2022'de Bilinmesi Gereken 7 Temel Teknoloji

2022'de Bilinmesi Gereken 7 Temel Teknoloji

C-Bandı mı? UWB mi? QD-OLED mi? Kendinizi silikon hızına yükseltin: Kablosuz bağlantı, bilgisayar depolama, dijital ekranlar ve çok daha fazlasında yeni yılın en etkili gelişen teknolojileri hakkında bilgi edinin.

PCIe 5.0...Wi-Fi 6E...DDR5. Kafanızın zaten teknik kısaltmalarla dolu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yeni bir doz için hazır olun. Yeni ve hızlanan teknolojiler dalgası, 2022 ve sonrasında bilgisayarlarımızı, akıllı telefonlarımızı, TV'lerimizi ve diğer birçok donanımımızı kullanma şeklimizi değiştirecek. Hepsini nasıl takip edebilirim?

İşte dejargonizeriniz. Aşağıda, neden önemli olduklarını ve şu anda yükseltmeniz gereken (ya da yakında yapmak isteyeceğiniz) bir şeyin habercisi olup olmadıklarını bilmeniz gereken ilk yediyi ele alıyoruz. Bunlardan bazıları yıllardır standartlar veya protokoller olarak eleştirildi, ancak üreticiler bunları şimdi ürünlere entegre etmeye başlıyor. Bir sonraki telefon veya dizüstü bilgisayar yükseltmeniz için özellik sayfalarını incelemeye alışkınsanız, bu öğelerin açıldığını görmeye hazır olun. Diğerleri, çoğu kişi bu yıl ürünlerde satın almasa bile heyecan verici özelliklerdir.

Ve hayır, 2022 ve sonrası için en büyük gelişen teknolojiye dokunmuyoruz: metaverse. Buraya ait olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak şu an için 22'de boğuşmak zorunda kalacağınız bir teknolojiden daha belirsiz bir sanal alem. Yani aşağıda bulamazsınız.

Haydi geleceğe!

C-Bandı 5G

5G'nin 4G'den belirgin şekilde daha iyi bir deneyim sunması için, ideal olarak 50 MHz veya daha geniş, geniş, özel kanallara ihtiyacı var. C-Bandı'na girin. Yaklaşık 3,7 GHz'den 3,98 GHz'e uzanan bu küçük radyo spektrumu dilimi, geçen yıl ABD'de yarı hazır 5G'nin piyasaya sürülmesiyle hayal kırıklığına uğrayan insanlar için büyük umut vaat ediyor.

C-Bandı 5G

5G uyumlu cihazlara sahip Verizon ve AT&T müşterileri, ülke genelinde C-Band hücre siteleri açıldığından en çok fayda sağlayacak. T-Mobile, ağına C-Band frekansları da ekleyecek, ancak muhtemelen 2023 veya sonrasına kadar değil. Ocak ayında ilk C-Band dağıtımı, havacılık için kullanılan mevcut radyo ekipmanıyla olan çatışmalar nedeniyle karmaşıktı; büyük bir havaalanının yakınında yaşıyorsanız, bir süre C-Band kapsama alanı alamayabilirsiniz.

Ultra Geniş Bant (UWB)

C-Band'den farklı olarak, listemizde görünen ikinci frekans, daha iyi sinyal gücü veya daha yüksek indirme hızları elde etmenize yardımcı olmaz. Bunun yerine, ultra geniş bant (UWB), onlarca yıldır var olan bir iletim protokolüdür, ancak şimdi yeni bir düşük teknolojili ancak bağlantılı cihazlar sınıfını etkinleştirmeye hazırdır. "Ultra geniş bant" adı, 500MHz'den birkaç gigahertz'e kadar geniş bir radyo bant genişliği üzerinden bilgi iletme yeteneğinden gelir. Bu, UWB uyumlu cihazlara kısa bir menzil sağlar, ancak Apple AirTags gibi kaybolan eşyaları bulmanıza yardımcı olan ürünler için son derece kullanışlıdır.

Ultra Geniş Bant (UWB)

Aslında, kaybolan şeyleri bulmak, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısına bir alternatif olarak hizmet etmek yerine (aslında, pek iyi değil) UWB'nin nişini bulmasının mükemmel bir örneğidir. UWB için diğer gerçek dünya olanakları arasında, pasif, anahtarsız giriş için akıllı kilitlerde kullanılması yer alır; bu, teknolojinin yalnızca yaklaşıp yaklaşmadığınızı değil, aynı zamanda bir binanın veya arabanın içinde veya dışında olup olmadığınızı da söyleyebileceği anlamına gelir. (Sizin için bir aracı bile çalıştırabilir.) Ve herhangi bir düğmeye basmanızı gerektirmeyen yeni bir garaj kapısı açıcı dalgasına güç sağlayabilir.

Bir ATM'ye yaklaştığınızda bir banka kartı sahibi olmayı veya ödeme için bir kredi kartı taşımayı bile atlayabilirsiniz, çünkü arabaya servis penceresindeki robot, patates kızartmalarınızı ve Shake'inizi beklediğinizi bilecektir. 

Mini LED Ekranlar

Mini LED'ler tarafından arkadan aydınlatılan LCD paneller, ekranın arkasını kaplayan bir dizi küçük ışık yayan diyot kullanır. Bunun gibi bir Mini-LED düzenlemesi, bağımsız olarak karartılabilen veya aydınlatılabilen bir dizi bölge oluşturur. Bu, tipik olarak kenarlarında yalnızca ince bir LED şeridine ve tek bir karartma bölgesine sahip olan geleneksel panel arkadan aydınlatma tasarımlarına göre büyük bir gelişmedir.

Neden bu kadar iyi? Karartma bölgeleri ne kadar fazla olursa, parlaklık ve yoğunluk üzerindeki kontrol o kadar ayrıntılı olur ve bir ekran o kadar doğru renkleri görüntüleyebilir. Elbette bu, fotoğrafçılar ve görüntü yönetmenleri için önemlidir, ancak aynı zamanda tüm HDR içeriğinin inanılmaz göründüğü anlamına gelir. Bu nedenle, HDR için ustalaşmış çok sayıda şov veya film izlerseniz ve bu yıl bir Mini-LED cihazı alırsanız, dört gözle bekleyeceğiniz çok şey var.

Mini LED Ekranlar

Mini-LED, ilk olarak 2019'da Asus ProArt PA32UCX içerik oluşturucu monitöründe bir monitör teknolojisi olarak halka sunuldu. O zamanlar, teknoloji ya da en azından bu ilk monitör çok ilgi çekmemişti. O zamandan beri alım yavaş oldu. AirTags ve UWB'de olduğu gibi, Apple etkisi bu yıl üstün ekran teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Apple'ın en yeni MacBook Pro'su, bu teknolojiyi kullanan ilk yüksek profilli dizüstü bilgisayardır ve Cupertino'nun yinelemesi (Liquid Retina XDR), MSI'ın önceki bir Mini-LED dizüstü bilgisayarındaki yüzlerce karartma bölgesi yerine binlerce karartma bölgesi kullanır.

QD-OLED Ekranlar

Samsung'un en yeni 4K paneli, şaşırtıcı renkler üretmek için OLED teknolojisini şirketin Quantum Dot malzemesiyle bir araya getiriyor. Bu ayın başlarında CES 2022'de tanıtılan en sıcak ürünlerden biriydi. Şirketin QD-OLED adını verdiği yeni teknolojilerin karışımı, Samsung'un canlı renkler ve saf siyahlar sunması ile tanınan ezeli rakibi LG'nin OLED ekranlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

QD-OLED'in ilk demosunda neon renkli işaretler ve lamba direkleri parlaklıkla ortaya çıktı. Bu arada tuğla duvarlar ve saç gibi arka plan detayları daha fazla ışık ve yansıma taşıyordu. İyileştirmeler ince olsa da, LG'nin ekran teknolojisinde bulunan daha düz, soluk görsellere karşı gerçeğe yakın görüntüler yaratan gelişmiş ayrıntılar eklendi.

QD-OLED Ekranlar

Yeni duyurulan QD-Display teknolojisi, önümüzdeki aylarda Samsung ve Dell'in Alienware'i gibi markaların 65 ve 55 inç TV'lerine ve 34 inç PC monitörlerine güç sağlayacak. TV'ler 144Hz kare hızına sahipken, monitörler 175Hz'e kadar destekleyebilir. Sony ayrıca Master Series XR-A95K televizyon da dahil olmak üzere QD-OLED modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Wi-Fi 6E

Evet, 2021'in kendinizi en son Wi-Fi 6E protokolüne alışma yılı olacağını ilan etmiştik, ancak benimseme yavaş oldu, bu nedenle ertelemenizde bir sakınca yok. Yıldırım hızındaki kablosuz standardını bu yılki listeye dahil ediyoruz çünkü önümüzdeki aylarda onu destekleyen daha fazla yönlendirici ve istemci cihazı piyasaya çıkacak.

Wi-Fi 6E, 6GHz spektrum desteğinin yanı sıra daha hızlı kablosuz hızlar ve daha düşük gecikme süreleri ekler. 6 GHz bandının açılması, 1989'dan beri Wi-Fi'ye eklenen en büyük spektrumdur. 5 GHz'den (Wi-Fi 6'da) 6 GHz'e atlamak kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak esasen hava dalgalarının miktarını dört katına çıkarır (14 ek 80 MHz kanal), ve yedi ek 160 MHz kanal) yönlendiriciler ve akıllı cihazlar için mevcuttur. Bu, Wi-Fi 6 ile karşılaştırıldığında bile daha az sinyal paraziti anlamına gelir.

Wi-Fi 6E

Hayatı gerçekten uç noktalarda yaşıyorsanız, Wi-Fi 7'yi de öğrenmek isteyeceksiniz. 2024'ten önce bu yeni nesil standardı kullanan herhangi bir ürün beklemiyoruz, ancak bazı ağ donanımı satıcıları zaten var. Wi-Fi 6E'ye göre 2,4 kat hız artışı da dahil olmak üzere sayısız avantajı var.

PCI Ekspres 5.0

2021'de, Intel'in "Rocket Lake" masaüstü platformunun nihayet AMD'nin yerleşik 4.0 özellikli platformlarının yanı sıra PC anakartlarına 4.0 bant genişliği getirmesiyle, PCI Express 4.0'ın katı hal depolama cephesinde kendine gelmeye başladığını gördük. Yine de daha hızlı PC depolama sürücüleri ufukta. Japon bellek üreticisi Kioxia gibi şirketler, en yüksek okuma hızlarında teorik olarak 14.000 MBps'ye ulaşabilen yeni PCI Express Gen 5.0 SSD'ler hazırlıyor. Bu, nesilden nesile şaşırtıcı bir artıştır, çünkü mevcut PCI Express 4.0 standardı, bunun yarısı veya yaklaşık 7.000 MBps'yi aşmaktadır, ki bu bile hiç de kötü değildir.

PCI Ekspres 5.0

Tüm bu hızla ne yapabilirsiniz? Bir tüketici olarak, çok şey değil, en azından henüz değil. İlk PCI Express Gen 5 sürücüleri, çoğunlukla kurumsal uygulamalar ve veri merkezleri için faydalı olacaktır. Kioxia'nın sürücüsü kurumsal sunucular için tasarlandı ve dördüncü çeyrekte piyasaya çıkması planlanıyor. Bununla birlikte, en son PCI Express hızları için destek, Intel'in yeni "Alder Lake" 12. Nesil CPU ailesine dahil edilmiştir, bu nedenle yakın gelecekte tüm fiyat aralıklarındaki dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda görünmelerini bekleyin.

DDR5 Bellek

DDR5, tüketici bilgisayarlarındaki bellek modülleri için en yeni standarttır. DDR5 bellek modülündeki her bir tümleşik devre, DDR4'e kıyasla dört kat artışı temsil eden 64 gigabit'e sahiptir. Önceki nesil DDR bellek, öncekilere kıyasla tipik olarak iki katına çıktı. DDR5, Intel'in 12. Nesil Çekirdek "Alder Lake" anakartlarında ana akım haline geldi, ancak 12. Nesil anakartlardan bazılarının bunun yerine DDR4'ü desteklediğini unutmayın. Bununla birlikte, yeni bellek türünün piyasaya sürülmesi, modüllerde küçük bir aceleye yol açtı ve 2022'nin başında DDR5 aslında beklenenden daha pahalı ve gelmesi daha zor.

DDR5 Bellek

Önceki bellek standartlarında zaten çok fazla olduklarına göre, bitlerdeki bu büyük artışla ne yapabilirsiniz? 2022'de DDR5'in avantajları, çoğunlukla masaüstü bilgisayarlarını yeni kartlara ve yongalara yükselten oyunculara ve 2022'nin sonlarında son teknoloji dizüstü bilgisayar alıcılarına, çünkü dizüstü bilgisayar üreticileri, Intel'in gelecek cep telefonunu kullanarak DDR5'i en yeni güçlü kullanıcı makinelerine dahil edecek. 12. Nesil işlemcilerinin sürümleri. Ancak bundan yararlanmak için sert bir oyuncu olmanıza gerek yok. Aslında, en büyük performans kazancı, ayrı bir GPU yerine entegre grafiklere sahip PC'lerde oynanan oyunlarda meydana gelecektir.


Yazarın Diğer Yazıları

CD Projekt Red, Yeni Witcher Oyununu Duyurdu Önceki

CD Projekt Red, Yeni Witcher Oyununu Duyurdu

Far Cry 6 Tüm Platformlarda Oynaması Ücretsiz Olacak Sonraki

Far Cry 6 Tüm Platformlarda Oynaması Ücretsiz Olacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.