8K TV almaya gerek var mı? İşte bütün detaylarla 8K

8K TV almaya gerek var mı? İşte bütün detaylarla 8K

2022'ye girdik de 2 ay geçti bile. Peki 8K Tv almak için daha ne kadar beklemek gerekiyor?

8K TV'ler artık bizimle. Standart Ultra HD 4K TV'lerin dört katı çözünürlüğe sahipler ve Samsung, Sony, LG ve TCL dahil olmak üzere birden fazla şirketten farklı boyutlarda modeller satın alabilirsiniz. 30 milyonun üzerinde piksel ile en son teknolojiden bekleyeceğiniz gibi fiyatlar oldukça yüksek. Çoğu durumda 8K TV'ler üst düzey ve belki de daha yüksek kaliteli 4K TV'den daha pahalıdır.

Peki, bir 8K TV düşünmeli misiniz? En iyi televizyonlar bunlar mı? Tek kelimeyle: Hayır. İki kelimeyle: Henüz değil. Üzerine koyduğunuz içeriğin %99,9'u ile daha iyi görünecek, çok daha düşük bir fiyata yüksek kaliteli bir 4K TV almaktan daha iyisiniz. Bununla birlikte, 8K burada ve kaybolmuyor, bu yüzden teknolojiye daha yakından bakmaya değer. Çünkü sonunda 8K çok daha yaygın olacak. 4K'nın tüm bu düşük çözünürlüklerin önüne geçmesi ve teknoloji tarihine düşmesi olası.

Bu, 4K TV'nin zaten modası geçmiş olduğu anlamına mı geliyor? 8K fiyatlarının düşmesini beklemek için bir TV alımını erteler misiniz? PlayStation 5 veya Xbox Series X için 8K TV'ye mi ihtiyacınız var? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı için okumaya devam edin.

8K TV almaya değer mi?

Bu, ana çözünürlük biçimlerinin her birindeki göreli piksel sayısını gösterir. Tabii ki gerçek boyut değil; bu bir grafiktir, görsel bir temsil değildir (ancak üzerine tıklarsanız ölçeklenir). En büyüğünden en küçüğüne: 8K (mandalina), 1,78:1 en boy oranında 4K Sinema (siyah); Ultra HD (beyaz); 1,78:1 en boy oranında 2K Sinema (yeşil); Tam HD 1080p (kırmızı); 720p (mavi). 

8K TV almaya değer mi?

2021'in sonlarında 8K TV'lerle ilgili mevcut düşüncemizin kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

Yakacak paranız yoksa hemen almayı düşünmeyin bile.

Gördüğümüz kadarıyla, 4K TV'lere göre görüntü kalitesinde çok az gelişme var.

Gördüğümüz herhangi bir görüntü kalitesi iyileştirmesi, çok büyük bir ekrana çok yakın oturmayı gerektiriyordu.

Herhangi bir 8K TV'den en iyi şekilde yararlanmak için gerçek 8K içeriğe ihtiyacınız vardır (ve temelde hiç yoktur).

Her iki yeni konsol da 8K çözünürlük vaat ediyor, ancak bu potansiyel olarak yanıltıcı.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde 8K TV'ler daha da ucuzlayacak ve belki de gerçekten dikkate değer olacaktır.

Yinelemek gerekirse, 8K TV'lerin fiyatlarının yanı sıra beklediğiniz kadar harika olmamasının en büyük nedenlerinden biri, bu TV'lerde izlenecek 8K TV dizisi veya filminin olmamasıdır. Ve en yeni oyun konsolları sonunda 8K (belki) yapacak olsa da, bugün 8K oyunlar temelde mevcut değil. Çoğu durumda alabileceğiniz en iyi şey 4K'dır, bu nedenle 8K TV'nin tüm bu ekstra pikselleri tam potansiyelleriyle kullanılmayacaktır.

Artık cüzdanınızı tekrar cebinize yerleştirdiğinize göre, arkanıza yaslanın ve bugün 8K TV'ler hakkında bilmeniz gereken her şeye dalın.

8K nedir ve 4K TV'den daha mı iyi?

Birkaç yıl öncesine ait geleneksel bir HDTV 1080p'dir, yani yatay olarak 1.920 piksele ve dikey olarak 1.080 piksele sahiptir. Sinema salonlarında bulunan birçok dijital sinema projektörü 2.048x1.080 çözünürlüğe sahiptir. Hollywood perspektifinden yalnızca yatay çözünürlüğe atıfta bulunmak yaygın olduğundan, buna "2K" derler, ancak temelde evinizde sahip olduğunuz HDTV 1080p ile aynıdır.

8K nedir ve 4K TV'den daha mı iyi?

"4K" terimi, 4.096 yatay çözünürlükle, dolayısıyla "4K" ile dijital sinema tarafından da gelir. Bununla birlikte, TV tarafında, üretim verimliliği, 1080p HDTV'nin yatay ve dikey çözünürlüğünün iki katına, yani 3.840x2.160 piksele sahip olmamız anlamına geliyordu. Teknik terim Ultra HD olsa da herkes buna "4K" diyor. Bu, 1080p HD'den dört kat daha fazla piksele sahiptir.

Bu da bizi 8K'ya getiriyor. Tahmin ettiniz: 7.680x4.320 ve 33.177.600 toplam piksel için 4K'nın yatay ve dikey çözünürlüğünün iki katı. Bu sadece 4K çözünürlüğünün dört katı değil, 1080p'den 16 kat daha inanılmaz bir piksel. Veya başka bir deyişle, 8K ekrana aynı anda 16 tam çözünürlüklü 1080p videoyu kalite kaybı olmadan koyabilirsiniz.

Yeni 8K TV'lerde aranacak bir şey: Yeni 8K TV'lerde resmi logo ve "özellik" içerecek. Bu, en azından belirli bir standartta performans gösteren TV'ler bulmanıza yardımcı olmak için ham piksel sayısının ötesine geçer. Bu kısmen, ilk TV'lerin bazılarının full HD veya daha sonraki bir 4K sinyalini kabul edemediği HD ve 4K'nın ilk günlerinden kaynaklanan karışıklığı önlemek içindir. Tüketici Teknolojisi Derneği, bir TV'nin 8K Ultra HD logosunu taşıması için gereken minimum değerleri belirler:

Yatay olarak en az 7.680 piksel ve dikey olarak 4.320 piksel.

HDR ile 50 veya 60 fps'de (bölgeye bağlı olarak) bu çözünürlüğü kabul edebilen en az bir HDMI girişi.

Daha düşük çözünürlüklü sinyalleri 8K'ya dönüştürme yeteneği.

10-bit içeriği alma ve görüntüleme yeteneği.

İnsan gözü 8K'yı bile görebilir mi?

Teknik olarak evet olabilir, ancak fark en iyi ihtimalle çok ince olacaktır.

4K TV'lerde birçok kez açıkladığımız gibi, konu çözünürlük olduğunda azalan bir getiri noktası var. İnsan gözü ancak çok fazla ayrıntı görebilir ve ayırt edebileceğinizin ötesindeki ekstra pikseller temelde boşa harcanır. Daha yüksek çözünürlüklerden ve orantılı olarak daha küçük piksellerinden herhangi bir şey elde etmek için daha yakın oturmanız, daha büyük bir TV almanız veya her ikisini birden yapmanız gerekir.

4K çözünürlük ihtiyacını bile haklı çıkarmak için birinin yeterince büyük bir TV alması veya bir TV'ye yeterince yakın oturması nadirdir. 8K aşırıya kaçıyor... en azından bir TV için. Samsung's Wall veya Sony's Crystal LED gibi sinema boyutundaki devasa ekranlardan bahsediyorsanız, 8K harika olurdu. Ancak 1080p TV ile karşılaştırıldığında 4K'yı ayırt etmek zor olduğundan, 2mt uzaklıktan 4K ila 8K neredeyse imkansız olacaktır.

Bununla birlikte, 8K TV'ler şu anda bir şirketin en pahalı teklifleri olduğundan, genellikle çözünürlükle ilgisi olmayan çarpıcı görüntüler üretmesine yardımcı olan özelliklere de sahiptir. Dolayısıyla 8K TV'ler, piksel sayılarından bağımsız olarak muhtemelen harika görünüyor.

İnsan gözü 8K'yı bile görebilir mi?

8K içerik: Aslında 8K'da herhangi bir şey izleyebilir miyim?

8K içerik olmadan, 8K TV, üzerine koli bandı yapıştırılmış birkaç bin doları olan bir 4K TV'dir. Samsung, 8K ekranda yalnızca 4K ve 1080p kaynaklarının görünümünü iyileştirmek için tasarlanan TV'lerinde süslü "AI" yükseltme teknolojisinden bahsediyor. Sony ve LG gibi diğer TV yapımcıları da kendi 8K özel ürünlerini lanse ettiler. Ancak tüm bu 33 milyondan fazla pikselden en iyi şekilde yararlanmak için gelen kaynağın da 8K olması gerekiyor.

8K gibi herhangi bir yeni formatı evinize sokmanın üç ana yönü vardır:

1. Yeni formatta kaydedilen içerik

2. Yeni biçimin iletilmesi (yayın, akış, vb.)

3. Yeni formatı oynatma

8K TV, sistemin son bölümünü temsil eder: oynatma. Bu kolay kısmı. Her TV üreticisi istediği çözünürlükte bir TV tasarlayıp üretebilir. Bu sadece şirkete ve kaynaklarına bağlı.

Bu arada yeni çözünürlükte içerik oluşturmak çok daha zor. 8K özellikli kameraların sayısı son birkaç yılda önemli ölçüde artarken, satın almak veya kiralamak hala pahalı. Çoğu durumda, bu kameralar 4K içerik oluşturmak için kullanılır. 8K'da çekim yapmanın harika bir fikir olmasının birçok nedeni var. Ancak sonuç, ikinci kısım (iletim) nedeniyle 4K'dır.

8K içerik: Aslında 8K'da herhangi bir şey izleyebilir miyim?

Ultra HD 4K iletim çok fazla veri alır. Akış için gerçekten hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. 8K akışı, birçoğunun evlerinde sahip olduklarının çok ötesinde, tamamen başka bir seviyedir. İzleyicilerinin yalnızca küçük bir yüzdesi bunu görebildiği için, ana akım akış hizmetleri, depolama, işleme ve daha fazla maliyetteki artışla birlikte daha yüksek çözünürlükleri benimsemekte yavaştır.

Yani en sevdiğiniz akış programlarının 8K versiyonlarını yakın zamanda beklemeyin. Ve 8K içerik olmadan, 8K TV'nin ana avantajı en azından kısmen boşa gitmiş olur.

Xbox Series X veya PlayStation 5 oyunlarını oynamak için 8K'ya ihtiyacım var mı?

Hem Sony hem de Microsoft, yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X'in gelecekteki güncellemelerle 8K çözünürlükte çıkış sağlayabileceğini duyurdu. 8K TV satın almak için harika bir bahane gibi görünüyor, değil mi? Çok hızlı değil.

Birincisi ve en önemlisi, bu konsollarda oyun oynamak için 8K TV'ye ihtiyacınız olmayacak. Çoğu 1080p ve neredeyse tüm 4K TV'lerde gayet iyi çalışacaklar. Mevcut TV'nize bir PS4 veya Xbox One bağlayabiliyorsanız, bu bir PS5 veya Xbox Series X ile çalışacaktır.

İkincisi, oyunların özellikle yaygın olmayacak olan 8K'dan yararlanmak için özel olarak yazılması gerekecek. Ekranda gördüğünüz çözünürlük, TV'niz 8K olduğunu söylese bile, konsolun oyunu render ettiği çözünürlük olmayabilir. Konsolun oyunun görsellerini daha düşük bir çözünürlükte, en iyi ihtimalle 1440p veya 4K'da oluşturması ve TV'nizi göndermek için 8K'ya dönüştürmesi çok daha yaygın olacaktır. Bu, TV'nizin otomatik olarak yaptığı şeydir.

Bir Sony sözcüsü, Kasım ayında PlayStation blogunda yayınlanan bu SSS'nin hala geçerli olduğunu CNET'e doğruladı: "PS5, piyasaya sürüldüğünde 8K ekranlarla uyumludur ve gelecekteki bir sistem yazılımı güncellemesinden sonra, 8K'ya kadar çözünürlükler sunabilecektir."

"Xbox Series X tam olarak 8K çıkış kapasitesine sahip. Ancak şu anda 8K çözünürlüğü destekleyen medya içeriği veya oyunlar olmadığı için sistem ayarlarından seçeneği şu an için etkinleştirmedik. Xbox Series X sonraki 8 ile tasarlandı. Bir Microsoft sözcüsü CNET'e yaptığı açıklamada, 10 yıllık gelişmeleri göz önünde bulundurarak ve içerik oluşturuculardan gelen sinyalleri ve 8K'nın daha yaygın olarak benimsenen bir format haline geldiğini gördüğümüzde, konsol yazılımını bunu destekleyecek şekilde güncelleyeceğiz" dedi.

Uzun lafın kısası, 8K TV'de 4K TV'de olduğundan çok daha farklı görünen çok az oyun vardır. Bir oyun geliştirirken (yani çoğu oyun) sınırlı zaman ve para vardır ve çok az geliştirici bu sınırlı kaynakları yalnızca bir avuç insanın keyif alabileceği bir şeye yatırmak isteyecektir. 4K'da daha yüksek kare hızlarıyla işlenen oyunlar, HDMI'nın en son sürümünün mümkün kıldığı ve yeni konsollarda bulunan başka bir şey olma olasılığı çok daha yüksek.

8K yayınını nerede izleyebilirim? Netflix veya YouTube destekliyor mu?

8K'yı yeni 8K TV'nize bulmak da biraz zor. İdeal olarak, TV'nin Netflix, Amazon Prime Video ve diğerleri için dahili uygulamaları 8K uyumlu olacaktır. Bunun belli olacağını düşünürdünüz, ancak 4K'nın ilk günlerinde değildi. Ayrıca, henüz herhangi bir büyük akış hizmetinden 8K içerik mevcut değil. İstisnalar, aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi YouTube, Vimeo ve 8K Roku TV'lere özel The Explorers adlı yeni bir hizmettir. Sonunda, Yeni Nesil TV olarak da bilinen ATSC 3.0, 8K'nın yaygın olmasına izin verebilir.

8K yayın yapmak için internetinizin ne kadar hızlı olması gerekiyor?

8K, erken benimseyenler için başka bir sorun daha sunuyor: Gereken bant genişliği çok büyük. Çoğu 4K içerik akışı şirketi, 20 Mbps aralığında bir internet bağlantınızın olmasını önerir. 8K, her şey aynı olsa bile, dört kat daha fazla piksele sahiptir.

Bu, veri veya bant genişliğinde 4 katlık bir artışa tam olarak eşit değildir, ancak ve bu sadece bir basketbol sahası tahminidir, 40 ila 50 Mbps aralığında bir bağlantı gereksinimi beklenmedik olmaz.

8K için ne tür bir HDMI kablosuna ihtiyacım var?

Halihazırda sahip olduğumuz bir şey, herhangi bir 8K medya aktarıcısının piyasaya çıkması veya PS5 ve Xbox Series X için gerekli olması durumunda sıralanan fiziksel bağlantıdır. HDMI 2.1, 8K çözünürlük ve daha fazlasını sağlayabilir. Ancak acele etmeden ve HDMI 2.1 uyumlu kabloları stoklamadan önce, şimdi ile 8K'nın geniş çapta benimsenmesi arasında neredeyse kesinlikle yeni bir standart olacağını unutmayın. Dolayısıyla, mevcut ileriye dönük görünümlerine rağmen bu kablolar eski olabilir.

Tüm büyük 8K TV yapımcıları, setlerinin en yüksek çözünürlük ve kare hızı kombinasyonları (saniyede 8K ve 60 kare ve 120 fps'de 4K) için gereken 48 Mb/sn bant genişliğini işleyebilen HDMI 2.1 girişlerine sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca bazı yeni, daha yüksek bant genişliğine sahip HDMI kablolarına da göz attık.

Yeni konsollarda daha yüksek 4K kare hızlarından yararlanmak için, TV'nizin bunları kaldırabileceğini varsayarsak, yeni kablolara ihtiyacınız olabilir.

4K'yı "1080p'den daha iyi görünen" olarak pazarlamanın ne kadar kolay olduğu düşünüldüğünde, TV yapımcıları 8K için de aynı şeyi iddia ediyor. Ancak çözünürlük, genel resim kalitesinin yalnızca bir yönüdür ve en önemlilerinden biri değildir. Kontrast oranları, HDR için genel parlaklık, daha gerçekçi renkler vb. gibi diğer yönlerin iyileştirilmesi, daha iyi görüntü iyileştirmeleri sunar, ancak önemli ölçüde daha büyük teknik zorluklardır. Bu özellikle LCD teknolojisi için geçerlidir, Samsung'un hala şiddetle kırbaçladığı bir şey - tüm QLED TV'leri yalnızca kuantum noktalarına sahip LCD TV'lerdir.

Daha yüksek çözünürlüklü bir LCD panel oluşturmak nispeten kolaydır, ancak bu teknoloji için performansın diğer yönlerini iyileştirmek daha büyük bir zorluktur. "Daha fazla" piksel değil, "daha iyi" pikseller. Bu nedenle OLED bir şeydir ve birçok şirket gerçek doğrudan görüşlü kuantum nokta ekranlar, MicroLED, mini LED ve diğer teknolojiler gibi yeni teknolojileri araştırmaktadır.

Özet: 8K'yı beklemeyin

Yeni bir TV almayı düşünüyorsanız, bu beklemeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Mevcut TV'niz çalışıyorsa, muhtemelen buna bağlı kalmalısınız. Yeni 8K TV'ler bir faktör olmamalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, erken 8K TV'ler pahalıdır. Ayrıca, her türlü yaygın 8K içeriğinden çok, uzun yıllar uzaktayız. Muhtemelen yaygın 4K içeriğimiz yok ve hiç kimse doğrudan 8K'ya gitmek için 4K'yı hurdaya çıkarmaktan bahsetmiyor.

Diğer yönü, sayısız 4K erken benimseyen tarafından desteklenecek bir uyarıdır: Bu erken 8K TV'lerin gelecekteki herhangi bir 8K standardıyla uyumlu olacağının garantisi yoktur. Mevcut 4K medya içeriğini oynatamayan on binlerce 4K TV var.


Yazarın Diğer Yazıları

PS4, PS4 Slim ve PS4 Pro sabit sürücünüzü nasıl yükseltirsiniz? Önceki

PS4, PS4 Slim ve PS4 Pro sabit sürücünüzü nasıl yükseltirsiniz?

Netflix Hesabını Farklı Konumda Yaşayan Biriyle Paylaşmak Sonraki

Netflix Hesabını Farklı Konumda Yaşayan Biriyle Paylaşmak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.