ABD Yaptırımlarından Sonra Huawei'de Ne Oldu?

ABD Yaptırımlarından Sonra Huawei'de Ne Oldu?

Şiddetli yaptırımlara maruz kalan Huawei'nin kârı %67 düştü. Şirket kendi çiplerini geliştirmek için Ar-Ge'ye büyük harcama yapıyor.

Huawei, iki yıl önce Qualcomm Inc.'in en gelişmiş çiplerinden, Alphabet Inc.'in Android sistemine bir dizi ithal bileşen satın almasını ABD'nin yasaklamasından bu yana hayatta kalma mücadelesi veriyor.

ABD ticaret ve yatırım yaptırımları ile adeta felce uğratılan Çinli teknoloji devi Huawei, son altı çeyrek boyunca düşüş yaşıyor. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde kârı yaklaşık %67 düştü.

ABD Yaptırımlarından Sonra Huawei'de Ne Oldu?Huawei yaptığı açıklamada, gelirin Mart ayına kadar üç ayda %14 düşüşle 131 milyar yuan (19.8 milyar $) olduğunu söyledi. Bir önceki yıl kâr marjı %11,1 olan ve 16,9 milyar yuanlık net gelir elde eden şirketin, bu yıl net kar marjı %4,3e daraldı ve bu da net gelirde 5,6 milyar yuan anlamına geliyor.


Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-28/huawei-s-profit-dives-67-after-u-s-sanctions-wall

Yazarın Diğer Yazıları

Yayıncılar İçin Kötü Haber: Twitch Gelir Payını %70'ten %50'ye Düşürmeyi Planlıyor Önceki

Yayıncılar İçin Kötü Haber: Twitch Gelir Payını %70'ten %50'ye Düşürmeyi Planlıyor

Epic Games Bu Hafta 62 TL Değerindeki 2 Oyunu Ücretsiz Yaptı Sonraki

Epic Games Bu Hafta 62 TL Değerindeki 2 Oyunu Ücretsiz Yaptı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.