Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından korumanın 8 basit yolu

Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından korumanın 8 basit yolu

Bu kolay takip edilen adımlarla cihazınızı güvende tutun.

Telefon korsanlığı kurbanı olmak bir kabus. Telefon korsanlığının en kötü durumu, tehdit aktörünün sosyal medya, e-posta, çevrimiçi alışveriş hesapları gibi çevrimiçi hesaplarınıza veya daha da kötüsü bankacılık bilgilerinize erişmesidir. Bu, sizi bir sürü parola değiştirme, kredi kartınızı bloke etme, bankanız ve çevrimiçi alışveriş sağlayıcılarınızla (Amazon, eBay, vb.) görüşmek gibi can sıkıcı bir sürece itecektir.

Reaktif olmak yerine proaktif olmak her zaman daha iyidir. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi önemsemek için saldırıya uğramanızı beklemeyin. Kendinizi korumak için şimdi adımlar atın.

İşte olası bilgisayar korsanlarından güvende ve güvende kalmak için alabileceğiniz sekiz basit önlem.

Parola kilidi veya Yüz veya Dokunmatik Kimlik kullanın

İnsanlar saldırıya uğramayı düşündüklerinde, akla ilk gelen şey, uzak bir konumda bulunan birinin cihazınıza erişmek için bir sürü kod denemesidir. Bu bazen doğru olabilir, ancak gerçek bazen bundan çok daha sıkıcı olabilir. Hackleme basitçe birisinin cihazınızdaki verilere yetkisiz erişim elde etmesi anlamına gelir. Bu, birisinin telefonunuza fiziksel olarak erişmesi ve sizin izniniz olmadan verilerinize erişmesi durumunda, tanım gereği, saldırıya uğradığınız anlamına gelir.

Parola kilidi veya Yüz veya Dokunmatik Kimlik kullanın

Mobil cihazınızın ilk savunma hattı, parola kilidiniz veya yüzünüz veya dokunmatik kimliğinizdir. Bu teknoloji yüzde yüz kusursuz olmasa da, bir parolanın veya başka bir kimlik doğrulama önleminin etkinleştirilmesi, telefonunuzu bir şekilde ele geçirmeleri durumunda kesinlikle büyük bir yüzdeyi dışarıda tutacaktır. Telefonunuza bir kilit eklemek küçük bir rahatsızlık gibi görünse de, saldırıya uğramanın verdiği rahatsızlıkla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.

Telefonunuzu sık sık yedekleyin

Telefonunuzun sık sık yedeklerini tutmak birkaç nedenden dolayı iyidir. Telefonunuz kaybolmasa veya çalınmasa bile, telefonunuzun tam yedeğini almak, yeni bir telefona geçişi çok daha kolay hale getirir.

Ancak, telefonunuz kaybolur veya çalınırsa, tüm verilerinize hâlâ erişebildiğinizin içiniz rahatken o telefondaki verileri uzaktan silebilirsiniz. Unutmayın, verilerinizin en az üç kopyasına sahip değilseniz, verileriniz gerçekten yoktur.

Telefonunuzda şifreleri (veya diğer hassas bilgileri) saklamayın

Genel olarak, şifreleri veya kredi kartı bilgileri veya kişisel kimlik bilgileri gibi diğer hassas bilgileri telefonunuzda saklamamak en iyisidir. Telefonunuz saldırıya uğrarsa ve tehdit aktörünün bu bilgilere erişimi olursa, bu sadece bir baş ağrısından daha fazlasına neden olur; kredinizi tamamen yok edebilir ve banka hesabınızı tüketebilir.

Telefonunuzda şifre saklamak istiyorsanız, bir şifre yöneticisi kullandığınızdan emin olun. Nakit sıkıntısı çekiyorsanız, ücretsiz bir tane bile alabilirsiniz. Parola yöneticileri, tüm hesap kimlik bilgilerinize erişmek için bir ana parola gerektirir, bu nedenle güçlü bir ana parola oluşturun ve bunu hatırlayabileceğiniz bir şey yapın. En önemlisi, bu ana şifreyi telefonunuzda saklamayın.

Uygulamaları yalnızca resmi bir uygulama mağazasından indirin

Apple'ın uygulama inceleme süreci Google'ınkinden çok daha katı olduğundan, bu çoğunlukla Android kullanıcıları için geçerlidir. Ek olarak, Android ile üçüncü taraf uygulamaları indirerek kötü amaçlı bir uygulama indirme potansiyeline sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, uygulamalara hangi izinleri verdiğinize dikkat edin. Bazı uygulamalar kameranıza, mikrofonunuza, fotoğraflarınıza vb. erişim ister. Bazı uygulamaların bunun için açıkça yasal kullanımları olsa da, herhangi bir uygulamanın istediği her şeye dikkatsizce erişim verirseniz sizi dolandırıcılığa açar.

Telefonunuzu ve uygulamalarınızı güncel tutun

Telefonunuzu ve uygulamalarınızı güncel tutun

Güncellemeleri ertelemek kolay olsa da, bu güncellemelerin çoğu kritik güvenlik yamaları ve/veya geliştirmeleri sağlar. Bir işletim sistemi veya uygulamada bilinen güvenlik açıkları varsa, tehdit aktörlerinin bunlardan yararlanacağına bahse girebilirsiniz. Uygulamalarınızı ve telefon sistemlerinizi güncel tutmak sizi olası bilgisayar korsanlarından bir adım önde tutacaktır.

Ayrıca, bir uygulamayı aktif olarak kullanmıyorsanız, bunları silmek iyi bir uygulamadır.

Her zaman İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) kullanın

2FA olarak da adlandırılan İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hesaplarınızın güvenliğini artıran bir kimlik doğrulama yöntemidir. Hesabınıza girmek için yalnızca bir parola istemek yerine, ikincil bir kimlik doğrulama yöntemi sağlamanız gerekir.

2FA, SMS, kimlik doğrulama uygulamaları, Bluetooth ve hatta fiziksel güvenlik anahtarları gibi birçok biçimde gelir. Her 2FA türü, değişen bir güvenlik düzeyi sağlar. Temelleri anlamak, durumunuz için hangi yöntemin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Yine de telefonunuz söz konusu olduğunda, fiziksel bir güvenlik anahtarını gerçekten geçemezsiniz.

VPN kullanın

Herkese açık Wi-Fi üzerinden internette gezinirken her zaman bir sanal özel ağ (VPN) kullanın. Bir VPN, IP'nizi maskeler ve gönderdiğiniz tüm verileri şifreleyerek tehdit aktörlerinin müdahale etmesini veya anlamasını zorlaştırır. Bu, çevrimiçi bir şey satın almak gibi şeyleri biraz daha güvenli hale getirir. Ancak bu, kişisel bilgilerinize erişemeyecekleri anlamına gelir. VPN kullanmıyorsanız telefonunuzu gerçekten hackleyebilirler mi? Evet.

VPN olmadan, IP adresiniz ortadadır. Uzaktan Hacking olarak bilinen bir hack yöntemi, bir tehdit aktörünün IP adresinize erişmesi ve bunu akıllı telefonunuza (veya kullanıyor olabileceğiniz herhangi bir başka cihaza) bir arka kapı olarak kullanmasıdır. Bir VPN ile, cihazınızın gerçek IP adresi yerine bağlı olduğunuz VPN sunucusunun IP adresini kullanarak sizi uzaktan bilgisayar korsanlığından korursunuz.

Telefonunuz çalınırsa veya saldırıya uğrarsa bir B planınız olsun

Telefonunuzun saldırıya uğraması veya çalınması gibi talihsiz bir durumda, bilgisayar korsanının size verebileceği herhangi bir hasarı hızla etkisiz hale getirebilmeniz için bir planınızın olması önemlidir.

İlk olarak, telefonunuz çalınana kadar telefonunuzu uzaktan nasıl sileceğinizi öğrenmek için beklemeyin. Bilgilerinizi ne kadar hızlı silerseniz o kadar iyi. Telefonu sildikten sonra, şimdi yerini bulma zamanı. Telefonunuzu sildikten sonra veya hırsız/hacker tarafından fabrika ayarlarına sıfırlanmış olsa bile cihazınızı bulmak için iPhone'un iPhone'umu Bul veya Google'ın Android Cihaz Yöneticisini kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yapmak istediğiniz şey, hırsızlığı bildirmek için yerel yetkililerle iletişime geçmektir. Polise yaptığınız açıklamayı eksiksiz yapın ve daha sonra telefon üreticisinin sigorta şirketinize bildirmeniz gerekebilecek, davanıza atanan memur, dava numarası vb. gibi önemli bilgileri not edin. Telefonunuz saldırıya uğradıysa ancak telefona hala fiziksel erişiminiz varsa, ABD'de yaşıyorsanız, suçu İnternet Suç Şikayet Merkezi'ne (IC3) bildirebilirsiniz.

Bilgisayar korsanının bankacılık veya kredi kartı bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinize erişmiş olabileceğini düşünüyorsanız, yetkisiz satın alma işlemlerini önlemek için hesabınızı ve ilgili tüm kartları dondurmak için hemen bankanızla iletişime geçin. Ayrıca kredinizi dondurun veya kilitleyin ki tehdit aktörü sizin adınıza hesap açamasın.

Son olarak derin bir nefes alın. Herşey düzelecek.


Yazarın Diğer Yazıları

MacBook'ta HDR nasıl kullanılır? Önceki

MacBook'ta HDR nasıl kullanılır?

İkonik Filmlerden Yıllardır Farketmediğimiz 12+ Önemli Detay Sonraki

İkonik Filmlerden Yıllardır Farketmediğimiz 12+ Önemli Detay

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.