Intel, Kurumsal Sorumluluk Raporunu Açıkladı

Intel, Kurumsal Sorumluluk Raporunu Açıkladı

Intel firması kurumsal sorumluluk raporunda yaptığı açıklamaya göre, 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımına ve sıfır atığa ulaşmayı hedeflediğini açıkladı.

ABD merkezli Intel firması dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisidir. Şuan çoğu bilgisayar markası işlemci olarak Intel işlemciyi kullanmaktadır. Intel firmasının piyasa değeri olarak 150 Milyar dolar olduğu söylenmektedir. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Intel'in yaptığı açıklamaya göre artık daha doğacı ve ekosistem için çalışacağı açıkladı.

Intel, sera gazı emisyonlarını ve atıklarını azaltmayı taahhüt ederek yaptığı açıklamada, 2030 için çevresel hedeflerini açıkladı. On yılın sonunda, şirket tüm küresel elektrik kullanımı için yenilenebilir enerjiye güvenmeyi ve depolama alanlarına gönderdiği çöpleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Şirket ayrıca, 2020 için belirlediği hedeflerin çoğuna ulaştığını açıkladı. Bu verilere dayanarak 2030 yılında da hedeflerine uğrasacaklarını açıkladılar.

Intel, 2030 için çevresel hedeflerini açıkladı.

Artık çöplerinin yüzde 90'ından fazlasını geri dönüştürüyor ve düzenli depolama alanlarına neredeyse hiç tehlikeli atık göndermiyor. Pompaladığı sera gazı miktarı, 2010 yılından bu yana kabaca yüzde 30 oranında düşmesine rağmen, yıllık emisyonları, iş büyüdükçe 2016'dan bu yana her yıl biraz arttı. İçme suyu söz konusu olduğunda, şirketin tüketimini yüzde 38 oranında azalttı şirketin son on yılda 44 milyar galon tasarruf ettiğini söyledi.

Intel hazırladığı raporun özeti aslında, Dünya'ya yaydığı sera gazı miktarı 2010'dan bu yana yaklaşık yüzde 30 düştü, Intel gibi birçok teknoloji devi ve bilim insanları, sera gazlarının 2050'ye kadar sıfıra yaklaşmazsa felaket iklim değişikliğinin hazır olunması gerektiğini söyleniyor.

Intel karbon salımını 2030 yılına kadar azaltacak.

Dünyada teknoloji devleri, bu durumun önüne geçmek ve büyük firmalara örnek olmak için kendi çevre politikalarını başlattılar. Bunlara örnek vermek gerekirse; Dell, sera emisyonlarını 2030 yılına kadar faaliyetlerinden ve elektrik kullanımından yarıya indirmeyi planlıyor.

Microsoft, Ocak ayında, 2030 yılına kadar yaydığından daha fazla karbondioksit azaltma konusunda iddialı bir hedef belirledi. Şirket, 2012 yılından bu yana gezegeni ısıtacak ve kirletecek projelerin birçoğunu iptal etti veya en aza indirdiğini açıkladı.

Intel'in benzer bir şey yapmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda Şirket, fabrikalarından gelen ve elektrik kullanımından kaynaklanan karbondioksitin yüzde 10'unu azaltmayı planlıyor. 

Geçen yıl, bu emisyonlar 2.79 milyon metrik ton karbondioksitti bir yılda birden az kömür santrali pompalanabilir. ABD ve Avrupa'daki tüm operasyonları da dahil olmak üzere dünya çapında elektrik kullanımının yüzde 70'inden fazlasını karşılayacak kadar yenilenebilir enerji satın alıyor.

Ancak Intel'in iklim krizine katkısının büyük kısmı, ürünleri için tedarik zinciri boyunca üretilen veya bu ürünleri kullanan tüketicilerin bir sonucu olarak salınan dolaylı emisyonlarından kaynaklanmaktadır. 2019'da Intel'in dolaylı emisyonları, bir yılda beşten fazla kömür yakıtlı elektrik santralinin üreteceği ile aynı miktarda olduğu söyleniyor.

Bu emisyonlarla mücadele etmek için, Intel firması ürünlerini daha enerji verimli hale getireceğini söylüyor. Intel firması bu alanda bir miktar ilerleme kaydettiğini açıkladı. Ancak firma planladığının çok daha gerisinde olduğunu ve bu durumu yakında telefi edeceğini açıkladı. Intel'in dizüstü bilgisayarları 2010 yılından bu yana 14 kat daha fazla enerji tasarruflu hale geldi. Veri merkezi ürünleri artık yüzde 8,5 daha verimli. Ancak bu, her iki ürün grubu için de, bu yıl elde etmek için ortaya koyduğu enerji verimliliğindeki yüzde 25'lik iyileşmenin altında kalıyor.

Intel, Kurumsal Sorumluluk Raporunu Açıkladı

Intel, Kurumsal Sorumluluk Toplantısı

Intel, bilgi işlemin karbon ayak izini azaltmak için yongalarını satın alan PC üreticileriyle de çalışmayı umuyor. “Sürdürülebilirlik faktörlerine bakarken bunu başka bir seviyeye taşıyabileceğimizi düşünüyoruz” diyor. “Bu alandaki müşterilerimizin de orada güçlü özlemleri olduğunu biliyoruz, bu nedenle işbirliği için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.

İsrafı azaltmak, Intel ve Dell gibi şirketlerin ana politikası haline geldi. Intel artık tehlikeli atıklarının yüzde 1'inden daha azını yeniden kullanmak veya arıtmak için yeni yollar bularak, artık zehirli olmayacak şekilde depolama alanlarına gönderiyor.

Üretimden geride bıraktığı amonyak gübrelerde yeniden kullanılır. Kalsiyum florür atığı çimentoda yeniden kullanılır. Silikon Vadisi'ndeki zehirli süper rezerv alanlarını geride bıraktığı için şirketin tehlikeli atıkların nasıl işlendiği önemlidir. 1960'lardan bu yana onlarca yıldır yarı iletken üretip test ettiği yerler, toprağı ve suyu, bugün hala temizliği devam eden organik bileşiklerle kirletti.

Çevre duyuruları, bugün yayınlanan kurumsal sorumluluk raporunun bir parçası olarak şirketin yaptığı diğer hedeflerin yanı sıra geldi. Önümüzdeki on yıl içinde liderlik pozisyonlarındaki kadın ve az temsil edilen azınlık sayısını iki katına çıkarmak istediğini yayınladığı raporda tüm dünyaya sundu.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

En dikkatli izleyicilerin bile farketmediği saçma film hataları Önceki

En dikkatli izleyicilerin bile farketmediği saçma film hataları

Giphy'nin Yeni Sahibi Facebook! Sonraki

Giphy'nin Yeni Sahibi Facebook!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.