2022'de TikTok'a katılmaya hazır mısınız? İşte bilmeniz gerekenler

2022'de TikTok'a katılmaya hazır mısınız? İşte bilmeniz gerekenler

Size nasıl video çekeceğinizi, takipçi kazanacağınızı, trendlere ve zorluklara nasıl katılacağınızı anlatacağız.

Kısa video uygulaması TikTok, 2016 lansmanından bu yana çok yol kat etti ve ABD hükümetiyle çelişkili geçmişine rağmen Eylül ayında 1 milyar aktif aylık kullanıcı bildirdi. TikTok'un popülaritesi pandemi sırasında ABD'de fırladı ve uygulama kültürel zeitgeistimizde kalıcı bir yer bulmuş gibi görünüyor.

Hubspot, ankete katılan tüketicilerin %96'sının 2020'de video tüketiminin arttığını söylediğini bildirdi. TikTok'un bu ihtiyacı karşılamaya hazır olması, diğer sosyal medyayı yetişmeye zorladı. Instagram, Facebook ve YouTube, 2021'de TikTok tarzı özellikleri birleştirmeye daha fazla odaklandı. Ayrıca – TikTok'ta olmasanız bile – kullanıcıların diğer sosyal medyada TikTok videolarını çapraz paylaştığını veya hevesli bir arkadaşınızın gönderdiğini fark etmişsinizdir.

Artık 2022'de TikTok'a katılmayı mı planlıyorsunuz? İster sadece merak ediyor, ister viral olmak istiyor olun, nasıl kaydolacağınız, bir TikTok filmi çekeceğiniz ve daha fazla takipçi kazanacağınız gibi ayrıntıları açıklayacağız. Viral internet şöhreti elde edeceğinize söz veremeyiz, ancak uygulamadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağız?

TikTok'a Başlarken

TikTok uygulamasını açtığınızda videolar otomatik olarak oynatılmaya başlayacak ve sitede dolaşabilirsiniz. Ancak 15 saniyelik şöhretinizi elde etmek için ilginç TikTok videoları yapmak istiyorsanız, bir hesap oluşturmanız gerekir. Uygulamayı iOS ve Android'de indirin ve bir hesap oluşturmak için talimatları izleyin.

Bazı kişileri takip etmeye veya videoları beğenmeye başlayana kadar, Sizin İçin özet akışı karmakarışık bir içerik olacaktır. Kaydırarak başlayın ve ne bulduğunuzu görün ya da Takip Edilen sekmesinden başlayabilir ve uygulamayı zaten kullanan arkadaşlarınızı bulmak için kişilerinizi senkronize edebilirsiniz. Keşfet sekmesi de içerik bulmak için iyi bir yerdir. Hangi hashtag'lerin trend olduğunu görün ve ilgilendiğiniz şeyleri arayın.

Bir videoyla etkileşime geçme yollarının çoğu ekranın sağ tarafındadır -- içerik oluşturucunun profili, "beğenme" kalbi, yorum bölümü, paylaşım seçenekleri ve size o belirli videoyu kullanan diğer videoları gösterecek dönen simge şarkı. Telefonunuza bir video kaydetmek, favori koleksiyonunuza eklemek veya ilgilenmediğinizi söylemek için ekrana uzun basın. Sola kaydırarak, kullanıcı adına veya profil resmine dokunarak içerik oluşturucunun profiline erişin, onu takip edin ve onunla etkileşime geçin.

TikTok'a Başlarken

Platforma daha fazla dahil oldukça ve daha fazla kişiyle etkileşime girdikçe Bildirimler sekmesinde takipçilerinizden gelen beğeni ve yorumları bulabilirsiniz. Özel mesaj gelen kutunuz da Bildirimler sekmesindedir. Hesabınızda, örneğin gizlilik ayarları veya anlık bildirimler gibi herhangi bir değişiklik yapmak için profil simgesine ve ardından sağ üst köşedeki üç noktalı ayarlara dokunun.

Öne çıkan (veya bir trendi takip eden) bir TikTok yapın

İlk videonuzu yapmaya hazır mısınız? Ekranın alt ortasındaki beyaz + işaretine dokunun ve TikTok'a istediği izinleri verin. Telefonunuzdan yeni bir şey çekebilir veya bir video (veya fotoğraf) yükleyebilirsiniz. Ses düzenleme seçenekleri ekranın sağ üst köşesinde ve video düzenleme kontrolleri ekranın sol alt kısmındadır. Videonuz 15 saniye, 60 saniye veya üç dakika olabilir.

Videonuzu düzenlemek için birçok seçenek var ve benim en iyi tavsiyem sadece keşfetmek ve denemek. Videonuza ses ve müzik ekleyebilir ve onu özelleştirmek için Karıştırıcı ve Kırpma araçlarını kullanabilirsiniz. Filtre düğmesinin altındaki mikrofona dokunarak seslendirmeyi deneyin. Yeni bir TikTok da çekiyorsanız daha eğlenceli ses efektleri var.

Öne çıkan (veya bir trendi takip eden) bir TikTok yapın

TikTok, videonuzun üzerine yerleştirmek için bir dizi filtre, çıkartma, emoji ve metin içerir. Ayrıca çekime başlamadan önce veya hareket halindeyken efektler ekleyebilirsiniz. İşin güzel yanı, video başına bir filtreyle sınırlı olmamanız. Kaydır, Döndür, Kaydır ve daha fazlası gibi geçişler ekleyebilirsiniz. Ekranı istediğiniz gibi dokuz şekilde bölmek için Böl'e dokunun. Son olarak, videonuza ters efektler, flaş (çift veya üçlü çekim gibi) veya ağır çekim ekleyebilirsiniz.

Kendi başınıza bir vuruş yapmak veya viral bir mücadeleye veya trende yeni bir katkı yapmak için bu araçları kullanın. Beğendiğiniz bir efekt, filtre veya ses bulursanız, diğerlerinin videolarında nasıl kullandığını görmek için içerik oluşturucunun videosundaki etiketli efekte, filtreye veya şarkı başlığına dokunabilirsiniz. Bu ekrandan, Kendi TikTok'unuzu yapmaya başlamak için Bu Sesi Kullan veya Bu Efekti Dene'ye dokunun.

Videonuzu dünyaya yaymaya hazır olduğunuzda, her şeyin istediğiniz gibi olduğundan emin olun - bir kapak resmi seçin, hashtag'ler ekleyin, hızlı bir video açıklaması yazın ve isterseniz arkadaşlarınızı etiketleyin. Ancak bunlar kontrol edilecek tek ayar değildir.

Bu Videoyu Kimler Görüntüleyebilir'e dokunarak tercihlerinizi özelleştirin ve herkese açık, yalnızca arkadaşlar veya özel (özel videoları yalnızca siz görebilirsiniz) arasından seçim yapın. Ayrıca yorumları, Duets ve Stitch'i açıp kapatabilirsiniz. Videonuzu taslaklara kaydedin, otomatik olarak diğer sosyal medyada yayınlayın veya yalnızca TikTok'ta yayınlayın. Bu ayarları video yayınlandıktan sonra da yapabilirsiniz.

TikTok'ta şöhreti yakalamak

İnternet şöhreti her zamankinden daha kolay görünebilir, ancak hiçbir şeyi garanti edemeyiz. Bir kerelik bir video viral hale geliyor ve o kişiye internet şöhreti kazandırıyor, oldukça nadirdir, ancak olur. 13 yaşındaki bir boksör olan Noodle ve sahibi Jonathan Graziano, TikTok'ta "kemiksiz gün" mü yoksa "kemiksiz gün" mü olduğuna karar vererek TikTok'ta viral bir popülerlik kazandı.

Trendler hızlı gerçekleşir ve geniş bir konu yelpazesini kapsar. Noodle'ın üretkenlik tahminlerine ek olarak, 2021'deki CNET'in en sevdiği TikTok trendlerinden bazıları, deniz gecekonduları, Olivia Rodrigo şarkıları ve Adam Driver'ın HBO dizisi Girls'teki "iyi çorba" repliğini içeriyordu.

İşte size hemen bir doğrulama rozetine giden yolda yardımcı olacak bazı genel ipuçları.

Paylaş, paylaş, paylaş

Kapıdan çıkan viral bir videonun desteklenmesi olmadan, TikTok'ta bir varlık oluşturmak zaman ve bağlılık gerektirir. TikTok şöhreti arıyorsanız, düzenli bir içerik akışı oluşturacak kadar düzenli olarak paylaşımda bulunmak için kendiniz için bir program oluşturmanızı öneririz. 1000 takipçiye ulaştığınızda, "canlı yayın" yapabileceksiniz. Sık sık canlı yayın yapmaya çalışın.

Paylaş, paylaş, paylaş

Sizi farklı kılan 'şeyi' bulun

Herkes bir şeyde iyidir. Ancak internet çok büyük ve birçok insan aynı konuda iyi. İnternet şöhreti yolculuğunuza çıkarken, videolarınızı herkesinkinden farklı kılmak için ekstra bir şey arayın. Ne kadar niş, o kadar iyi. Adımınızı bulduğunuzda, tutarlı tutun. Bir gün makyaj dersi yapmak ve ertesi gün televizyonun nasıl tamir edileceğini göstermek en iyi fikir olmayabilir.

Kaliteli videolar büyük bir fark yaratabilir

Film okuluna gitmek zorunda değilsiniz, ancak çevrimiçi bir varlık yaratma konusunda ciddiyseniz, gösterişli bir ürün sunmalısınız. Kaliteli video atmayan birini de takip etmek istemezsin, değil mi? Kamera ekipmanına kırılmayın, ancak telefonunuz için bir tripoda yatırım yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı bağlayın

Tüm sosyal medya hesaplarınız birbirine bağlıysa, şansınız daha fazla olacaktır. Ne kadar çok sosyal medya platformunda olursanız, o kadar çok şansınız olacak. Muhtemelen en sevdiğiniz ünlüleri ve etkileyicileri birden fazla platformda takip ediyorsunuz, bu yüzden takipçilerinizin de aynısını yapmasını istemez misiniz? Takip edilecek daha fazla platform, videolarınızın ulaşması için daha fazla gösterim ve daha büyük bir kitle anlamına gelir.

Bununla birlikte, internet şöhreti arayan güvenliğinizden ödün vermeyin. Mesela bir Finsta oluşturun ve özel Instagram'ınızı koruyun. Ayrıca yeterli takipçiniz varsa Facebook'ta bir Sayfa oluşturabilir ve kişisel hesabınızı gizli tutabilirsiniz.

Takibe takip

Takipçilerinizle etkileşim kurmak çok önemli. En sevdiğiniz podcast yayıncısının veya bir ünlünün sizi retweet etmesi veya Instagram gönderilerinizi beğenmesinin ne kadar heyecan verici olduğunu bilirsiniz. Birine soğuk omuz vermeye gerek yok. Gönderilerinizden birine veya bir videoya yorum yaparlarsa, beğenin ve geri yorum yapın.

Her zaman olduğu gibi güvenliği aklınızda bulundurun. Halkın gözü önünde olacaksanız, yaptığınız şeyi herkes beğenmeyecektir. Bazı olumsuz yorumlar yapıcı olabilir ve içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Diğer yorumlar veya mesajlar taciz edici, ürkütücü ve rahatsız edici olabilir. Sağduyunuzu kullanın. Trolleri şikayet edin ve silin. Diğer TikTok yaratıcılarıyla da etkileşim kurmayı unutmayın!

Takibe takip

Dersinize iyi çalışın

Bir videonun herhangi bir sosyal medya platformunda başarısı için neyin trend olduğu önemlidir. Keşfet sekmesinde şu anda popüler olan ve trend olan hashtag'lere dikkat edin. Bu, "aradığınız şeyi bulun" ipucuyla çelişiyor gibi görünebilir, ancak videonuza daha kolay bulunabilmesi için bir hashtag yapıştırabilirsiniz - yalnızca teğetsel olarak alakalı olsa bile. Sinsice, biliyorum ama insanların videolarını takdir etmesi için bulması gerekiyor. Ancak içeriğiniz ne kadar alakalı olursa, hedef kitleniz için o kadar iyi olur.

TikTok'u Silme

TikTok size artık sıkıcı gelmeye başladıysa veya muhtemelen uygulamada çok fazla zaman geçirip artık dışarı çıkmıyorsanız, biraz uzaklaşabilir, bildirimleri kapatabilir ve hatta silebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı;

1. TikTok uygulamasını açın ve sağ alttaki profil simgesi olan Ben'e dokunun.

2. Sağ üst köşedeki "noktalar" ayarlarına dokunun.

3. Hesabı Yönet'i seçin.

4. Hesabı Sil'e dokunun ve işlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.


Yazarın Diğer Yazıları

Electronic Arts, Star Wars oyunları hakkında önemli bir açıklama yaptı Önceki

Electronic Arts, Star Wars oyunları hakkında önemli bir açıklama yaptı

Legion Y90 Akıllı Telefon 22 GB RAM ile Dünyada Tek Olacak! Sonraki

Legion Y90 Akıllı Telefon 22 GB RAM ile Dünyada Tek Olacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.