Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Android Auto ve Apple CarPlay destekli bir multimedya sistemine, araçta giderken yoğunlaşmak yol emniyeti açısında sürücüleri, diğer olumsuz etkenlerden daha fazla etkiliyormuş.

İngiltere merkezli IAM RoadSmart tarafından yapılan araştırmaya göre, Android Auto ve Apple CarPlay gibi araç içi eğlence sistemlerinin sürüş performansını tehlikeli seviyede etkileyebileceğini ortaya çıkardı. Android Auto ve Apple CarPlay'de bir müzik değiştirmek için, dokunma özelliğini kullanmak, sürücü tepki sürelerini alkolü araç sürmekten daha fazla yavaşlatıyor.

İngiltere yol güvenliği yardım kuruluşu IAM RoadSmart tarafından yapılan araştırmada, sürüş sırasında dokunmatik kontrollerin kullanılmasının, Android Auto için %53 ve Apple CarPlay için %57 oranında azaldığı tespit edildi.

Alkolü bir şekilde direksiyon başına geçen sürücülerin tepki verme oranı % 12 oranında azalıyor. Esrar kullanıldığında ise bu süre yüzde % 21 oranında azalıyor. 

Yapılan simülasyon çalışmasında, katılımcılardan sürüş sırasında Spotify'da müzik seçmeleri istendi. Çalışma sırasında, sürücülerin dokunmatik kontrolleri kullanırken gözlerini yoldan ne kadar süre ile kaçırdıklarının tespiti yapıldı.  

Ses kullanırken tepki süreleri üzerindeki etki, bilgi-eğlence sistemlerine dokunmaktan önemli ölçüde daha düşük olmakla birlikte, esrar ve alkol rakamlarından daha yüksek çıktı. Android Auto'yu sistemi ile sesli komutlar kullanmak bu oranı % 30'ya çekerken, Apple CarPlay'de ise bu oran % 36'da seyretmektedir.

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) tarafından önerilen kurallar göre sürücüler yolda hareket halindeyken, yoldan gözlerini ayırmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

2018 yılında yürütülen benzer bir çalışmada, Android Auto ve Apple CarPlay kullanılması, sürücünün dikkatinin dağılmasına "orta düzeyde" neden olduğunu tespit edilmişti. Otomobil üreticilerinin müşterileri için ürettikleri bilgi-eğlence sistemlerinden daha iyi olduğu söylenmişti. Ancak hiçbir sistem düşük düzeyde sürücünün dikkatini etkilemeye başaramadı. 

İngiltere'de yapılan çalışmada Apple CarPlay kullanan 20 katılımcı ve Android Auto kullanan 20 katılımcı yer aldı. Testler simüle edilmiş üç yolculukta gerçekleştirildi. Sürücünün herhangi bir sistemle etkileşime girmediği, sürücü yalnızca ses kontrollerini kullandığında, ve sürücünün sadece dokunmatik kontrolü kullandığı bir yolculuk planlandı.

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Test güzergâhı, katılımcıların farklı sürüş koşullarında Spotify ve BBC radyosundaki müziğe erişmekle görevlendirildiği üç bölümden oluşuyordu. Katılımcıların, test sırasında yaşanacak olaya tepki sürelerini ölçmek için, ekranda kırmızı bir çubuk belirdiğinde katılımcılardan gösterge kolundaki ışıklarını yakmaları istendi. 

Sürücü performansının dört ölçüsü, kırmızı bara tepki süresini, hız, şerit konumu ve pist, sürücü bakışları ve kendi kendini raporlayan performans gibi sürücü davranış ölçümlerini içeriyordu. 

Hazırlanan raporda, "Sürücüler bu talep artışını yönetmek için hızlarını azaltırken, bu durum sürüş performansları üzerindeki etkiyi telafi etmek için yeterli olmadığı tespit edilmişti. "Aracın şeritte pozisyonunu kontrol etmek ve öndeki araçla tutarlı bir şekilde ilerlemek, multimedya sistemiyle etkileşime girerken, özellikle de dokunmatik kontrolü kullanırken önemli ölçüde azaldığı gözlemlendiği açıklandı" 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar Önceki

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Ergonomik Ev Ofisi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey Sonraki

Ergonomik Ev Ofisi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.