Akıllı Telefonlar Önümüzdeki Yıl 100 Watt Kablosuz Şarjı Destekleyecek!

Akıllı Telefonlar Önümüzdeki Yıl 100 Watt Kablosuz Şarjı Destekleyecek!

Hızlı şarj teknolojisi konusunda, kendini ispatlamış birkaç firma var ve onlar çalışmalarını üst boyuta çıkarmış durumdadır. Yapılan bir açıklamaya göre, önümüzdeki yıl 100 Watt gücü sahip kablosuz şarja sahip akıllı telefonları görebiliriz.

Her yıl yeni bir versiyona sahip bir akıllı telefon piyasaya sürülüyor. Şirketler rekabet edebilmek adına, şarj kalitesini arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. Piyasada giderek daha fazla şarj kalitesi yüksek modeller yer alırken teknoloji devamlı olarak gelişiyor. Birçok kullanıcı akıllı telefonlarda, kablosuz şarj yöntemini kullanmaktadır.  

Ancak kablosuz şarj teknolojisinin hızı, kural olarak bir akıllı telefonu, kablolu hızlı şarja göre daha yavaş şarj etmektedir.

Önümüzdeki Yıl 100 Watt Kablosuz Şarj

Akıllı Telefonlar Önümüzdeki Yıl 100 Watt Kablosuz Şarjı Kullanacak!

İlk piyasaya sürülen akıllı cihazların yalnızca 5 watt'lık kablosuz şarjı destekledi ve şu anda piyasada birçok bu tarz akıllı telefon bulunmaktadır. Çoğu modern akıllı telefon, 15W'a kadar kablosuz şarjı destekler. Oppo, Huawei ve Xiaomi, 40W'a kadar hızlı şarj sunmayı başardılar.

Ancak bu rakamlar hızlı şarj teknolojinin sınırı olmadığı söyleniyor. Hızlı kablolu teknolojilerde olduğu gibi, üreticiler artan şarj hızları sorununu çözmeye çalışıyorlar. Oppo, bu yıl 65W kablosuz şarjı tanıttı ve önümüzdeki yıl 100W'a kadar kablosuz şarjı göreceğiz.

Digital Chat Station paylaştığına göre, birkaç üretici 2021'de akıllı telefonlar için 100W kablosuz şarjı sunmayı hedefliyor.

Akıllı Telefonlar Önümüzdeki Yıl 100 Watt Kablosuz Şarjı Kullanacak!

Bu durumda pilin aşırı ısınması ve bozulması sorunu ön plana çıkıyor. Üreticilerin bu sorunu yeterince çözebilecekleri ve batarya'nın güvenliğinden ve yaşam döngüsünden ödün vermeden hızlı şarj sağlayabilecekleri umulmaktadır.

Xiaomi, 50W Kablosuz Hızlı Şarjının Arkasındaki Teknolojiyi Açıklıyor

Ağustos ayında, en üst düzey özelliklere ek olarak batarya şarj özellikleriyle de ön plana çıkan amiral gemisi Xiaomi Mi 10 Ultra sunuldu. 120 W'lık kablolu şarj şaşırtıcıysa, 50 W kablosuz şarj desteği sizi daha da şaşırtacaktır. Şuan piyasada varolan tüm amiral gemisi akıllı telefonların kablo üzerinden böyle bir şarj hızı yoktur.

Bu yeni Xiaomi kablosuz şarj teknolojisi sayesinde 4500 mAh akıllı telefon pili sadece 40 dakikada tamamen doldurulabilir.

Xiaomi, 50W Kablosuz Hızlı Şarjının Arkasındaki Teknolojiyi Açıklıyor

Şirket, tüm soruları yanıtlamak için bu teknolojinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yayınladı. Kilit nokta, bobin ile batarya, yani voltajı artırmak veya azaltmak için kullanılan şarj pompası - DC-DC dönüştürücü arasındaki düzendeki değişiklikti.

Seri olarak çalışan iki jeneratörün bulunduğu geleneksel düzen yerine Xiaomi, bunların birbirine paralel çalışmasını sağladı. Gerilim dönüşümü %100 verimli değildir, geleneksel jeneratörler %97 verimlidir. İki jeneratörü yan yana kurarsanız, verimlilik sürekli düşmeye başlar. Xiaomi'nin kurduğu jeneratörler ile bu bir problem olmayacak.

Xiaomi, 50W Kablosuz Hızlı Şarjının Arkasındaki Teknolojiyi Açıklıyor

Xiaomi ayrıca %98,5 verimlilikle yeni nesil jeneratörler kullandı. Bu küçük bir fark gibi görünebilir, ancak 50 watt'ta %1'in bile akıllı telefon gibi cihazlar için önemli miktarda ısı yayabileceğini unutmayın.

Xiaomi, 5 katmanlı çok telli sarma teknolojisini kullandı. Manyetik alanın etkisine odaklanmaya ve kayıpları daha da azaltmaya yardımcı olan bir tasarım olduğu söylendi.


Yazarın Diğer Yazıları

Lucifer'in Yıldızı Tom Ellis: Tiyatroya döneceğim Önceki

Lucifer'in Yıldızı Tom Ellis: Tiyatroya döneceğim

Samsung Galaxy S20 FE'de Dokunmatik Ekran Sorunu Ortaya Çıktı Sonraki

Samsung Galaxy S20 FE'de Dokunmatik Ekran Sorunu Ortaya Çıktı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.