İnternette Daha Güvenli Gezebilmek İçin Yapabileceğiniz 12 Basit Şey

İnternette Daha Güvenli Gezebilmek İçin Yapabileceğiniz 12 Basit Şey

Cihazlarınızın, verilerinizin, internet trafiğinizin ve kimliğinizin güvenliğini korumak için bu kolay ipuçlarını izleyin.

Başka bir veri ihlali haberi olmadan neredeyse bir hafta geçmiyor. Gevşek güvenliği olan büyük bir şirket kişisel verilerinizi, şifre bilgilerinizi veya resimlerinizi ifşa ettiğinde, bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bunun yerine, enerjinizi evde güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumaya odaklayın. Tüm fotoğraflarınızı fidye yazılımlarına ya da tüm paranızı bir bankacılık Truva atına kaptırmak istemezsiniz, değil mi? Neyse ki, bu yerel sorunlara yerel bir savunma kurabilirsiniz.

Cihazlarınızı, çevrimiçi kimliğinizi ve etkinliklerinizi daha güvenli hale getirmek gerçekten fazla çaba gerektirmez. Aslında, çevrimiçi ortamda daha güvenli olmak için neler yapabileceğinize dair birkaç ipucumuz sağduyudan biraz daha fazlasını içeriyor. Çevrimiçi yaşamınızda daha güvenli olmaya yönelik bu ipuçları, daha güvende olmanıza yardımcı olacaktır.

1. Bir Antivirüs Kurun ve Güncel Tutun

Bu tür yazılımlara antivirüs diyoruz, ancak gerçek bilgisayar virüslerini savuşturmak, yaptıkları işin sadece küçük bir parçasıdır. Fidye yazılımı dosyalarınızı şifreler ve onları geri yüklemek için ödeme talep eder. Truva atı programları geçerli programlar gibi görünüyor, ancak perde arkasında özel bilgilerinizi çalarlar. Botlar, bilgisayarınızı bir zombi ordusunda hizmet reddi saldırısına, spam yaymaya veya bot çobanının komutları ne olursa olsun yapmaya hazır bir askere dönüştürür. Etkili bir antivirüs, bunlara ve diğer birçok kötü amaçlı yazılım türüne karşı koruma sağlar.

Teorik olarak, antivirüs korumanızı ayarlayabilir ve unutabilir, arka planda vızıldamasına, güncellemeleri indirmesine vb. izin verebilirsiniz. Uygulamada, her şimdi ve sonra gözden geçirmelisiniz. Çoğu antivirüs yardımcı programı, her şey çok güzel olduğunda yeşil bir başlık veya simge görüntüler. Yardımcı programı açarsanız ve sarı veya kırmızı görürseniz, işleri yoluna koymak için talimatları izleyin.

Bir dakika!! Windows'ta yerleşik bir antivirüs yok mu? Microsoft Windows Defender Güvenlik Merkezi işletim sistemine entegre olmakla kalmaz, başka bir virüsten koruma yazılımı algılamadığında korumayı otomatik olarak devralır ve üçüncü taraf korumasını yüklediğinizde otomatik olarak kenara çekilir. Mesele şu ki, bu yerleşik antivirüs en iyi üçüncü taraf çözümlerle karşılaştırılamaz. En iyi ücretsiz olanlar bile Windows Defender'dan çok daha iyidir. Ona güvenmeyin; daha iyisini yapabilirsin.

İster basit bir antivirüs, ister eksiksiz bir güvenlik paketi seçmiş olun, onu her yıl yenilemeniz gerekir. En iyi seçeneğiniz, otomatik yenilemeye kaydolmaktır. Bazı güvenlik ürünlerinde bunu yapmak, kötü amaçlı yazılım içermeyen bir garanti sağlar. Farklı bir ürüne geçme isteği duyarsanız, daha sonra istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz.

Bir Antivirüs Kurun ve Güncel Tutun

Bir şey daha. Virüsten koruma veya güvenlik paketinizin fidye yazılımı koruması yoksa, ayrı bir koruma katmanı eklemeyi düşünün. Fidye yazılımına özel birçok yardımcı program tamamen ücretsizdir, bu nedenle birkaçını denememek ve size en uygun olanı seçmemek için hiçbir neden yok.

2. Yüklediğiniz Güvenlik Araçlarını Keşfedin

Pek çok mükemmel uygulama ve ayar, cihazlarınızı ve kimliğinizi korumanıza yardımcı olur, ancak yalnızca bunları doğru şekilde kullanmayı biliyorsanız değerlidirler. Bu araçlardan maksimum koruma gücü elde etmek için özelliklerini ve ayarlarını anlamalısınız. Örneğin, akıllı telefonunuz kaybolursa onu bulma seçeneği neredeyse kesinlikle içerir ve hatta açmış olabilirsiniz. Ancak, gerekirse nasıl kullanacağınızı bilmek için aktif olarak denediniz mi?

Çoğu antivirüs aracı, Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamaları (PUA'lar), tam olarak kötü amaçlı yazılım olmayan ancak yararlı hiçbir şey yapmayan zahmetli uygulamaları savuşturma gücüne sahiptir. Ancak tümü varsayılan olarak PUA algılamasını etkinleştirmez. Algılama ayarlarını kontrol edin ve sizinkinin bu rahatsızlıkları engelleyecek şekilde yapılandırıldığından emin olun. Aynı şekilde, güvenlik paketinizde siz onları açana kadar etkin olmayan bileşenler olabilir. Yeni bir güvenlik ürünü kurduğunuzda, ana pencerenin tüm sayfalarını çevirin ve en azından ayarlara bir göz atın. İlk bir başlangıç ​​turu sunuyorsa, atlamayın; bunun yerine, tüm özelliklere dikkat ederek turu sistemli bir şekilde gerçekleştirin.

Yüklediğiniz Güvenlik Araçlarını Keşfedin

Antivirüsünüzün yapılandırıldığından ve doğru çalıştığından ekstra emin olmak için, AMTSO'nun (Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Testi Standartları Organizasyonu) web sitesindeki güvenlik özellikleri kontrolü sayfasına dönebilirsiniz. Virüsten koruma yazılımınız geçmezse, teknik desteğe başvurma ve nedenini öğrenme zamanı.

3. Her Giriş İçin Benzersiz Şifreler Kullanın

Bilgisayar korsanlarının bilgi çalmanın en kolay yollarından biri, tek bir kaynaktan bir grup kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu almak ve aynı kombinasyonları başka bir yerde denemektir. Örneğin, bilgisayar korsanlarının bir e-posta sağlayıcısını hackleyerek kullanıcı adınızı ve şifrenizi aldığını varsayalım. Aynı kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu kullanarak bankacılık sitelerine veya büyük çevrimiçi mağazalara giriş yapmayı deneyebilirler. Bir veri ihlalinin domino etkisi yaratmasını önlemenin en iyi yolu, sahip olduğunuz her çevrimiçi hesap için güçlü, benzersiz bir parola kullanmaktır.

Her hesap için benzersiz ve güçlü bir şifre oluşturmak bir insan işi değildir. Bu nedenle, şifre yöneticinizde yerleşik olarak bulunan rastgele şifre üreticisini kullanırsınız. Birkaç çok iyi şifre yöneticisi ücretsizdir ve birini kullanmaya başlamak çok az zaman alır. Bununla birlikte, ödemeli parola yöneticileri genellikle daha fazla özellik sunar.

Bir parola yöneticisi kullandığınızda, hatırlamanız gereken tek parola, parola yöneticisinin kendisini kilitleyen ana paroladır. Kilidi açıldığında, şifre yöneticisi otomatik olarak çevrimiçi hesaplarınızda oturum açmanızı sağlar. Bu, yalnızca sizi daha güvende tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda verimliliğinizi ve üretkenliğinizi de artırır. Artık oturum açma bilgilerinizi yazmaya veya unutulan bir parolayı sıfırlamanın zaman alıcı hayal kırıklığıyla uğraşmaya zaman harcamazsınız.

4. Bir VPN Kullanın

Sahibi olmadığınız bir Wi-Fi ağı kullanarak İnternet'e her bağlandığınızda, sanal bir özel ağ veya VPN kullanmalısınız. Bir kafeye gittiğinizi ve ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızı varsayalım. O bağlantının güvenliği hakkında hiçbir şey bilmiyorsun. Bu ağdaki başka birinin, sizin haberiniz olmadan, dizüstü bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan gönderilen dosya ve verileri aramaya veya çalmaya başlaması mümkündür. Hotspot sahibi, tüm Wi-Fi bağlantılarından sırları koklayan bir dolandırıcı olabilir. Bir VPN, internet trafiğinizi şifreler ve VPN şirketine ait bir sunucu üzerinden yönlendirir. Bu, hiç kimsenin, hatta ücretsiz Wi-Fi ağının sahibinin bile, verilerinizi gözetleyemeyeceği anlamına gelir.

VPN kullanmak ayrıca IP adresinizi de gizler. Bu IP adresi aracılığıyla sizi tanımlamak veya konumunuzu belirlemek isteyen reklamcılar ve izleyiciler, bunun yerine VPN şirketinin adresini görecektir. Başka bir ülkedeki bir VPN sunucusunu kullanarak konumunuzu yanıltmak, kendi bölgenizde bulunmayan içeriğin kilidinin açılmasına da hizmet edebilir. Daha ciddi bir notta, baskıcı ülkelerdeki gazeteciler ve aktivistler güvenli iletişim kurmak için uzun süredir VPN teknolojisini kullanıyor.

Sonuç olarak, ister bir dizüstü bilgisayarda, ister telefonda veya tablette olsun, Wi-Fi üzerinden bağlanırsanız, gerçekten bir VPN'e ihtiyacınız vardır. Daha önce hiç kullanmadıysanız veya teknoloji internet bilginizin biraz ötesindeyse endişelenmeyin, VPN kurma ve kullanma özelliğimizi anlattık.

5. Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Çok faktörlü kimlik doğrulama zahmetli olabilir, ancak kesinlikle hesaplarınızı daha güvenli hale getirir. Çok faktörlü kimlik doğrulama, hesaplarınıza girmek için yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre değil, başka bir kimlik doğrulama katmanından geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir hesaptaki veriler veya kişisel bilgiler hassas veya değerliyse ve hesap çok faktörlü kimlik doğrulama sunuyorsa, etkinleştirmelisiniz. Gmail, Evernote ve Dropbox, çok faktörlü kimlik doğrulama sunan birkaç çevrimiçi hizmet örneğidir.

Çok faktörlü kimlik doğrulama, kimliğinizi en az iki farklı kimlik doğrulama biçimi kullanarak doğrular: olduğunuz bir şey, sahip olduğunuz bir şey veya bildiğiniz bir şey. Bildiğiniz bir şey doğal olarak şifredir. Olduğunuz bir şey, parmak izi veya yüz tanıma kullanarak kimlik doğrulama anlamına gelebilir. Sahip olduğunuz bir şey cep telefonunuz olabilir. Metin yoluyla gönderilen bir kodu girmeniz veya bir mobil uygulamada bir onay düğmesine dokunmanız istenebilir. Sahip olduğunuz bir şey fiziksel bir Güvenlik Anahtarı da olabilir; Google ve Microsoft, bu tür bir kimlik doğrulamaya doğru bir adım attığını duyurdu.

Kimlik doğrulama için yalnızca bir parola kullanırsanız, bu parolayı öğrenen herkes hesabınızın sahibi olur. Çok faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirildiğinde, parola tek başına işe yaramaz. Çoğu parola yöneticisi çok faktörü destekler, ancak bazıları yalnızca yeni bir cihazdan bir bağlantı algıladıklarında gerektirir. Parola yöneticiniz için Çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek bir zorunluluktur.

Çok faktörlü kimlik doğrulamanın kimlerde olduğu ve nasıl kurulacağı konusundaki özelliğimiz, başlamanıza yardımcı olabilir.

6. İsteğe Bağlı Olsalar Bile Parolaları Kullanın

İsteğe bağlı olsa bile, mümkün olan her yerde bir parola kilidi uygulayın. Akıllı telefonunuzdaki tüm kişisel verileri ve bağlantıları düşünün. Parola kilidi olmadan gitmek düşünülemez.

İsteğe Bağlı Olsalar Bile Parolaları Kullanın

Birçok akıllı telefon, varsayılan olarak dört basamaklı bir PIN sunar. Buna razı olmayın. Varsa biyometrik kimlik doğrulamayı kullanın ve aptalca dört haneli bir PIN kodu değil, güçlü bir parola belirleyin. Touch ID veya eşdeğerini kullandığınızda bile parolayla kimlik doğrulaması yapabileceğinizi unutmayın, bu nedenle parolanın güçlü olması gerekir.

Modern iOS cihazları altı basamaklı bir seçenek sunar; boşver. Ayarlar > Dokunmatik Kimlik ve Parola'ya gidin ve Parolayı Değiştir'i (veya parolanız yoksa Parola Ekle'yi) seçin. Gerekirse eski şifrenizi girin. Yeni kodu girmek için ekranda Özel Alfanümerik Kod'u seçin. Güçlü bir parola girin, ardından parola yöneticinize güvenli bir not olarak kaydedin.

Farklı Android cihazlar, güçlü bir parola ayarlamak için farklı yollar sunar. Cihazınızda Ekran Kilidi ayarlarını bulun, eski PIN'inizi girin ve (varsa) Şifre'yi seçin. iOS aygıtında olduğu gibi, güçlü bir parola ekleyin ve bunu güvenli bir not olarak kaydedin.

7. Akıllı Telefonunuzla Ödeyin

Kredi kartı kullanım sistemi eski ve hiç güvenli değil. Bu senin hatan değil, ama bu konuda yapabileceğin bir şey var. Eski kredi kartını çıkarmak yerine, mümkün olan her yerde Apple Pay veya Android eşdeğerini kullanın. Uygulamalar söz konusu olduğunda tonlarca seçenek var. Aslında, bir dizi mobil ödeme uygulamasına sahibiz.

Akıllı telefonunuzu bir ödeme cihazı olarak ayarlamak genellikle basit bir işlemdir. Genellikle, uygulama tabanlı ödemelerinizi yedeklemek için kullanacağınız kredi kartının fotoğrafını çekmekle başlar. Ve kurulum hemen hemen burada bitiyor; hazırsın.

Akıllı telefon tabanlı ödemeyi destekleyen satış noktası terminalleri, genellikle bir akıllı telefonu tutan bir elin resminden bir radyo dalgasının stilize edilmiş bir temsiline kadar bir simgeyle gerçeği gösterir. Cihazınızı terminale yerleştirin, parmak iziyle kimlik doğrulaması yapın ve ödemeyi yaptınız.

Bu, kredi kartının kendisini kullanmaktan nasıl daha iyi? Uygulama, yalnızca geçerli işlem için iyi olan tek kullanımlık bir kimlik doğrulama kodu oluşturur. Birisi o kodu çalsa bile, onlara bir faydası olmaz. Ve bir akıllı telefon uygulamasıyla ödeme yapmak, bir kredi kartı skimmer tarafından veri hırsızlığı olasılığını ortadan kaldırır.

Bazı akıllı telefon ödeme uygulamaları, benzer bir tek seferlik kodla çevrimiçi ödeme yapmanızı sağlar. Sizinki yoksa, kredi kartı sağlayıcınıza danışın. Tipik olarak, gerçek kredi kartınızın yerine kullanmak üzere geçici bir numara alırsınız ve masraflar normal hesabınıza gider. Geçici kart numarası, süresi dolduktan sonra tekrar çalışmayacaktır. Kredi kartı şirketiniz veya bankanız sizi yükseltmeleri denemek ve satmak için bir daha aradığında, tek kullanımlık kart numaralarını sorun.

Üçüncü taraf uygulamaları kullanarak tek kullanımlık kredi kartı numaralarının korunmasını da sağlayabilirsiniz. Örneğin Abine Blur Premium, kredi kartı numaralarını, e-posta adreslerini ve telefon numaralarını maskeleyebilir. Her zamanki gibi alışveriş yapar ve iletişim kurarsınız, ancak satıcı gerçek bilgilerinizi almaz.

8. Farklı Hesap Türleri için Farklı E-posta Adresleri Kullanın

Güvenlikleri konusunda hem oldukça organize hem de sistemli kişiler, kendileriyle ilişkili çevrimiçi kimlikleri ayrı tutmak için genellikle farklı amaçlar için farklı e-posta adresleri kullanır. Yalnızca sosyal medya için kullandığınız hesabınıza bankanızdan geldiği iddia edilen bir kimlik avı e-postası gelirse, bunun sahte olduğunu bilirsiniz.

Denemek istediğiniz uygulamalara kaydolmak için ayrılmış bir e-posta adresi tutmayı düşünün, ancak bu, güvenliği şüpheli olabilir veya size promosyon mesajlarıyla spam gönderebilir. Bir hizmeti veya uygulamayı inceledikten sonra, kalıcı e-posta hesaplarınızdan birini kullanarak kaydolun. Özel hesap spam almaya başlarsa, kapatın ve yeni bir tane oluşturun. Bu, Abine Blur ve diğer tek kullanımlık e-posta hesabı hizmetlerinden aldığınız maskeli e-postaların kendin yap sürümüdür.

Birçok site e-posta adresinizi kullanıcı adınızla eşitler, ancak bazıları kendi kullanıcı adınızı seçmenize izin verir. Her seferinde farklı bir kullanıcı adı kullanmayı düşünün; hey, şifre yöneticiniz bunu hatırlıyor! Artık hesabınıza girmeye çalışan herkes hem kullanıcı adını hem de şifreyi tahmin etmelidir.

9. Önbelleğinizi Temizleyin

Tarayıcınızın önbelleğinin sizin hakkınızda ne kadar bildiğini asla küçümsemeyin. Kaydedilmiş tanımlama bilgileri, kaydedilmiş aramalar ve Web geçmişi, ev adresini, aile bilgilerini ve diğer kişisel verileri gösterebilir.

Önbelleğinizi Temizleyin

Web geçmişinizde gizlenmiş olabilecek bilgileri daha iyi korumak için, tarayıcı tanımlama bilgilerini sildiğinizden ve tarayıcı geçmişinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Bu kolay. Chrome, Edge, Firefox, Internet Explorer veya Opera'da, temizlemek istediğiniz tarayıcı verilerinin hangi öğelerini seçmenizi sağlayan bir iletişim kutusu açmak için Ctrl+Shift+Del tuşlarına basmanız yeterlidir. Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, bu tuş kombinasyonunu ne olursa olsun deneyin; işe yarayabilir. Aksi takdirde, menüyü arayın.

Tanımlama bilgilerinin silinmesi bazı web siteleri için sorun yaratabilir; uyguladığınız tüm kişiselleştirmeleri kaybedebilirsiniz. Çoğu tarayıcı, çerezleri atılmaması gereken favori web sitelerini listelemenize izin verir.

10. Tarayıcılarda 'Şifreyi Kaydet' Özelliğini Kapatın

Tarayıcınızın sizin hakkınızda bildiklerinden bahsetmişken, çoğu tarayıcıda yerleşik bir parola yönetimi çözümü bulunur. Ancak biz tekmoloji.com olarak bunları önermiyoruz. Parola korumasını parola yöneticisi yapan uzmanlara bırakmanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

Bunun hakkında düşün. Bir üçüncü taraf parola yöneticisi yüklediğinizde, genellikle parolanızı tarayıcının deposundan içe aktarmayı önerir. Parola yöneticisi bunu yapabiliyorsa, bazı kötü amaçlı yazılımların da aynısını yapabileceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca parolalarınızı tek bir merkezi parola yöneticisinde tutmak, parolalarınızı tüm tarayıcılarda ve cihazlarda kullanmanıza olanak tanır.

11. Tıklama Tuzağına (Click Bait) veya Kimlik Avı Dolandırıcılığına Düşmeyin

Çevrimiçi yaşamınızı güvence altına almanın bir parçası, tıkladığınız şeyler konusunda akıllı olmaktır. Clickbait sadece kedi derleme videolarından ve akılda kalıcı başlıklardan ibaret değildir. Ayrıca e-posta, mesajlaşma uygulamaları ve Facebook'taki bağlantıları da içerebilir. Kimlik avı bağlantıları, kimlik bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmayı umarak güvenli web siteleri gibi görünür. Drive-by indirme sayfaları, kötü amaçlı yazılımın otomatik olarak indirilmesine ve cihazınıza bulaşmasına neden olabilir.

Tıklama Tuzağına (Click Bait) veya Kimlik Avı Dolandırıcılığına Düşmeyin

Güvendiğiniz bir kaynaktan gelmedikçe, e-postalardaki veya kısa mesajlardaki bağlantılara tıklamayın. O zaman bile dikkatli olun; güvenilir kaynağınız tehlikeye girmiş olabilir veya mesaj sahte olabilir. Aynı şey, arkadaşlarınızdan geliyormuş gibi görünen gönderilerde bile, sosyal medya sitelerindeki bağlantılar için de geçerlidir. Bir gönderi, sosyal medya arkadaşınızın tarzına benzemiyorsa, bir hack olabilir.

12. Sosyal Medya Gizliliğinizi Koruyun

Yaygın bir deyiş vardır: Bir hizmet için ödeme yapmıyorsanız, müşteri değilsiniz; ürünsündür. Sosyal medya siteleri, düşüncelerinizi ve resimlerinizi arkadaşlarınızla paylaşmanızı kolaylaştırır, ancak çok fazla paylaşımda bulunurken yakalarsınızı kendinizi.

Sosyal medya devinin hakkınızda neler bildiğini görmek için Facebook verilerinizi indirebilirsiniz. Özellikle sosyal medya hesabınıza erişim gerektiren sınavları düzenli olarak tıklayan biriyseniz, bu oldukça aydınlatıcı olabilir. Gerçekten, hangi Disney prensesi veya köpek ırkı olduğunuzu bilmenize gerek yok.

Paylaşım platformunu tamamen devre dışı bırakarak Facebook'a giden veri miktarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, arkadaşlarınız artık kişisel verilerinizi sızdıramaz. Uygulamaları kullanamayacağınız için uygulamalara veri kaybedemezsiniz. Ve diğer web sitelerine giriş yapmak için Facebook kimlik bilgilerinizi kullanamazsınız (ki bu her zaman kötü bir fikirdi).

Tabii ki, diğer sosyal medya sitelerinin de dikkat etmesi gerekiyor. Google muhtemelen sizin hakkınızda Facebook'tan daha fazlasını biliyor, bu nedenle Google gizliliğinizi de yönetmek için adımlar atın. Her bir sosyal medya sitesini, gönderilerinizin herkese açık olmaması için yapılandırdığınızdan emin olun (Twitter ve diğer medya yayın hizmetleri hariç). Arkadaşlarınız başkalarıyla paylaşabileceğinden, bir gönderide çok fazla açıklama yapmadan önce iki kez düşünün. Dikkatle, sosyal medyanın eğlence ve bağlantılarını kaybetmeden gizliliğinizi koruyabilirsiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

Tarayıcın Çok mu Yavaş? İşte Google Chrome'yi Hızlandırmanın Yolları Önceki

Tarayıcın Çok mu Yavaş? İşte Google Chrome'yi Hızlandırmanın Yolları

Redmi K50i, AnTuTu Testinde A15 Bionic ve Snapdragon 888'i Geride Bıraktı Sonraki

Redmi K50i, AnTuTu Testinde A15 Bionic ve Snapdragon 888'i Geride Bıraktı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.