Instagram Reels Nedir? Bir TikTok Benzeri daha mı?


Reels, insanların Vine ve TikTok gibi 15 saniyelik videolar oluşturmasına olanak tanıyan Instagram'daki yeni bir özelliktir. Peki Instagram Reels sadece bir TikTok benzeri mi?

Kolay anlaşılır, kısa video klipler sosyal medyada kesinlikle yeni değil. TikTok, kullanmak için en son platformdur ve inanılmaz derecede popüler hale geldi. Şimdi Instagram, Reels ile çoğunluğa sıçradı. Gelin iki uygulamanın nasıl karşılaştırıldığına bir göz atalım.

Instagram Reels Nedir?

Her şeyden önce, Reels bir video oluşturma aracıdır. Instagram Hikayeleri kamerasıyla erişebileceğiniz yeni bir mod. Tek veya bir dizi klipten bir Makara oluşturabilirsiniz, ancak bu yalnızca en fazla 15 saniye olabilir.

Instagram, çoğu Makaranın birden fazla klip içermesini bekler. Sorunsuz bir geçiş oluşturmak için yeni bir klibi öncekiyle hizalamak için kullanışlı bir araç bile var.

<a href='/Instagram-reels/'>Instagram Reels</a> Nedir?

Bir Instagram Hikayesi gibi, Reels için kullanılabilen bir dizi düzenleme aracı vardır. Müzik ekleyebilir, oynatma hızını ayarlayabilir ve Instagram'ın mevcut artırılmış gerçeklik efektleri kitaplığını kullanabilirsiniz. Reels'de ayrıca eller serbest video kaydetmek için bir zamanlayıcı ve geri sayım bulunur. Bir klibi kaydettikten sonra, çıkartma, metin ve doodle ekleyebilirsiniz.

Bir Reel'i paylaşmak, çoğunlukla Instagram'daki herhangi bir şeyi paylaşmakla aynıdır. Herkese açık olarak ayarlanmış hesaplar, "Keşfet" sekmesindeki ayrılmış bir alanda paylaşabilir. Özel hesaplar, Reel'i kendi akışlarıyla paylaşabilir. Bir Reel'i Instagram Hikayeniz olarak da paylaşabilirsiniz.

Bir Reel oluşturduğunuzda, profilinizde yeni bir "Reel'ler" sekmesi görünür ve bunlar ayrıca ana profil ızgaranızda da görünür.

<a href='/Instagram-reels/'>Instagram Reels</a> Nedir?

Yine, Reel'ler genel "Keşfet" sekmesine de gönderilebilir, böylece takip etmeyebileceğiniz hesaplardaki videolara göz atabilirsiniz. Herhangi bir Instagram gönderisinde yaptığınız gibi gezinebilir ve Beğenebilir, Yorumlayabilir veya Paylaşabilirsiniz.

Reels'ın Instagram Stories'e çok benzediğini düşünebilirsiniz. Her iki oluşturma aracı da benzer şekilde çalışırken, farklı amaçlara hizmet ederler. Hikayelerin, insanların yalnızca 24 saat boyunca görülebilen kısa videoları veya fotoğrafları paylaşmasına olanak tanıyan bir sosyal özellik olması amaçlanmıştır. Reels daha çok yaratıcılık ve eğlence ile ilgilidir.

Reels bir TikTok kopyası mı?

Reels hemen TikTok ile kıyaslanmaya başladı. Sonuçta, TikTok, 15 ila 60 saniyelik popüler bir video platformudur. Reels'in bir TikTok klonundan başka bir şey olmadığını söylemek doğru mu?

İki aracın arayüzleri oldukça farklı olsa da, işlevselliğin çoğunlukla aynı olduğu doğrudur. TikTok kliplerinin çoğu 15 saniyenin altındadır, ancak 60'a kadar sürebilir.

Oynatma hızı, güzellik ve fotoğraf filtreleri ve yapay gerçeklik efektleri dahil olmak üzere bir dizi düzenleme aracı mevcuttur. Bir klip kaydedildikten sonra metin, sesler, çıkartmalar ekleyebilir ve klibinizi daha fazla düzenleyebilirsiniz.

Reels bir <a href='/tiktok/'>TikTok</a> kopyası mı?

Yine de TikTok'un daha geniş bir düzenleme araçları yelpazesi var. Örneğin, kaydedildikten sonra kliplere ses değiştirme efektleri veya hatta seslendirme ekleyebilirsiniz. TikTok ayrıca fotoğrafları yaratıcı bir şekilde paylaşmak için birkaç şablona sahiptir. TikTok daha olgun bir platformdur ve düzenleme yaparken böyle hissettirir.

Ancak en büyük fark, platformların kendisinde. Reels, bağımsız bir platform değil, Instagram uygulamasındaki bir özelliktir.

TikTok, kısa video klipler için özel olarak tasarlanmış bir sosyal medya ağıdır. Uygulamayı açtığınızda, hemen kayan bir klip akışı ile karşılanırsınız.

Reels bir <a href='/tiktok/'>TikTok</a> kopyası mı?

Reels ve TikTok klipleri oluşturma süreci benzer olsa da, insanlar uygulamaları çok farklı şekillerde kullanıyor. Birini Instagram'da takip ederseniz, onların düzenli yayın gönderilerini, Hikayelerini ve Reel'lerini görürsünüz.

TikTok'ta birini takip ederseniz, sadece video kliplerini görürsünüz. Reels, büyüyen bir Instagram özellikleri listesinden sadece bir tanesidir, TikTok ise kendi özelliğidir.

Elbette, TikTok popüler olmasaydı Reels olmayacaktı. Instagram Stories'in Snapchat Stories'den ilham aldığı gibi, Reels da TikTok'tan ilham aldı. Bununla birlikte, hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek, her bir platformun ne sunduğuna ve tercih ettiğiniz içeriğe bağlıdır.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Galaxy Cihazlara, 4 Yıllık Güvenlik Güncellemesi Geldi

Sonraki

İPhone'da kamera sesi nasıl kapatılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.