Zoom iOS kullanıcı bilgilerini Facebook göndermeyi bıraktı

Zoom CEO'su Eric S. Yuan tarafından yazılan bir blog yazısında, Video konferans uygulaması Zoom yaptığı yenilik ile iOS programı için Facebook'un yazılım geliştirme kitini kullanarak, Facebook ile kullanıcı girişi sağladığını açıkladı. "Bunun neden olduğu endişe için içtenlikle özür dileriz ve kullanıcılarımızın gizliliğini korumaya kararlıyız. Gelecekte bu özelliklerin tekrar gerçekleşmesini sağlamak için bu özellikleri uygulamaya yönelik süreç ve protokollerimizi gözden geçiriyoruz." Diye açıklama yaptı.

Şirket geçen yıl Mac'lerde, Apple Safari kısıtlamalarına bir baypas uygulama biçiminden kaynaklanan, güvenlik sorunları nedeniyle uyarılmıştı.

Zoom, küresel coronavirüs pandemisinin ortasında evden çalışan milyonlarca insan için popüler bir araç haline geldi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

İçinde En Çok Fuck Kelimesi Geçen 10 Film Önceki

İçinde En Çok Fuck Kelimesi Geçen 10 Film

İPhone veya Android telefondaki bir numara nasıl engellenir Sonraki

İPhone veya Android telefondaki bir numara nasıl engellenir

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.