Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, silikon çiplerin beynimizdeki sinir sinyallerini almak için, insan saçından 15 kat daha ince olan, ince mikrodalga demetleri, üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Bilim insanları, insan zihinlerini bir bilgisayara yükleme ihtimaline, bir adım daha yaklaştığını açıkladı. Atlantik'te çalışan Bilim ekibi, beyindeki nöronların ateşlediği sinyalleri tıpkı telefonunuzda veya kameranızda olduğu gibi bir silikon çipine bağlamanın bir yolunu bulduğunu açıkladı.

Yeni yöntem, fareler üzerinde hakem değerlendirmesi yapmak ve bilimsel dergi Science Advances'in en son sürümünde yayınlanmak için yeterince önemli sonuçlar gösterdi.

Araştırmacılar, "Burada, CMOS tabanlı cihazların üç boyutlu bir sinir ara yüzü ile birleştirilen ölçeklenebilirlik ve elektronik işlem gücünden yararlanmak için yeni bir strateji üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Bilim adamları, beynin daha derin kısımlarına ve aynı zamanda kayıtları daha büyük alanlara ölçekleyebilmek için, insan saçından 15 kat daha ince olan, ince mikrodalga demetlerini, farelerin beyinlerine yerleştirdiler ve telleri bir yarı iletken çip'e bağladılar. Teller beynin derinliklerine yerleştirilebilir ve her biri, bir veya iki nöronun aktivitesine tepki vereceğini söylediler.

Aktif nöronlar tarafından üretilen elektrik sinyalleri, mikro çipi yukarı doğru hareket ettirir ve bu sinyallere bir amplifikatör görevi görür ve daha sonra bilim insanları için, okunabilir veriler üretebilen silikon çip tarafından alınır.

Francis Crick Enstitüsü'ndeki araştırma laboratuvarının nörofizyolojisinden Mihaly Kollo, şunları söyledi: "Beyinden sinyal ileten her tel bir amplifikatöre bağlanır ve tüm amplifikatörler aynı çip üzerinde oturur. Daha küçük sinir sinyallerinin bile alınacağından emin olmak için tellerin ucunda biraz mühendislik yapmak zorunda kaldık, ancak çip üzerindeki amplifikatörler çok hassas. Nöronların söylediği her şeyi almamızı sağlıyor. " Dedi.

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar​

Kollo, tüm sinyalleri almak ve iletmek için bir çip kullanmak, önceki beyin aktivitesini kaydetmek ve okumak için yapılan çabalardan önemli bir adımdır. Korteksi tellerle incelemek yeni bir şey değil, şimdiye kadar araştırmacılar her elektrodu dış kafatasındaki ayrı bir amplifikatörle eşleştirmek zorunda kaldılar. 

Başka bir deyişle, ne kadar çok kablo isterseniz, o kadar çok amplifikatöre ihtiyacınız olur, bu da tüm anlaşmayı çok daha az kullanışlı ve özellikle daha az ölçeklenebilir hale getirir. 

Yeni teknoloji, sadece birkaç yüz kablo gerektiren farelerde test edildi; ancak araştırmacılar, tasarımın daha büyük memeliler için 100.000'den fazla kablo demetine ölçeklendirilebileceğini söyledi. 

Schaefer, "Sorun şu ki, düz bir bilgisayar çipi 3D olarak çalışan bir beyni kaydetmek işe yaramaz." Diyerek şöyle devam etti: "Böylece çipi 3D'yi 3D kablo demetine bağlayarak yaptık." Diye açıkladı.

Yeni yöntem insan beynine başarıyla yerleştirilirse, felç veya nörolojik rahatsızlığı olan kişilerle daha iyi iletişim kurulmasına izin verebilir. Ancak sistem başka bir şekilde de çalışabileceği de söylendi, yani silikon çip beynin kesin bölgelerine elektrik sinyalleri göndererek beyni kontrol etmek için kullanılabilir. 

Schaefer, "Bu teknoloji beyinden bir makineye sinyal iletebilen bir teknolojiye yol açabilir, örneğin, amputasyonu olanların bir eli sallamak veya ayağa kalkması için protez bir uzuvu kontrol etmelerine yardımcı olabilir." Dedi. "Nöronlar hasar gördüğünde ve motor nöron hastalığı gibi kendilerini ateşlemediğinde beyinde elektrik sinyalleri oluşturmak için de kullanılabilir."

Yapılan araştırmalar, hâlihazırda devam etmekte olan diğer bilimsel çabaları anımsatıyor. Bu çalışmaların en ünlüsü muhtemelen, Elon Musk'un beyin-bilgisayar teknolojisi şirketi Neuralink, mükemmel bir insan ve yapay zekâ karışımı ile ortaya çıktı.

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Şirket, insan saçından on kat daha ince iplikler geliştirdi; bu, teorik olarak, nöron aktivitesini kablosuz olarak izlemek için beynin içine implante edilebilir. 

Schaefer ve Kollo, Neuralink ekibinin kabloları bir amplifikatöre nasıl bağlamayı planladıklarından emin olmadıklarını söyledi. Schaefer, "Bir araştırma perspektifinden, Neuralink'in yaptığı çok akıllı ve heyecan verici görünüyor" dedi, "ancak bu esnek kabloları hala verileri okuyabilen bir cihaza bağlamanız gerekiyor. Tekniğe hala çok fazla bilinmeyen var ."

Çalışmada açıklanan bilgisayar çipi teknolojisi, Teksas merkezli bir şirket olan Paradromics tarafından geliştirilen tam entegre bir beyin-bilgisayar arayüz sisteminin temelidir. 

Şirket, felç, körlük, sağırlık ve zihinsel sağlık gibi kritik durumlarla başa çıkmak için beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydeden implante edilebilir bir çip üzerinde çalıştığını söylüyor. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir? Önceki

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor Sonraki

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.