Instagram'da fotoğraflarınız nasıl en başta görünür?

Instagram'da fotoğraflarınız nasıl en başta görünür?

Instagram'da daha fazla etkileşim alabilmek için fotoğraflarınızı en üstte gösterilmesini nasıl sağlarsınız? İşte çözümü...

Instagram paylaşımınızı, pek çok Instagram kullanıcısı tarafından görülmesi için haber akışının en başına mı almaya çalışıyor musunuz? Eskiden ve hatta şimdi bile insanlar listenin tepesinde yer almak için Instagram'da sürekli birşeyler paylaşıyorlar ancak bilmedikleri şey Instagram'ın algoritmasının değiştiği ve eskisi gibi çalışmadığı.

Instagram algoritması, kullanıcıların Instagram akışında gezinirken ne görmeleri gerektiğine karar verir. Algoritma, mesajların sırasını düzenler ve yayınların bazılarını akışın başına taşır ve onları birçok Instagram kullanıcısına görünür kılar.

Bu yüzden, Instagram paylaşımınızı Instagram'ın ilk sıralarına nasıl getireceğinizi bilmeden önce, en son Instagram algoritmasını bilmelisiniz.

Instagram algoritması nasıl çalışır?


 
Instagram'ın nasıl çalıştığını bilmek, Instagram kullanıcılarının çoğunluğu için her zaman bir sorun olmuştur ve bazen kafa karışıklığı yaratmıştır ve her yeni yılda, Instagram algoritmasının etkileşimi artırmak için yeni yılda nasıl çalışacağı konusunda akılda büyük bir soru işaretleri bırakmıştır.

Instagram algoritması kronolojik olarak çalışırdı, ama artık bu değişti. Paylaşımınızı akışın basşına getirmek istiyorsanız Instagram'ın algoritmasını yenmek ve istediğinizi almak için okumaya devam edin. Instagram kullanıcıları Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, Instagram stratejisi üzerinde çalışabilir ve hesaplarını ve yayınlarını yayınlamak için hesaplarını büyütmenin en iyi yolunu bulabilirler.

Instagram yayın akışı, Instagram'ın algoritmasına göre düzenlenir, bu nedenle herhangi bir işlem yapmadan ve Takipçilerinizin üstünde görünmenin farklı yollarını denemeden önce, en son Instagram algoritmasını bilmek gerekir.

Instagram'da fotoğraflarınız nasıl en başta görünür?

Instagram yayınını akışta en başa taşıyan faktörleri gözden geçirelim:

Kullanıcının ilgi alanı

2019 Ocak'ında Instagram, Instagram'ın yayınında gördüğünüz şeylerin temel olarak kullanıcının kendi etkinliğine dayandığını duyurdu.

Gönderi paylaşma zamanı

Instagram gönderileri artık kronolojik olarak gösterilmiyor; bu yüzden en son yayınlanan en tepede görünür olayı da kalkmış oldu.

Kullanıcının Instagram'da oturum açma sıklığı

Ne sıklıkta Instagram'a giriş yaptığınız veya gönderileri kontrol ettiğiniz, Instagram için çok önemlidir. Bu yüzden hesaplarını günde birkaç kez kontrol eden kullanıcılar en son gönderileri görecek ama hesaplarını sık sık kontrol etmeyen kullanıcılar yalnızca en çok gönderilenları görecek.

Kullanıcının gönderi sahibiyle olan etkileşimleri

Beğenme, yorum yapma, profilleri denetleme, doğrudan mesaj gönderme vb. sıklığı Instagram'a o kullanıcının favoriniz olduğunu bildirir bu yüzden haber akışınızda yayınlarının daha fazlasını göreceksiniz.

Bir kullanıcının Instagram'da takip ettiği hesap sayısı

Bir kullanıcının Instagram'da takip ettiği hesapların sayısı, özet akışında görünmekte önemli bir rol oynar. Bir kullanıcı ne kadar çok takipçiye sahipse, tüm önemli gönderileri aynı anda görme şansı o kadar düşük olur.

Instagram algoritması uygulama kullanımını hesaplar

Instagram'da daha fazla zaman harcayan kullanıcılar daha fazla Instagram paylaşımı görür; Instagram onlara daha fazla gönderi ve video göstermek için derinlere iner. Ancak Instagram'da yalnızca birkaç dakika harcayan kullanıcılar, yalnızca Instagram algoritmasına bağlı olarak günün en popüler yayınlarını göreceklerdir.

Instagram algoritmasını yenmek için stratejiler ve taktikler

1. Instagram Hikayelerini hafife almayın

Basit görünebilir, ancak ihmal etmeyin. Şaşırtıcı bir şekilde, Instagram algoritmasının Instagram hikayeleriyle ilgisi yok; neden hem Instagram yayınlarını hem de hikayelerini denemiyorsunuz?

Kullanıcılar, paylaşımlarına fazla ilgi olmadığında hayal kırıklığına uğrayabilir ve birçok Instagram kullanıcısı tarafından görülmesi için istikrarlı bir yol aramaya başlayabilir ve ardından yayınlarını kademeli olarak listenin en başına taşıyabilirler. Instagram hikayeler bölümü, takipçileri çekmek ve Instagram profilinizi ziyaret etmelerini sağlamak için hızlı bir yoldur. Hikayeler haber kaynağının üstünde kalır ve kullanıcının dikkatini çeker ve insanlar paylaşımlardan daha fazla hikayeyi kontrol etmek için kullanırlar.

Daha fazla hikaye paylaşarak, her zaman takipçilerin yayınının zirvesinde olacaksınız ve başkalarıyla görülme ve paylaşılma şansına sahip olacaksınız. İzleyicileri anket yapmak gibi yöntemlerle hikayelerle etkileşimde bulunmaya teşvik edin.


 
2. Canlı yayın yapın

Instagram hikayelerinde olduğu gibi, canlı videolar için de belirli bir Instagram algoritması yoktur; Ancak, takipçileri ne zaman yayınlanırsa kullanıcılar bildirim alır. Ayrıca canlı yayın logosu, izleyicileri videoyu kontrol etmeye itiyor bu da onların hem Instagram hesabınızı kontrol etmesini hem de katılım oranını artırmasını sağlayabilir.


 
3. Hashtag'ler etkilidir

Instagram paylaşımınızı, haber kaynağının en başına taşımak için etkili stratejilerden biri olarak hashtag'leri kullanmayı düşünün. İlgili hashtag'leri kullanın ve hashtag'lerin birçok kişi tarafından arandığından emin olun. Araştırmalara göre, bir gönderideki 9 etiket, gönderiler için yüksek katılım oranı sağlıyor. Çok sayıda karma etiket kullanmak sizi spam gönderen biri olarak görebilir ve etkileşim oranına zarar verebilir.


 
4. En iyi zamanda paylaşın

En aktif saatlerde paylaşım yaparak, daha fazla görülme alabilirsiniz. Bir işletme hesabınız varsa, takipçilerin çoğunun aktif olduğu süreyi bilmek istatistikleri kolayca kontrol edebilirsiniz. Kişisel bir hesabınız varsa, yüksek katılım oranı elde etmek ve Instagram yayınını en üst düzeye çıkarmak için Instagram'da en iyi zamanın hangisi olduğunu gösteren aşağıdaki resme bir göz attın. Ayrıca, yoğun saatlerde meşgulseniz veya kayıt süresini unutursanız, Instagram paylaşımlarınızı zamanlayabilirsiniz. Sütunda günler alt satırda da günün saatleri mevcut.


 
5. Video paylaşın

Yapılan çalışmalara göre, Instagram'a fotoğraf ve video yayınlamak ilk bakışta aynı sonuca sahip gibi görünebilir, ancak öyle değil; Her ikisi de beğeni ve yorum alır ama fotoğraflar daja çok beğeni alırken videolar yorum ağırlıklı etkileşim alır. Ayrıca, takipçilerin haber akışında otomatik olarak oynatılan videolar daha fazla dikkat çeker.

Ayrıca, Instagram, IGTV videolarının IGTV'nin kendisinde bitmediğini ve videoların Instagram kullanıcısının yayınında görüneceğini açıkladı. Dolayısıyla, Instagram'ın videolara da dikkat ettiği sonucuna varabiliriz. Video paylaşma konusunda endişelenmeyin ve videoyu kolayca çekin, kısa hızlandırılmış videoları ve bumerang videolarını paylaşmaktan çekinmeyin.


 
6. Bir yarışma ya da challenge düzenleyin

Bir Instagram yarışması veya challenge düzenlemek, birçok beğeni ve yorum almanın akıllıca bir yoludur; Bu sizi en başa taşımak için de çok faydalıdır. Instagram popüler içerikleri çok hızlı bir şekilde tanıtır; Kısa sürede yüksek katılım oranına sahip içeriği teşvik ederken, popüler olması bir kaç gün süren içeriklerin yayın akışının başında olması muhtemel değildir.

Ama dikkat edin,

Paylaşımlarınıza parayla beğeni satın almayın, hem listenin başına çıkamazsınız hem de spam damgası yiyebilirsiniz. 

7. İstikrarlı bir şekilde paylaşın

Sık paylaşım yapmak paylaşımlarınıza yüksek katılım oranı vermeyebilir, ancak etkilidir! Ama nasıl?

Instagramda düzenli paylaşım yapmak, Instagram "Ben aktif bir kullanıcıyım" sinyali gönderir bu da listenin başına geçmeniz için önemli bir mesajdır.


 
Peki hangi sıklıkla paylaşım yapılmalı?

Bu, bir kullanıcıdan diğerine değişir; çoğunlukla hedefinize ve Instagram'da yayınlamak için boş zamanınıza bağlıdır. Bu nedenle, Instagram'da yayınlanacak en iyi zamanı bilerek Instagram'da yayınlanma zamanlamasını dikkate almak önemlidir.

Ayrıca, mesajları en iyi zamanda ve en iyi günde tutarlı bir şekilde paylaşmak için, Instazood gibi Instagram yazılarını planlayan Instagram otomasyon araçlarını kullanabilirsiniz; Instagram uygulamasını kullanmadan fotoğrafları, hashtag'leri ve başlıkları zamanlar.

Bir Instagram zamanlayıcı kullanmak zamandan tasarruf etmek için büyük bir yardımcıdır ve kendinize daha fazla zaman ayırıp daha önemli şeylere odaklanmanızı sağlar.

8. Kitlenizin ne zaman daha aktif olup olmadığını kontrol edin

Açıkçası, takipçilerin çoğu Instagram'da etkin olduğunda ve gönderilerin feed'in üstünde olma olasılığı daha yüksek olduğunda, gönderiler daha fazla katılım oranına sahip olabilir. Bu nedenle, izleyiciyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Instagram içgörüsünü ihmal etmeyin ve ayda en az bir kez kontrol edin.

Genellikle, Instagram kullanıcılarının çoğunun ne zaman aktif olduğu hakkındaki araştırmalara göre çoğu Instagram kullanıcısının çarşamba günleri aktif olduğu sonucuna varılmıştır.

Not: Yalnızca ticari Instagram hesaplarının Instagram'ın içgörü istatistiklerine erişimi vardır. Kişisel bir Instagram hesabınız varsa, işletme hesabına geçirilmelidir.

9. İlgi çekici başlıklar yazın

Kullanıcıların dikkatini çekmeye hak kazandıktan sonra, onları profilinizde tutmanın ya da iyimser bir şekilde diğer yayınlarınızı kontrol etmelerini ve Beğenmeleri ya da yorum yapmalarını isteyin. İlginç görünüyor, değil mi?

Yapmanız gereken tek şey, ilgi çekici başlıklar, ilginç, dikkat çekici, bilgilendirici vb. şeyler yazmaktır. Ayrıca, başlıkta bir soru sormak, gönderim hakkında çok fazla yorum yaparak yüksek katılım oranı elde etme fırsatı sunar.


 
10. İlginç içerikleri paylaşın

Profilinizdeki en iyi yayınlara kısa bir bakış atarsanız çoğunun görsel olarak mükemmel ve ilginç olduğunu göreceksiniz; Paylaşımın üstündeki yazılar, koyu renkler, ekstra özellikler, belirli filtreler veya yazının diğer tüm yazılar arasında parlamasını sağlayan herhangi bir şey içermesi önemlidir.Kişisel hesaptan ticari hesaba geçiş, liste başı olmaya yardım eder mi?

Hızlı cevap: Hayır! Hesabın işletme mi yoksa kişisel mi olduğu Instagram için önemli değildir. Her ikisine de aynı şekilde davranılır.

Son söz

Bahsedilen ipuçlarını uygulayın ve Instagram'da üst sıralarda yer almayı garantileyin. Faktörleri gözden geçirin ve sizin için nasıl çalıştığını takip edin.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10'da önemsiz dosyalar nasıl silinir Önceki

Windows 10'da önemsiz dosyalar nasıl silinir

Stranger Things'in ilham aldığı filmler Sonraki

Stranger Things'in ilham aldığı filmler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.