Apple'ın Canlı Metni: Bir Fotoğraftan veya Videodan Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

Apple'ın Canlı Metni: Bir Fotoğraftan veya Videodan Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

iPhone veya iPad'inizdeki Canlı Metin özelliği ile telefon görüşmeleri yapmak, e-posta göndermek, dilleri çevirmek ve web aramaları yapmak için fotoğraflardan ve videolardan metin alabilirsiniz.

Hiç fotoğraflardan ve videolardan metin alabilmeyi dilediniz mi? Google Lens ve Office Lens gibi uygulamalar bir düzeyde etkileşim sunar, ancak yapay zekanın yararlı bir dokunuşu sayesinde iPhone ve iPad sahipleri (ve Mac kullanıcıları) Canlı Metin ile yerleşik desteğe sahiptir.

iOS 15'te sunulan özellik, cihazınızın kamerasını bir işarete, belgeye veya başka herhangi bir fiziksel nesneye yöneltmenize ve görüntünün metnini çıkarmanıza olanak tanır (desteklenen diller arasında İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca bulunur). Film rulonuzda depolanan görüntülerde ve metin içeren görüntüler içeren web sitelerinde bile çalışır. iOS 16'ya yükseltme ile ayrıca videodan metin çekebilir ve hatta hem fotoğraf hem de video çekimlerinden nesneler alabilirsiniz.

Canlı Metine Nasıl Gidilir?

Canlı Metin kullanmak ister misiniz? En yeni iPhone ve iPad modellerinden birine ihtiyacınız olacak. Buna tüm iPhone 11, 12 ve 13 modelleri ile iPhone XS ve XR (üzgünüm, iPhone X sahipleri) dahildir.

iPad Pro 12.9 inç modeli (3. Nesil veya üstü), iPad Pro 11 inç modeli (tüm nesiller), iPad Air (3. Nesil veya üstü), iPad (8. Nesil veya üstü) ve iPad mini (5. Nesil veya üstü) ) tümü desteklenir.

Ayrıca Canlı Metin'i kullanmak için en az iOS 15 veya iPadOS 15 çalıştırıyor olmanız gerekir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme'ye gidin ve size iOS'un güncel olduğu söylenecek veya bir güncelleme indirmeniz istenecektir. Videodan canlı metin ve her ikisinden de nesne alma yeteneği gibi en son özellikleri istiyorsanız, iOS 16 veya iPadOS 16'ya ihtiyacınız olacaktır.

Son olarak, Canlı Metin'i kullanmayı denemeden önce özelliğin etkinleştirildiğinden emin olun. Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge'ye gidin ve kapalıysa Canlı Metin'in yanındaki anahtarı açın.

Metin Nasıl Kopyalanır

Mevcut bir fotoğraftan metin kopyalamak için Fotoğraflar uygulamasını başlatın ve metin içeren bir fotoğrafı açın. Seçilinceye kadar metindeki herhangi bir kelimeye basın ve üzerinde bir menü belirir. Yakalamak istediğiniz tüm kelimelerin etrafındaki dairesel tutma noktalarını sürükleyin, ardından metni almak için Kopyala'ya dokunun.

Ayrıca görüntüdeki tüm görünür metni vurgulamak için Tümünü Seç'e ve ardından onu almak için Kopyala'ya dokunabilirsiniz. Şimdi, yakalanan metni yapıştırmak istediğiniz uygulamayı açın, doğru noktaya dokunun ve menüden Yapıştır'ı seçin.

Bir işaretten, belgeden veya başka bir fiziksel nesneden metin almanız gerekiyorsa, telefonunuzun kamerasını öğeye doğrultun. Görünüm ekranının sağ alt köşesinde görünen sarı tarama düğmesine dokunun. Şimdi yakalamak istediğiniz metni seçin. Seçime dokunun ve Kopyala'ya dokunun, ardından metni tercih ettiğiniz uygulamaya yapıştırın.

Bir web sitesindeki bir görselden sadece görselin üzerine basarak metin kopyalayabilirsiniz. Açılır menüden, metni seçen Metni Göster seçeneğini seçin. Kopyala komutunu görmek için seçilen metne basın. Daha sonra metni kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir görüntüden metin kopyalamanın tek dezavantajı, özellikle paragraf dönüşleri ekleyerek veya kaldırarak yapıştırılan metni yeniden biçimlendirmeniz gerekebilmesidir. Aksi takdirde, Canlı Metin AI genellikle metni doğru şekilde kopyalamak için iyi bir iş çıkarır.

Bir videodan metin kopyalamak için, her şeyi içeren karede duraklatın. Seçilene kadar metne basın. Menüden, tüm ürünleri satış için tutma noktalarını ve kopya'ya kopyalayın. Sonraki bölümlerden kopyalayabilirsiniz.

Hareketsiz bir görüntüyü yakalayarak bir videodan metin de kopyalayabilirsiniz. Videoyu çekerken, mevcut manzaranın göz çekmek için alt köşedeki beyaz deklanşör.

Videoyu çektikten sonra Fotoğraflar kitaplarınızı eğitimde bulunarak, videodan gönderilmek üzere ve takılmalığı iletilip götürüldüğünüzden ve kopyalayın.

Telefon Numarası Nasıl Aranır

Resimde gösterilen bir telefon numarasından arama yapabilirsiniz. Görüntüyü açın, ardından numaraya basın ve aramayı yapmak için menüden [numarayı] Ara seçeneğine dokunun.

Ayrıca, bir tabelada listeleniyorsa cihazınızın kamerasını bir telefon numarasına doğrultabilir ve oradan arama yapabilirsiniz. Kamera uygulamasını açın ve resmin üzerine gelin. Sağ alt köşedeki sarı tarama düğmesine dokunun. Görüntülenen telefon numarasına basın, ardından arama yapmak için numaraya dokunun.

Bir web sitesindeki bir fotoğrafta veya görüntüde listelenen bir numarayı aramak için numaranın üzerine basın. Aramak için görüntülenen telefon numarasına dokunun. Bunu kaydedilmiş bir videodan da yapabilirsiniz. Numarayı içeren karede videoyu dondurun. Numaraya basın ve aramayı yapmak için ona dokunun.

E-posta Nasıl Gönderilir

Resimde gösterilen bir adres üzerinden e-posta göndermek de aynı şekilde çalışır. Mevcut bir fotoğrafı kullanmak için adrese basın ve e-postanızı oluşturup göndermek için Yeni Posta Mesajı'na dokunun.

Bir tabelada, posterde veya başka bir fiziksel öğede adres kullanmak için kameranızı nesneye doğrultun ve sarı tarama düğmesine dokunun. E-postanızı göndermek için adrese basın. Ayrıca, bir web sitesindeki bir fotoğrafta görüntülenen bir e-posta adresini, ona dokunarak ve ardından e-postanızı oluşturmak için görüntülenen adresi seçerek de seçebilirsiniz.

E-posta adresi olan kayıtlı bir video için, adres göründüğünde videoyu duraklatın, üzerine basın ve ardından adrese dokunun.

Metin Nasıl Çevirilir

Kitaplığınızdaki bir fotoğraftaki metni çevirmek için resmi açın ve seçmek için metne basın. Menüde sağ oka dokunun ve Çevir komutunu seçin. Çevir ekranında, Dili Değiştir'e ve ardından orijinal metni ve çeviriyi dinlemek için Oynat düğmesine dokunun.

iPhone'unuzun kamerasını nesneye yöneltip sarı tarama düğmesine dokunarak da fiziksel bir nesnedeki metni çevirebilirsiniz. Metne basın ve Çevir komutuna dokunun, ardından çevrilen dili gerektiği gibi değiştirin.

Bir web sitesindeki bir fotoğrafta veya görüntüde görüntülenen metni çevirmek için üzerine basın ve görüntülenen metni seçin. Sonucu görmek ve duymak için Çevir komutuna dokunun.

Web Araması Nasıl Açılır

Doğrudan bir fotoğraf veya videodan web araması yapabilirsiniz. Cihazınızdaki bir resim için metnin üzerine basın ve Ara komutunu seçin. Ardından, Siri Önerileri'nin izniyle birkaç web sitesi göreceksiniz. Sayfayı açmak istediğiniz sonuca dokunun.

Fiziksel bir nesnede metin aramak için iPhone'unuzun kamerasını öğeye doğrultun ve sarı tarama düğmesine dokunun. Metne basın, Yukarı Bak'a dokunun ve sonuçlardan istediğiniz siteyi seçin. Ayrıca, üzerine basıp Bak komutunu seçerseniz, bir web sitesindeki bir fotoğraftaki metni arayabilirsiniz.

Para Birimi Nasıl Dönüştürülür

Yabancı para birimini gösteren bir fotoğraf veya video çekerseniz, bazen bunu mobil cihazınızda ayarlanan varsayılan para birimine dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için fotoğrafı çekin (veya videoyu çekin), ardından dövize basın. Çalışırsa, kendi ülkenizin para birimine dönüştürülen miktarı görmelisiniz.

Görsel Arama Nasıl Kullanılır

Görsel Arama adlı bir özelliği kullanarak, bir kişiyi veya nesneyi bir fotoğraf veya videodan başka bir uygulamaya sürükleyip bırakabilirsiniz. Sürükle ve bırak bölümü, aynı anda birden fazla uygulamayı birden çok görevle çalıştırabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz bir iPad'de en iyi sonucu verir.

Yakalamak istediğiniz konuyu içeren bir fotoğraf veya video çerçevesi açın, ardından Bölünmüş Görünüm kurulumunda Posta gibi başka bir uygulamayı açın. Konuya basın ve diğer uygulamaya sürüklemeye başlayın. Konu görüntünün geri kalanından ayrılmalıdır. Daha sonra şekli diğer uygulamaya bırakabilirsiniz ve orijinal arka plan olmadan görünecektir.

Aynı Görsel Arama hilesini bir iPhone'da da çekebilirsiniz, ancak bu sefer sürükle ve bırak yerine kopyala ve yapıştır ve paylaş yöntemine güveneceksiniz. Kopyalamak istediğiniz konunun bulunduğu fotoğraf veya video çerçevesini açın. Konuya basın ve bir komut menüsü ile konunun etrafında hareket eden beyaz bir çizgi görmelisiniz.

Menüde Kopyala'ya dokunun, ardından konuyu başka bir uygulamaya yapıştırın. Alternatif olarak, Paylaş komutuna dokunun ve kesiti paylaşmak istediğiniz kişiyi veya uygulamayı seçin.


Yazarın Diğer Yazıları

Spotify Premium Nasıl İptal Edilir (ve Ücretsiz Bir Hesap Silinir) Önceki

Spotify Premium Nasıl İptal Edilir (ve Ücretsiz Bir Hesap Silinir)

iOS 16'da iPhone'unuzun Kilit Ekranını Nasıl Düzenlersiniz? Sonraki

iOS 16'da iPhone'unuzun Kilit Ekranını Nasıl Düzenlersiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.