İnsanları Teknolojik Bir Hale Getirecek Akıllı Lenslerin Sağlayacağı Değişimler

İnsanları Teknolojik Bir Hale Getirecek Akıllı Lenslerin Sağlayacağı Değişimler

Bilim Kurgu film ve dizilerinde karşımıza çıkabilen akıllı lensler artık gerçeklikten uzak değil. İşte Akıllı lens teknolojisinin insanlara yaşatabileceği gelişmeler.

Geleceğin teknolojisi diyebileceğimiz Akıllı Lensler, insan hayatına oldukça fazla olumlu gelişme katabilecek bu teknoloji güvenilir midir? Aslında bu teknoloji hemen hemen herkesin kabul edeceği büyük bir kırılmanın önemli bir eşiği diyebiliriz. Hangimiz Tony Stark olmak istemeyiz ki?

İnsanları Teknolojik Bir Hale Getirecek Akıllı Lenslerin Sağlayacağı Değişimler

Sunabileceği özellikler ile güçlü bir pazarlama potansiyele sahip olduğu bir gerçek ancak korkulacak tarafı yok değil.

Akıllı Lensler bize ne sağlayacak?

2011 yapımı Görevimiz Tehlike 4 filminde Trevor Hanaway'ın bu teknolojiyi bilim kurgu olarak yüz tanımlamak için kullanmıştı.

Akıllı Lensler bize ne sağlayacak?

Yine aynı filmde gizli belgelerin fotoğraflarını çekmek için kullanılıyordu. 

Tehlikeli Yenilik: Video ve Fotoğraf Çekimi

Günümüzde özel hayatın gizliliği konusunda mobeselere bile alışamamışken, bu teknoloji her insanı mobese kamerası yapabilir. Oldukça pratik bir şekilde gördüklerinizi kaydedebilirsiniz veya kameranın zoom seçeneği ile uzak mesafeleri daha iyi görebilirsiniz ancak kötü amaçlı kullanılabileceği gerçeği işin tadını biraz kaçırıyor. 

Akıllı Lenslerin Sağlığa Etkisi

Sağlık konusunda tartışmalar bir hayli fazla, yıllardır lenslerin aslında retinaya hatta daha fazlasına zarar verdiği konuşuluyor. Akıllı Lenslerle birlikte bu zararın artacağını düşünenler var, sonuçta gözümüzün içerisinde elektronik bir cihaz olacak. Ancak akıllı lenslerin normal lenslerden daha fazla bir görüş açısı dijital olarak sağlanabilir.

Google'ın aldığı patente bakıldığında, göz yaşımızdan alınacak örnekle, biyolojik verilerimiz bir cihaza aktarılacak ve sürekli takip edilebilecek. Bu özelliği düşündüğümüzde akla ilk kan şekeri düzeyi geliyor. İnsan hayatı için oldukça faydalı bir yenilik.

Engellilerin Hayatını Kolaylaştırma

Google'ın aldığı bir diğer patent engelli kişiler için, yol tarifini bir kulaklık vasıtasıyla aktarabilecek. Yol üzerindeki bir çukur, bir tümsek ya da önüne çıkabilecek herhangi bir engele karşı uyaracak. Bu da sosyal hayata adapte olabilmeleri için büyük bir yenilik olacak.

Sosyal Hayata Etkisi

Akıllı lenslerin sosyal hayata oldukça fazla etkisi olabilir, bilindiği üzere vücut hareketleri çok şey anlatıyor, lenslerde yazılım desteği ile karşımızdaki kişinin nefes alıp verme hızını ölçebilir. Hatta bununla ilgili bir video mevcut;

Akıllı Lenslerde Şarj Durumu

Alınan patentlere bakıldığında ise şarj sorunu yaşamayacağımız görülüyor. Hatta şarj kelimesi bu teknoloji için kullanılmıyor. Çünkü güneş enerjisiyle şarj olabilecek kadar enerji yetebiliyor.


Yazarın Diğer Yazıları

God of War Ragnarök Ne Zaman Çıkacak? Açıklandı! Önceki

God of War Ragnarök Ne Zaman Çıkacak? Açıklandı!

Tam Ekrana Sahip iPhone'lar 2024 Yılında Mı Geliyor? Sonraki

Tam Ekrana Sahip iPhone'lar 2024 Yılında Mı Geliyor?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.