İki Büyük Teknoloji Devi Akıllı Kamera Üretecek!

İki Büyük Teknoloji Devi Akıllı Kamera Üretecek!

Sony ve Microsoft yapay zeka (AI) destekli akıllı bir kamera üretmek için bir araya geldiğini açıkladı. Microsoft tarafından geliştirilen Azure yapay zekanının, Sony'nin IMX500 görüntü sensörüne yerleştirmeyi planlıyor.

Sony ve Microsoft, kurumsal müşterilerin video analizi yapmasını kolaylaştırmak için yapay zeka destekli (AI) akıllı kamera üzerine bir araya geldi.

Şirketler, birlikte geliştireceği kameraya, Microsoft Azure AI özelliklerini, Sony'nin AI özellikli görüntü sensörü IMX500'e yerleştirerek güçlendirecekler. 

Sony tarafından geçen hafta açıklanan IMX500, dünyanın bir piksel yongası ve mantık yongası içeren ilk görüntü sensörüdür. Sony'nin dijital sinyal işlemcisi adı verilen mantık yongası, AI modelinin hafızasıyla birlikte AI sinyal işlemeye adanmıştır. 

Sony Akıllı Kamera Sistemleri

Microsoft'un kurumsal başkan yardımcısı ve ticari pazarlama müdürü Takeshi Numoto, "Video analizi ve akıllı kameralar, işletmeler için çok çeşitli senaryolarda daha iyi iş anlayışları ve sonuçları sağlayabilir." Dedi. "Bu ortaklık sayesinde Microsoft'un karşılıklı müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için yeni fırsatları ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için güvenilir, kurumsal düzeyde AI ve analiz çözümleri sağlama konusundaki uzmanlığını Sony'nin görüntüleme sensörleri pazarındaki liderliğiyle birleştiriyoruz." Şeklinde açıklamada bulundu.

Sony ayrıca, Azure IoT tarafından desteklenen IMX500 için tamamlayıcı bir uygulama da oluşturacak. Müşterilere video analiz özelliklerine erişim sağlamak ve iş akışlarını basitleştirmek için tasarlanacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, şirketlerin AI destekli kamera çözümü özellikle kurumsal müşteriler içindir. Hem ürünlerine AI kamera eklemek isteyen donanım üreticilerini hem de bilgisayar vizyonu ve video analizi konusunda uzmanlaşmış bağımsız yazılım satıcılarını hedefliyorlar.

Microsoft Yapay Zeka (AI) Teknolojisi

İki Büyük Teknoloji Devi Akıllı Kamera Üretecek!

Sony'den yapılan açıklamada şirketlerin, “Sony'nin yenilikçi görüntüleme ve algılama teknolojisini Microsoft'un mükemmel bulut AI hizmetleriyle ilişkilendirerek akıllı kamera pazarına güçlü ve kullanışlı bir platform sunacakları” inancını açıkladı.

Sony'ye göre, uygulama bağımsız yazılım satıcılarının (ISV'ler) ve akıllı kamera orijinal ekipman üreticilerinin (OEM'ler) AI modelleri geliştirmelerine izin verecek, böylece IMX500'ü kullanan kendi müşteri ve sektöre özgü video analitiği ve bilgisayar görme çözümleri oluşturmalarını sağlayacak.

Azure destekli uygulama, bilgisayar vizyonu ve video analiz çözümlerinin yanı sıra OEM'lerde uzmanlaşmış ISV'lere de hitap ediyor. Sony, IMX500'ü geçen hafta tanıttığında, kullanıcıların sensörün gömülü belleğine kendi AI modellerini yazabileceklerini söyledi.

Sony yeni geliştireceği karema sistemini anlatırken, Tesisin girişine monte edildiğinde, tesise giren ziyaretçi sayısını saymak için kullanılabilir. bir mağazanın rafına monte edildiğinde stok kıtlığını tespit etmek için kullanılabilir, tavanda ısı için kullanılabilir, mağaza ziyaretçilerini (birçok kişinin toplandığı yerleri tespit etmek) gibi farklı kullanım alanlarına sahip olacak.

Microsoft ve Sony, Microsoft'un AI ve IoT Insider Labs programının bir parçası olarak bu yılın ilerleyen saatlerinde bilgisayar vizyonu ve video analitiği alanlarında kurumsal müşterilerle birlikte çalışmayı planladıklarını da eklediler.

Sony ve Microsoft Oyun Konsolları

İki teknoloji devi ilk kez yapay zeka projesinde bir araya gelmedi. 2019'da oyun ve içerik akışı için bulut çözümleri oluşturmak üzere güçlerini birleştirdiler. Sony, mevcut oyun ve akış platformları için Microsoft'un veri merkezlerini kullanmaya başlayacağını söyledi.

İki dünya devi arasında gerçekleşen anlaşma ile, Sony'nin görüntü sensörlerini ve Microsoft'un Azure AI teknolojisini içeren potansiyel işbirliği projelerine bakacaklarını söyledi. Dünyadaki tedarik zincirlerini etkileyen yeni coronavirüs salgına rağmen, Sony Mart ayında, görüntüleme ve algılama çözümleri segmentinin herhangi bir "maddi etki" olmadan çalışmaya devam ettiğini söyledi.

 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Bir YouTube videosundan GIF nasıl yapılır? Önceki

Bir YouTube videosundan GIF nasıl yapılır?

TikTok Yeni CEO'su, Disney Yöneticisi Kevin Mayer Oldu Sonraki

TikTok Yeni CEO'su, Disney Yöneticisi Kevin Mayer Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.