Android 11 ipuçları: Hemen keşfetmeniz gereken 8 yeni özellik


Yeni oynatma kontrollerinden ekran kaydediciye ve karanlık mod planlamasına, Android 11'de göz atmaya değer bazı iyileştirmeler var.

Etrafta dolaşan yeni bir Android sürümü var ve ister bir OTA güncellemesiyle ister yeni bir telefon yükseltmesiyle Android 11'i edinmiş olun, keşfedilecek bir ton özellik var. Android 11, bazıları önceki sürümde sahip olduğunuz özelliklerin yerini alabilecek çok sayıda yaşam kalitesi iyileştirmesi ve güvenlik geliştirmesi içerir. İşte en son işletim sistemine alışırken bakmanız gereken sekiz şey.

Yeni medya oynatma kontrolleri

Medya denetimleri yıllardır Android bildirim gölgesinin bir parçası olmuştur, ancak bu, Android 11'de değişmektedir. Bu oynatma bildirimi hala var, ancak hızlı ayarlarda bildirimlerinizin üzerinde olacak. Sonuç olarak, kontrolleriniz her zaman aynı yerde olacak ve önemli bildirimlerin önüne geçmeyecektir. Birden fazla medya uygulaması arasında geçiş yapmak için sola ve sağa bile kaydırabilirsiniz. Ancak, bir dizi hızlı ayar geçişini kaybedersiniz. Muhtemelen değerli bir değiş tokuş.

Yeni medya oynatma kontrolleri

Ekran kaydedicisi

İster inanın ister inanmayın, bir USB kablosu veya root erişimi olmadan Android'de ekran görüntüsü alamadığınız zamanlar vardı. Bu, Android 4.0'da değişti. Google, Samsung gibi bazı OEM'lerin zaten kendi kayıt cihazlarına sahip olmasına rağmen, bu özelliği Android 11'de ekledi. Yine de bu, neredeyse tüm telefonların ileriye dönük ekran kayıtları yapmanıza izin vermesini sağlar.

Bu özelliğe hızlı ayarlardan erişebilirsiniz. Her kayıt başlamadan önce ses kaydetme ve dokunuşları gösterme seçeneğiniz vardır. Maalesef şu anda çözünürlüğü veya bit hızını değiştiremezsiniz, bu nedenle dosyalar oldukça büyüktür. Umarız bu Android 12'de değişir.

Ekran kaydedicisi

Sohbetler ve Baloncuklar

Android 11'de mesajlaşmanın birkaç yeni yolu var. İlk olarak, özellikle konuşmalar için yeni bir bildirim sınıfı var. Sohbet olarak tanımlanan tüm uygulamalarınız (ör. Google Mesajları, Telegram, WhatsApp) bildirim listesinin en üstünde yeni bir bölümde görünecektir. Ayrıca, sohbeti öncelikli olarak işaretlemek için mesajlaşma bildirimlerine uzun süre basabilir, böylece bunları gelecekte daha kolay bulabilirsiniz.

Mesajlaşmadaki diğer değişiklik, bildirimleri Sohbet Başlığı tarzı kayan simgelere dönüştürmenize olanak tanıyan Baloncuklardır. Bildirim düğmesine dokunarak baloncukları etkinleştirebilir veya balonlamak istediğiniz herhangi bir uygulama için bildirim ayarlarına gidip özelliği açabilirsiniz.

Sohbetler ve Baloncuklar

Güç düğmesi menüsü

Güç düğmesi, Android 11'de telefonunuzu kapatmaktan çok daha fazlasını yapacak. Uzun basıldığında hem Google Pay hem de akıllı ev işlevlerinin bulunduğu bir ekran açılır. Google Pay için, uygulamada bazı kartların kurulu olduğundan emin olun ve ardından güç ekranında bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun altında, Home uygulamasıyla kontrol edilen akıllı ev cihazlarınız var. Android, erişmek isteyeceğiniz cihazları seçmeye çalışır, ancak bunları manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

Güç düğmesi menüsü

Geçici izinler

Google, Android 11'de verilerinize erişen uygulamaları kısıtlamaya devam ediyor, belki de en görünür şekilde mikrofon, kamera ve konum için geçici izinlerin eklenmesiyle. Uygulamalar Android 11'de bunları talep ettiğinde, bunu yalnızca bir kez reddetme, verme veya verme seçeneğiniz olur. Bu geçici izinler, uygulamayı kapatır kapatmaz iptal edilir.

Geçici izinler

Bildirim geçmişi

Hiç kazara bir bildirimi kaydırdınız mı? Bu ayarı değiştirirseniz, Android 11'de sorun olmazdı. Bildirim ayarlarınızda Bildirim Geçmişi adlı bir menü bulunmalıdır. Basitçe bunu açın ve özelliği açın. Bu noktadan sonra, telefonunuza gelen herhangi bir bildirimin içeriğini görmek için o menüyü ziyaret edebilirsiniz.

Bildirim geçmişi

Karanlık mod planlama

Birkaç yıl bizi beklettikten sonra , Google nihayet Android 10'da sistem çapında bir karanlık tema çıkardı. Ancak, herhangi bir zamanlama seçeneği yoktu. Bazı telefonlar OEM özelleştirmeleri sayesinde bu özelliğe sahipken, artık tüm telefonlarda Android 11 ile bulunmaktadır. Ayarları Ekran menüsünde bulabilirsiniz. Gün doğumu-gün batımı otomasyonu için bir seçeneği vardır veya daha çok beğeninize göre özel bir program ayarlayabilirsiniz.

Karanlık mod planlama

Paylaşımda sabitle

Android paylaşım menüsü, Android'in son birkaç sürümü için rahatsız edici bir sorun olmuştur. O kadar kalabalık hale geldi ki, listede uygulama bulmak zor olabiliyor. Android 11 bunu tam olarak düzeltmez, ancak paylaşım menüsünü basit bir ayarlamayla daha kullanılabilir hale getirir. Uygulamaları, uzun basıp onaylayarak paylaşım menünüzün en üstüne sabitleyebilirsiniz. Ardından, istediğiniz uygulama her zaman orada olacaktır.
Paylaşımda sabitle


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Apple, Yeni iPad Ve MacBook'ları OLED Ekran İle Piyasaya Sürecek!

Sonraki

İPhone'da Kişilere Doğum Günleri Nasıl Eklenir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.