Android 11'in ön izleme sürümü yayınlandı!

Android 11'in ön izleme sürümü yayınlandı!

Android 11 ile ilgili gelişmeler beklediğimizden hızlı gelmeye devam ediyor. Teknoloji devinin Android 11'in ön izleme sürümünü yayınladı.

Google Çarşamba günü Android 11'in ilk geliştirici ön izlemesini yayınladı. Güncelleme şu anda indirilip yüklenmekle birlikte, güncellemenin telefona yüklenmesi için beklemekte fayda vardı. Nedeniyse; Android 11 beta'nın pratikte kullanılamaz hale getirebilecek hatalara ve diğer sorunlara da sahip olacağı konusunda daha önce yaşanan tecrübeler mevcuttur.

Yeni sürümü ile Android 11, kullanıcıları ve geliştiricileri için birkaç yeni özellik geliştirmiştir. Örneğin, geçen yıl Android 10'da ilk gördüğümüz gibi sohbet balonları, gelişmiş güvenlik özellikleri ve yeni ekran türleri için destek içeren yeni bir Konuşma aracı yeni sürümde mevcut olacaktır. Hareket algılama ve dokunma hassasiyeti, Android 11 ile gelecek yeni özellikler arasında yer alıyor.

Yeni güncelleme ile videoda görüldüğü gibi uzaktan kontrol desteği de gelecek. Ayrıca güvenlik güncellemeleri de artık Play Store‘dan denetlenip yüklenecek. Android 11 ile gelen güvenlik iyileştirmesi ise mobil ehliyet ve kimlik bilgileriniz güvenli bir şekilde saklanacak. BiometricPrompt API sayesinde ise biyometrik verilerinizi uygulamalar hem daha aktif hem de daha güvenli bir şekilde kullanabilecek.

Pixel modellerinde Android 11'i test eden kullanıcılar Hızlı Ayarlar bölümü ile ilgili yeni bir özellik keşfettiklerini açıkladı. Geliştiricilerin bulduğu bu yeniliğe göre; Hızlı Ayarlar'da yer alan simgeler farklı renklerde kullanılabiliyor. Android 11 ön izlemesini yükledikten sonra, yeni sürümden memnun kalmayarak, Android 10'a geri dönmek istediğinize karar verirseniz, cihazda fabrika ayarlarına geri dönerek eski süreme geri kavuşabilirsiniz. 

 Android 11 Yüklemesinden memnun olsanız bile, telefonunuzu veya belirli uygulamaları işe yaramayacak hatalarla ve sorunlarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Google firmasının, Android 11'in ilk hatalarından kurtulmasını beklemek iyi bir fikir olacaktır. 

Google'ın herkese açık olan, Android beta programının başlatılması da dahil olmak üzere, gelecekteki güncellemeleri ne zaman yayınlamasını takip edeceğimiz konusunda oldukça kolay bir cetvel olduğunu belirtmek isteriz. Google, kendi sitesinde, “Android 11 için geliştiricinin ve beta sürümlerinin zaman çizelgesi.” Adı altında bir yayın takvimi yayınladı. Programdan da görebileceğiniz gibi, geliştirici ön izleme güncellemelerini Mart ve Nisan aylarında bekleyebiliriz. 

Android 11'in ön izleme sürümü yayınlandı!

Google'ın her yıl gerçekleştirdiği, yıllık geliştirici konferansı bu yıl 12 Mayıs - 14 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Google, konferansı Android Beta programı kapsamında bir sonraki güncelleme için herkese açık bir beta sürümü başlatmak ve önümüzdeki sürümün beta testinde hangi donanım ortaklarının yer alacağını duyurmak için kullandı. Yani, geliştirici beta sürümü yalnızca Pixel telefonlarla sınırlı olsa da, ilk genel beta sürümü büyük olasılıkla OnePlus , Asus , Sony ve Huawei gibi cihazlarda çalışacak. 

Daha az hata ve sorun yaşamanın yanı sıra, genel beta, kablosuz güncellemeler aracılığıyla yüklenerek uyumlu bir telefonu olan herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlar. Google'ın şimdilik büyük çaplı yenilik sunmadığını fark etmişsinizdir. Daha çok güvenliğe odaklanan Google, Mart ayındaki etkinliğinde Android 11'in diğer yeni özelliklerini tanıtacak. Google Mayıs ayında ilk beta sürümünü yayınladıktan sonra bile Android 11'i yüklemeden önce mümkün olduğunca direnç gösterin. Elbette, bu derlemede geliştirici ön izlemelerinden daha az sorun ve hata olacaktır, ancak mükemmel olmayacaktır. Ne kadar çok, güncellemenin yayınlanmasını beklerseniz o kadar iyidir. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Cep Telefonlarınızda Oyunları İndirme Bitmeden Oynayabileceksiniz Önceki

Cep Telefonlarınızda Oyunları İndirme Bitmeden Oynayabileceksiniz

Apple iPhone 9 (iPhone SE 2) 31 Mart'ta tanıtılacak! Sonraki

Apple iPhone 9 (iPhone SE 2) 31 Mart'ta tanıtılacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.